• Ogłoszenia

• rafcio

Nowa Wersja Forum   28.07.2016

Widzisz problemy skontaktuj się z Nami: redakcja@biomist.pl

czarny91

Użytkownicy
  • Zawartość

12
  • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Licznik lajków.

O czarny91

• Tytuł

• Urodziny

Informacje profilowe

1. Witam serdecznie. Mam mały problem przy wyznaczaniu promieni kationu Mg2+ oraz O2- dla tlenku magnezu. W tablicach te wartości wynoszą kolejno: Mg2+ 0,65 Ao i O2- 1,40 Ao. Zarówno kation magnezu i anion tlenkowy są izoelektronowe (oba jony mają w swojej konfiguracji 10 elektronów). Na podstawie reguł Slatera obliczam stałą ekranowania: (1s2)(2s22p6) S= 8*0,35 + 2*0,85 = 4,5 (tak liczyliśmy na zajęciach dla NaF- związku izoelektronowego z MgO, więc wartość stałej ekranowania powinna być tak sama, kation Na+ i anion F- mają w swojej konfiguracji także 10 elektronów). Z* = Z - S Z* = 12- 4,5 = 7,5 Mg Z* = 8- 4,5= 3,5 O Promień dla poszczególnych jonów obliczam ze wzoru r+(-) = C/Z* Dla NaF C -stała Paulinga wynosi 6,14, a więc dla MgO jako związku izoelektronowego powinna mieć taką samą wartość. rMg2+ = 0,82 Ao rO2- = 1,75 Ao wyniki znacznie różnią się z wartościami tablicowymi... Czy ktoś umie wskazać, w którym miejscu robię błąd i go ewentualnie skorygować? Być może chodzi o to stałą Paulinga... Z góry dzięki.
  2. A w ostatniej reakcji w jakiej postaci jest wodorosiarczan VI sodu, bo nie wiem jak jonowo zapisać właśnie też ostatnią reakcję. I nietrwałe kwasy: węglowy i siarkowy IV w jakiej są fazie, wiem że się rozpadają, ale mam napisać równanie reakcji otrzymywania kwasu węglowego i siarkowego IV, a potem z uwzględnieniem ich rozkładu na bezwodniki i wodę? (reakcje rozkładu znam) Dziękuje za odpowiedzi
  3. Mam pewne pytanie. Mam zapisać reakcje jonowe dla tych reakcji cząsteczkowych: a) Na2CO3 (s) + H2SO4 --> Na2SO4 + CO2 + H20 B) Na2SO3 (s) + H2SO4 --> Na2SO3 + CO2 + H20 c) NaCl (s) + H2SO4 (stęż) --> NaHSO4 + HCl Czy podczas zapisywania reakcji jonowych sole sodowe po stronie substratów rozbijać na jony czy zostawić w tej postaci jakie są (stałe) i NaHSO4 po stronie produktów w ostatniej reakcji? Ja zostawiłem w postaci bez rozbijania na jony, ponieważ są jako stałe a nie w roztworze? Ktoś mi to może wyjaśnić i powiedzieć jak jest dobrze?
  4. Zupełnie nie o to mi chodziło, mogę napisać to na privie.
  5. Witajcie. Mam problem z analizą wykresów dla dwóch miareczkowań: HCl NaOH H2SO4 Ba(OH)2 Mam je zaanalizować opierając się na teorii dysocjacji elektrolitycznej. I właśnie nie rozumiem polecenia, co mam właściwie zrobić w tym zadaniu. Wydaje mi się, że wykres dla wodorotlenku baru może być niepoprawny, ale taki wyszedł na podstawie moich danych. W reakcji I powstaje chlorek sodu, który jest mocnym elektrolitem, ale jednak słabszym od HCl a natężenie prądu po punkcie równoważnikowym (PR) rośnie, dlaczego i jak to wytłumaczyć? W przypadku drugiego wykresu to już zupełnie nie wiem jak to wytłumaczyć co się dzieje w roztworze podczas miareczkowania i jak to się ma do dysocjacji elektrolitycznej. Mógłby ktoś mi to jakoś wytłumaczyć i opisać te zmiany. W załącznikach umieściłem wykresy. P. S Po uzyskaniu odpowiedzi proszę o usunięcie tego tematu przez moderatora. Dziękuje.
  6. Czy posiada ktoś może tą książkę "Preparatyka organiczna", wyd. zbiorowe pod red. Bochwica, PWN Warszawa 1975 i udostępniłby skany kilku stron? (pilnie mi są potrzebne) Z góry dzięki.
  7. Dziękuje za odpowiedź, która rozwiała moje wątpliwości.
  8. Właśnie z tym chlorkiem rtęci teraz się zastanawiam. Znalazłem informację, że wodorotlenki wypierają z soli rtęci tlenek rtęci, a nie wodorotlenek. Jak wygląda hydroliza chlorku rtęci II i czy nie zapisuje się tu dysocjacji Arrheniusa? Jaki schemat dysocjacji dla chlorku rtęci II jest najbardziej poprawny? Dzięki za odp.
  9. Mam pytanie: Dla jakich związków napisać dysocjację wg. Arrheniusa a dla których wg. Bronsteda (aby było jak najbardziej poprawnie bo muszę napisać schemat dysocjacji w sprawozdaniu). Oto związki: HCl, CH3COOH, NaOH, NH3(aq), NaCl, HgCl2 . Dla HCl, NH3(aq) i CH3COOH zapis dysocjacji wg. Bronsteda jest oczywisty, ale jak wygląda on dla pozostałych związkó czy trzeba napisać dysocjację wg. Arrheniusa dla nich?
  10. to pisać wg. Arheniusa czy Bronsteda te przyklady? To nie jest materiał z 1 klasy liceum bo pytam się także o Bronsteda, a tego jak mi wiadomo od razu w pierwszej klasie nie ma, a ja musze mieć schemat dysocjacji i pytam się konkretnie czy poprawnie wg. Bronsteda i Arrheniusa dla tych wszystkich związków i jak wygląda dysocjacja wg. Bronsteda dla amoniaku, chlorku sodu i chlorku rtęci II
  11. Mam pewien dylemat. Jak pisać równania dysocjacja tych substancji, aby było najbardziej poprawne (wg. Arheniusa czy Bronsteda)Ł kwas solny, kwas octowy, wodorotlenek sodu, amoniak (roztwór wodny), chlorek sodu, chlorek rtęci (II). Zastanawia mnie jak wygląda zapis dysocjacji wg. Bronsteda wodorotlenku sodu, chlorku sodu i chlorku rtęci (II). Proszę o napisanie równań dysocjacji tych substancji.
  12. Podczas termicznego rozkładu szczawianu żelaza (II) powstaje metaliczne żelazo i wydziela się dwutlenek węgla: FeC2O4 --> Fe + 2CO2 Mógłby ktoś mi powiedzieć co jest w tej rekacji utleniaczem reduktorem, a co utleniaczem oraz reakcje utleniania i redukcji? Chce mieć pewność, że to będzie dobrze. Reduktor (tu żelazo i dwutlenek węgla?) i utleniacz (FeC2O4) ? Metaliczne żelazo w powietrzu spala się i powstaje Fe3O4 (w instrukcji jest aby sprawdzić jego rozpuszczalność), jak wygląda reakcja jego powstawania z metalicznego żelaza? Będe wdzięczny za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości.