Kawa

Kardio-log - blog lekarki z biomista

6 posts in this topic

Witam w moich skromnych progach!

 

Jestem biomistowa Buka i prowadzę bloga - o moich problemach dnia codziennego jako lekarki (obecnie stażystki) i czasem o... czymś zupełnie innym. ;) 

 

Adres bloga to: http://kardio-log.blogspot.com/

Zaś adres facebookowego fanpage'a: https://www.facebook.com/kardiologblogspot

 

Jeśli ktoś poczuje się zainteresowany: zapraszam! Blog ma już siedem lat i można znaleźć w nim opis moich perypetii studenckich, zajęć czy zaliczeń od pierwszego roku włącznie. 

 

Wasza

Kardio-Kaffe med Mjolk-Buka

2

Share this post


Link to post

Fajnie że ciągniesz to już tyle lat :) mi jakoś brakło wytrwałości a miałam kiedyś bloga z rysunkami i opowiadaniami. Czytałam kilka wpisów są napisane lekko i zabawnie, więc chętnie jeszcze poczytam :) zapowiada się fajnie. 

0

Share this post


Link to post

Fajne masz wpisy, nie rezygnuj...Ja już zapisuję do ulubionych ;) P.S też szukałam pracy nedawno

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz • Podobna zawartość

  • Przez jaga
   Jakie są kryteria przyznawania stypendiów? Szczególnie interesuje mnie naukowe. Co poza średnią jest brane pod uwagę? Jaka średnia jest minimalna, by zacząć o tym myśleć? Jestem po pierwszym roku. Na stronie uczelni nie znalazłam odpowiedzi. Jak ktoś ma informacje na temat socjalnego, to również chętnie przeczytam
  • Przez Naarhaf
   Cześć, mam pytanie, może trochę głupie ale z drugiej strony to wymaga dodatkowego nakładu pracy na inne przedmioty niż te maturalne.
   Otóż mam możliwość mieć pasek w 2kl. LO 1kl ukonczylme ze srednia 4,55 w drugiej mam tylko 9 przedmiotów, chemia,biologia,polski,matma,ros,ang,etyka,wf,his i społeczenstwo - ze wszystkich przedmiotów jestem w stanie wyciągnać 4/6-(chem bio,ros) tyle, że wraz z wyciągnieciem ang i his wymaga to większego nakładu pracy a chciałbym się do matury przygotować.
   Olać to i robić co mam robić czy nie ?
   Ogólnie mój plan to przez wakacje przerobić 1 część rozsz. bio i chem + chemia nieorganiczna pazdry jako wprowadzenie, następnie gdy oni będą przerabać część 1 zacznę 2 powinienem skończyć do marca/maja i następnie część 3, w między czasie chemia organiczna Danka + zbiór zadań z organicznej. Raczej nie mam zamiaru robić 5000 książek ,po prostu przerobie podręczniki które są w programie + max 3 jakieś dodatkowe książki.
    
   Wiem, że pytanie zdaje się głupie ale po prostu wiecie... gdybym to olał to takie his i społ. leciałbym na 2 a wolny czas zagospodarowałbym chemia/biologią. Ale z drugiej strony pasek korci... Lecz boję się, że nie ogarnę rzeczy do matury i przez reszte życia będę pluł sobie w brodę... A roku nie mam zamiaru w domu przesiedzieć, już raz przesiedziałęm... a raczej w szpitalu na arytmie.
    
  • Przez Qassais
   Materiały które oferuję są bardzo dokładne i przejrzyste (nie jest to ksero odręcznych notatek bądź ksero książek!!), zawierają wiele obrazków oraz schematów, tabeli.

   Łącznie ponad 20 działów, około 400 stron. Obejmują cały materiał omawiany w liceum.

   Przydadzą się każdemu kto marzy o dostaniu się na medycynę bądź inne pokrewne kierunki. Idealne do przygotowania zarówno do poziomu rozszerzonego jak i podstawowego.

   Przystępna cena.

   Więcej informacji na PM lub email qassais@gmail.com
  • Przez oeses
   Mam do sprzedania książki z biologii i chemii dla osób przygotowujących się do matury na poziomie podstawowym lub rozszerzonym z tych przedmiotów. Książki są w bardzo dobrym stanie. 
    
   http://olx.pl/oferta/biologia-i-chemia-matura-zbiory-zadan-i-repetytoria-tanio-CID751-IDbc01W.html

