*Amo Scientiae*

Bimatoprost, porost rzęs, piękne brwi, łysienie i inne- co z tym zrobic??

6 posts in this topic

Przepraszam za dlugi post, ale mysle, ze warto podyskutowac :) prosze wszystkich, ktorzy cos o tym wiedza o przeczytanie i podzielenie sie informacjami.

Jako, ze jestem dziewczyna, szukajac ostatnio nowinek kosmetycznych, natknelam sie na jakiejs stronie czy forum na bimatoprost i kosmetyki do rzes, ktore zawieraja ten srodek. Slyszalam juz o nim wczesniej, jako o leku na jaskre,ale teraz zobaczylam komentarze kobiet, w stylu: "stosowalam te odzywke, mam dlugasne rzesy na 2 cm!!!" albo "moje rzesy to byla tragedia, a teraz sa czarne i dluuugie!" Itp. No wiec poczytalam wiecej o samych rzesach, brwiach, bimatoproscie, az doszlam do lysienia, przeszczepow rzes, brwi i wlosow.

No wiec ogolnie, zaczynajac od samych "kosmetycznych" spraw - niedoskonalosci i problemow, w szczegolnosci kobiet, z rzesami i brwiami- mozna mnozyc- nie ta gestosc, grubosc wlosow, dlugosc, kolor faktura, lamliwosc, okres wzrostu i wypadania... Wiekszosc mezczyzn i moze powiedziec, ze to blachy problem, czy ktos ma takie czy siakie brwi i zgadzam sie z tym, ze w porownaniu do chorob, niepelnosprawnosci i innych problemow, ktore medycyna ma jeszcze rozwiazac, rzeczywiscie nie ma co sie nadmiernie tym orzejmowac JEDNAKZE - lysienie, to juz problem dosc duzej czescie populacji, osoby po chemioterapi bylyby rowniez wdzieczne, gdyby mogly miec znow geste brwi, rzesy i wlosy- wyobrazcie sobie radosc wszystkich kobiet, ktore dzieki malo inwazyjnemu przeszczepowi brwi i rzes nie musialyby korzystac z wszystkich zageszczajacych kosmetykow do brwi ( nie mowie o wycofaniu tuszy do rzes, bo te nawet przy gestych rzesach sa bardzo fajne ;)

Sa dostepne przeszczepy brwi i rzes ( z przeszczepami wlosow na glowe troche jest lepiej)- ale mozecie poczytac, metody te nie sa doskonale, dosc drogie, chodzi mi tez o same efekty( przynajmniej te, ktore widzialam w googlach) no, te brwi nie wygladaja na naturalne, ladne i geste. Zapewne( i mam nadzieje) ze w nastepnych latach te sposoby beda bardziej zaawansowane, ale pytanie DLACZEGO JESZCZE nie jest to powszechna i b. dobra metoda?? Mechanizmy lysienia i skutecznemu zapobieganiu nie sa, z tego co czytalam, w stu procentach poznane, ale z tak malym wloskiem, jakim kest rzesa, ktory wczepiony jest w skore zaledwie kilka milimetrow, musi byc taki problem? To jedno pytanie i Wasze rozmyslania..

A DRUGIE: bimatoprost- skladnik leku na jaskre, obniza cisnienie wewnatrz galkowe,"Syntetyczny prostamid zbliżony pod względem budowy do prostaglandyny F2α (PGF2α), który nie działa na żaden ze znanych receptorów prostaglandyn. Silnie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, zwiększając odpływ cieczy wodnistej z oka przez siatkę włókien kolagenowych w kącie przesączania, a także nasilając odpływ drogą naczyniówkowo-twardówkową.

