• 0
mockingjay

Cytologia, podziały komórek

Question

Hej :) spotkałam się w pewnej książce ze stwierdzeniem, że ściana komórkowa jest wytworem cytoplazmy, czy to prawda ? Bo nie mogę nigdzie znaleźć, no i jeszcze czy w telofazie 1 zachodzi cytokineza ? w jednej ksiazce pisze ze nie, w innej ze tak, juz nie wiem  :(

kurde przepraszam zle dodalam temat  :(

0

8 answers to this question

• 0

spotkałam się w pewnej książce ze stwierdzeniem, że ściana komórkowa jest wytworem cytoplazmy, czy to prawda ?

Proces ten zapoczątkowany zostaje podczas cytokinezy w obrębie fragmoplastu. Natomiast właściwa ściana komórkowa (pierwotna i wtórna) jest raczej wytworem błony komórkowej. Proces nie jest jeszcze dobrze poznany.

czy w telofazie 1 zachodzi cytokineza ?

Tak.

0

• 0

Ja w kilku źródłach spotkałem się z minimalnie różniącymi się twierdzeniami. Już nie wiadomo powoli w co wierzyć.

[ciach! - reklamy w miejscu do tego przeznaczonym].

Edytowane przez random
0

• 0

Według innych źródeł ściana komórkowa tworzy się ze zlania...Aparatów Golgiego wędrujących do błony komorkowej, które tworzą w ten sposób ścianę pierwotną. Ściana wtórna powstaje oczywiście przez adkrustację celulozą ściany pierwotnej.

0

• 0

Ja w kilku źródłach spotkałem się z minimalnie różniącymi się twierdzeniami. Już nie wiadomo powoli w co wierzyć.

No dobra, ale w końcu trzeba którąś z opcji wybrać. "Passjonat-kursy" całkiem w porządku to wytłumaczył, więc może nie jest aż tak dychotomicznie.

0

• 0

Nie ze zlania Aparatów Golgiego, a ze zlania pęcherzyków powstałych z AG, które zawierają polisacharydy macierzy przyszłej ściany komórkowej. Do tego mamy udział błonowej syntazy celulozy. Całą zagwozdka to jak to się wszystko łączy w całość - istnieją póki co różne teorie na ten temat.

Także w tworzeniu ściany pierwotnej biorą udział zarówno wspomniane pęcherzyki, jak i również syntaza celulozy.

"Passjonat-kursy" całkiem w porządku to wytłumaczył, więc może nie jest aż tak dychotomicznie.

Najpierw powinien doczytać :) Już pierwszy bubel spod jego rąk.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

Partnerem serwisu są: Karty Plastikowe | Optymalizacja zus | Więcej informacji o kartach www.plastkart.pl