   1) BIOLOGIA Vademecum maturalne 2008 - OPERON - 12zł
   2) BIOLOGIA Vademecum projekt: matura. Zakres podstawowy i rozszerzony - Wyd. Zielona Sowa - 15zł
   3) CHEMIA Vademecum projekt: matura. Zakres podstawowy i rozszerzony - Wyd. Zielona Sowa - 15zł
   4) CHEMIA Repetytorium maturzysty, poziom podstawowy i rozszerzony - GREG - 15zł
   5) BIOLOGIA Vademecum maturzysty - Ewa Pyłka-Gutowska - Wyd. Oświata - 15zł
   6) Zbiór zadań z CHEMII do szkół ponadgimnazjalnych - zakres rozszerzony - K. Pazdro - 10zł
   7) CHEMIA 1 Zbiór zadań otwartych z odp. - D. Witowski - 16zł
   8) CHEMIA 2 Zbiór zadań otwartych z odp. - D.Witowski - 16zł
   9) BIOLOGIA 1 Zbiór zadań otwartych z odp. - D.Witowski - 16zł
   10) BIOLOGIA 2 Zbiór zadań otwartych z odp. - D.Witowski - 16zł
   11) Matura 2012 BIOLOGIA Testy i arkusze + płyta - OPERON - 16zł
   12) Matura 2011 BIOLOGIA Testy i arkusze + płyta - OPERON - 16zł
   13) Matura 2007 BIOLOGIA Testy dla maturzysty - OPERON - 12zł
   14) Matura 2006 BIOLOGIA Testy dla maturzysty - OPERON - 12zł
   15) BIOLOGIA 1 Testy sprawdzające - zakres rozszerzony - 10zł
   16) Biologia 3 Testy sprawdzające - zakres rozszerzony - 10zł
   17) BIOLOGIA - Arkusze egzaminacyjne - MATURA 2013 -OMEGA 20zł
   18) BIOLOGIA - Zbiór zadań maturalnych - p. podstawowy i rozszerzony - OMEGA - 20zł
   19) CHEMIA - Zbiór zadań maturalnych - p.podstawowy i rozszerzony - OMEGA - 20zł
   20) CHEMIA - Arkusze egzaminacyjne - matura 2007 - OMEGA - 14zł
   21) BIOLOGIA - Testy maturzysty - PWN - 13zł
   22) CHEMIA - Testy maturzysty - PWN - 13zł
   23) BIOLOGIA wybór testów z egzaminów wstępnych na akademię medyczną i kierunki przyrodnicze 1973-200 3 Tom I - MEDYK - 15zł
   24) BIOLOGIA - Nowa matura zadania - 15zł
   25) CHEMIA - - Nowa matura zadania - 15zł
    

   Mogę wysłać więcej zdjęć danej książki - wystarczy napisać!

   Istnieje możliwość kupna KILKU książek, dzięki czemu zaoszczędzi się pieniądze za wysyłkę. Serdecznie POLECAM!!!
    
    


  • Przez *Amo Scientiae*
   Hej!
   W związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy o in vitro, pomyślałam, że można byłoby posłuchać opinii innych w tej sprawie.
   Tutaj coś o ustawie na stronie ministerstwa, ale nie udało mi się znaleźć samego tekstu ustawy: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/projekt-ustawy-o-leczeniu-nieplodnosci. Proszę, przeczytajcie ze zrozumieniem, żeby poźniej nie było nieporozumień i zostawiajcie swoje opinie i przemyślenia
    
   Więc... Popieram metodę invitro (nie tę ustawę, ale o tym zaraz), jako samą metodę, mogącą dać rodzicom ich własne dziecko, aczkolwiek, uważam, że więcej powinien nas obchodzić los dzieci w domach dziecka. Wiem, że rodzice za wszelką cenę pragną mieć dziecko z ich materiałem genetycznycm i myślę, że gdybym sama miała taki problem (odpukać), też rozważałabym metodę invitro w pierwszym impulsie, może desperacji, że jest to ostatnia deska ratunku, ale później chyba myślałabym też intensywnie nad adopcją.
   Ale wracając do in vitro - popieram sposób, który nie zakłada mrożenia zarodków, tznaczy, nie pozwala na tworzenie od razu np 6 zarodków (dla kobiet powyżej chyba 35 r. z., wg ustawy), tylko jednego i w sytuacji, gdy on się nie przymie, wtedy drugiego. A teraz o ustawie, minusy:
    
   1. Nazwa - "Ustawa o leczeniu niepłodności...", in vitro to nie jest metoda leczenia niapłodności, bo przeciaż nie likwiduje przyczyny. Większość polityków, uparcie upiera się przy tym, nie akceptując zdania specjalistów, lekarzy (to jest też zdanie moich rodziców). Wiem, że to może "tylko" tytuł, ale uważam, że w tak ważnym dokumencie państwowym niepowinno być takiego błędu, w końcu tytuł streszcza zawartość.
    