Wsrod dzialan niepozadanych sa: nasz bardzo porzadany nadmierny wzrost rzęs (do 45% chorych w pierwszym roku), przekrwienie spojówek (do 44% chorych w pierwszym roku), świąd (do 14% chorych w pierwszym roku). Często: ból głowy, powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki, nadżerka rogówki, uczucie pieczenia w oku, podrażnienie oczu, ale tez duzo powazniejsze. Na jaskre na pewno pomaga, ale od jakiegos czasu, kiedy zrobilo sie to bum na bimatoprost, dodawany takze do odzywek do rzes w malych ilosciach, jako cudowny specyfik na wzrost rzes.

Efekty we wzroscie rzes u wiekszosci sa b duze, oczywiscie nie trwale, bo po odstawieniu odzywki rzesy wracaja do poprzedniego stanu. Ale tez grozne, bo wystepuja czesto wlasnie inne dziakania niepozadane, a nieswiadome kobiety moga sobie zrobic krzywde. I TU MOJE 2 pytanie: co takiego jest w tym bimatoproscie, ze rzesy po nim tak rosna? Czy nie dalo by sie, no nie wiem, np wyselekcjonowac takiego skladnika, ktory powodowalby tylko wzrosc rzes? Jedna pani na jakims forum pisala, ze po jakims leku obnizajacym cisnienie krwi( nie wiem czy w organizmie czy w oku) tez nastapil duzy wzrost wlosow oglonie- brwi, rzes, owlosienia na konczynach. Nie slyszalam o innym specyfiku, ktory powodowalby taki wzrost rzes, co prawda jest duzo sybstancji, ktore pozytywnie wplywaja na kondycje rzes, ale de facto nie na sam tak przyspieszony wzrost. Wiec co jest z tym obnizaniem cisnienia w galce ocznej- czy to przez to rzesy tak rosna?

Prosze o opinie :)

0

I TU MOJE 2 pytanie: co takiego jest w tym bimatoproscie, ze rzesy po nim tak rosna?

Nie tyle co - bo bimatoprost to nazwa zwyczajowa związku chemicznego - ale jak. Stymuluje mieszek włosowy do przejścia z fazy telogenu (faza spoczynkowa cyklu włosowego) do anagenu (faza wzrostu cyklu włosowego).

http://dravram.typepad.com/files/latisse.pdf możesz sobie poczytać

ale pytanie DLACZEGO JESZCZE nie jest to powszechna i b. dobra metoda??

Po pierwsze przeszczepia się włosy z okolicy potylicznej, a że to są włosy skóry głowy, to rosną tak jak włosy skóry głowy. Można sobie wyhodować drugą grzywkę - trzeba regularnie kosić takie brwi. Jest to związane z długością trwania cyklu włosowego. A co do powszechności - z tego co się orientuję na tego typu operacją plastyczną można się załapać jedynie u prywatnych chirurgów. Jest to stosunkowo nowa metoda, w dodatku dość trudna, chociażby dlatego, że kąt pod jakim wszczepiasz włos ma duże znaczenie. W końcu to jest operacja mająca na celu tylko i wyłącznie poprawić wygląd. Preparowanie włosów (każdego z osobna), sprzęt, nauczenie się tego wszystkiego - można tutaj na prawdę dużo solidnych barier wymyślić.

1

To prawda najczesciej przeszczepia sie wlosy z tylu glowy, ale kest metoda SAFER, ktora pozwala na pobranie pojedynczych mieszkow wlosowych takze z innych czesci ciala, np. Z nog, klatki piersiowej itd Wlos juz sklonowano i wyhodowano w laboratorium mieszek wlosowy, wiec zastanawialam sie dlaczego nie moznaby hodowac mieszkow wlosowych rzes, ktore np maja wzrost ograniczony do np ,1,5 cm i pozniej je wszczepiac. Wlasnie co do wyglady tych brwi- czy wszczepienie takiego wlosa pod odpowiednim katem jest az takim problemem w dobie zaawansowanych protez dla niepelnosprawnych i innych przelomowych rzeczy?

0

Zaawansowane protezy to koszty rzędu setek tysięcy dolarów.

Terapie komórkami macierzystymi to miliony (złotych) - ostatnio dość znany przypadek matki, która zebrała 6 milionów złotych na terapię dla syna chorego na pęcherzykowe oddzielanie się naskórka.