   2. Cytat ze str. minist. "Określono dwie kategorie osób, które mogą skorzystać z procedur medycznie wspomaganej prokreacji. Przede wszystkim będą to osoby pozostające w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu, tzw. dawstwo partnerskie. Dawstwo partnerskie to przekazanie przez dawcę (męża-partnera) komórek rozrodczych biorczyni (żonie-partnerce). W dawstwie partnerskim stosowane są komórki rozrodcze biorczyni." Jestem za tylko takim sposobem wybierania biorców i dawców. Tylko małżeństwa lub wspólne pożycie kobiety i mężczyzny, nawet nie same np. matki, bo normalnie musiałyby mieć partnera lub męża żeby mieć dziecko, wg mnie jeśli kobieta chce mieć dziecko metodą invitro i bierze kom. od anonimowego dawcy, jest to niedorzeczne, bo podstawą musi być normalby związek, póżniej rodzina. 
   A dalej w ustawie NAPISANO: Uregulowano również zagadnienia związane z dawstwem komórek rozrodczych i zarodków, tj. przekazywania ich osobom innym niż osoby tworzące dany związek.
   W tego rodzaju dawstwie chodzi o sytuacje, w których co najmniej jedna z komórek rozrodczych pochodzi od anonimowego dawcy. Należy podkreślić, że w każdym rodzaju dawstwa istotnym elementem procedury medycznej będzie pisemna zgoda – zarówno dawcy, jak i biorczyni.
   Uważam, że to kolejna niedorzeczność! Jeśli metoda invitro ma zastępować i naśladować w jak największym stopniu metodę naturalna, to wykorzystywanie obcych zarodków w in vitro jest nienormalne. Jeśli jakaś para chce wykorzystać obce komórki z jakiegoś powodu, to uważam, że powinna adoptowac urodzonego już zrdowego malucha.
   Druga rzecz - jeśli w Polsce dojdzie do zalegalizowania związków partnerskich, to ustawa otworzy drzwi do posiadania dziecka przez homoseksualistów - kupują zarodek, wynajmują surogatkę i gotowe. Uważam, że homoseksualiści nie powinni mieć dzieci i WIEM, że to kwestia sporna, także jeśli chcecie o tym podyskutować to złóżcie proszę nowy wątek, bo możne o tym dużo pisać, a tu odnośmy się do tych innych rzeczy
    
   3. Cytat:Zgodnie z ustawą, ograniczone będzie tworzenie nadliczbowych zarodków. Przyjęto, że zapłodnieniu będzie podlegać nie więcej niż 6 żeńskich komórek rozrodczych. Ponadto – do 10 – ograniczono liczbę urodzonych dzieci pochodzących od jednego dawcy komórek rozrodczych w dawstwie innym niż partnerskie. Wynika to z konieczności zmniejszenia ryzyka wystąpienia genetycznie spokrewnionych potomków jednego dawcy.
   To o czym już powiedziałam, uważam, że tworzenie nadliczbowych zarodków jest złe, bo dla mnie zarodek od chwili pocżęcia, jest już istnieniem ludzkim, a więc jeśli te istnienia są poźniej zamrażanie lub nie daj Boże w jakiś sposób niszczone, to jest to zabicię życia. W ustawie zarodek określony jest jako "grupa komórek" - taka jest definicja. Jest to definicja błędna, dlatego że niepełna, bo to jest więcej niż jedna komórka, ale nie taka sama grupa komórek, jak np. grupa komórek naskórka. Uważam, że to kolejny błąd, bo definicja w dokumencie państwowym powinna być dokładna, a tym czasem stawia zarodek ludzki na równi właśnie z "grupą komórek". Dlatego tworzenie jednego zarodka, tak jak to jest naturalnie, a jeśli z jakichś przyczyn naturalnych się nie przyjmie, to wtedy pobieranie następnej pary kom. i próbowanie jeszcze raz. Tworzenie nadliczbowych zarodków (gdzie prawdopodobnie liczna będzie większ niż te 6) jest ułatwieniem dla rodziców, nie liczy się tu interes tych istnień.
    
   4. Umozliwienie pobranie komórek od np. nieprzytomnego dawcy, takiego, który nie może wyrazić zgody na samo pobranie komórek (nie na wykorzystanie ich w in vitro) - prezydent odesłał ten punkt do trybunału. No to bardzo głupie, nie wiem po co się on znalazł w ust. na początku
    
   5. Cytat: Ustawa określa podmioty, które będą prowadzić działalność związaną z procedurami medycznie wspomaganej prokreacji. Będą to:
   bank komórek rozrodczych i zarodków - gromadzenie, przechowywanie i dystrybuowanie komórek i zarodków z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochroną przed nieupoważnionymi ingerencjami(...)"
   Mrożenie zarodków, które będąmogly być zamrożone nawet kilkadziesiąt lat. Pierwsze pytanie: Jeżeli nie wszystkie będą wykorzystane do metody in vitro, to co się z nimi stanie? Będą tak trwały w nieskończoność, czy jakimś magicznym sposobem jako"grupa komórek" przestaną instnieć? Dlatego jestem absolutnie przeciwna tworzeniu dodatkowych zarodków.
    
   6. Cytat: Uregulowano również zagadnienia dotyczące wydawania i cofania pozwoleń bankom komórek rozrodczych i zarodków na wywóz/przywóz komórek rozrodczych lub zarodków z Polski do państw innych niż państwa członkowskie UE. Pozwolenia udzielane będą na okres nie dłuższy niż 5 lat.
   Kolejne manipulowanie życiem ludzkim.
    
   Co sądzicie?