Terapie genowe to również milionowe ceny.

Także są to bariery ekonomiczne, a wynikające z faktu, że metody te są stosunkowo nowe. Jeszcze w powijakach. Cierpliwości :)

Wlasnie co do wyglady tych brwi- czy wszczepienie takiego wlosa pod odpowiednim katem jest az takim problemem w dobie zaawansowanych protez dla niepelnosprawnych i innych przelomowych rzeczy?

Podałem tylko przykład, który wiem, że ma miejsce. Tych problemów natury technicznej na pewno jest dużo więcej. Zresztą nie wiem co ma piernik do wiatraka. Chirurgia to sprawy manualne, a protezy to bardziej robotyka (chodzi o te mioelektryczne protezy?). Jeżeli chirurg gdzieś się nauczy i uzna, że może coś takiego wykonać, to pewnie wykona. Tylko to nie jest standardowa wiedza.

wiec zastanawialam sie dlaczego nie moznaby hodowac mieszkow wlosowych rzes, ktore np maja wzrost ograniczony do np ,1,5 cm i pozniej je wszczepiac

Nikt nie mówi, że nie można. Tak na prawdę w medycynie wszystko można. Tylko trzeba tego dożyć.

1

Wiem, masz racje, Duzo mozna w medycynie., ale rozwazalam po prostu, dlaczego jesli wlasnie, np, Sa terapie genowe, komorkami macierzystymi, to rzecz chyba łatwiejsza niz tamte jest trudno dobrze zrobic. Ciekawi mnie czy sa jakies bariery medyczne, mozna powiedziec, bo praca manualna chirurga, to juz inna sprawa... Np czy mozna wszczepis, zalozmy na stale rzese o okreslonej dlugosci, tzn jakby bez cebulki,, ktora nie bedzie juz rosla, tylko pozostanie takiej dlugosi i takie tam :)

A swoja droga czy sa jakies inne zwiazki chem, ktore powodowaly by, to wydluzenie fazy wzrostu wlosa? Bo np. czytalam opinie, ze po uzyciu tego bimatoprostu, nie tylko rzesy rosly dluzsze, ale tez nowe, to znaczy, ze w jakis sposob musialy sie stworzyc nowe mieszki, z ktorych pozniej wyrastaly wlosy, albo musialy zostac pobudzone.. Ciekawy temat, chyba zaintetesuje sie niem powazniej w przyszlosci :)

0

to znaczy, ze w jakis sposob musialy sie stworzyc nowe mieszki, z ktorych pozniej wyrastaly wlosy, albo musialy zostac pobudzone..

To drugie. W mieszku włosowym w stanie telogenu nie ma włosa, więc go nie widzisz. Stąd (błędne) wrażenie, że powstają zupełnie nowe włosy. Można pobudzić jedynie coś, co istnieje.

A swoja droga czy sa jakies inne zwiazki chem, ktore powodowaly by, to wydluzenie fazy wzrostu wlosa?

Nie wiem, poszukaj.

Np czy mozna wszczepis, zalozmy na stale rzese o okreslonej dlugosci, tzn jakby bez cebulki,, ktora nie bedzie juz rosla, tylko pozostanie takiej dlugosi i takie tam :)

Cóż, ludzie różne rzeczy wszczepiają sobie w skórę. Kolczyki, implanty i inne badziewia. Natomiast wszczepić coś tak, żeby wystawało ze skóry, było grubości włosa (ogólniej - wyglądało jak włos) i nie dawało stanu zapalnego, a koniec końców nie wypadało jest raczej zbyt trudne (póki co).

Sztuczne pompy zastępujące serce (ale wewnętrznie, a nie zewnętrznie) też próbowali robić i nie wyszło. Są takie dziedziny, gdzie łatwiej jest coś wymyślić, a są też takie, gdzie jest to dużo bardziej skomplikowane.

1

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz