• Ogłoszenia

  • rafcio

   Nowa Wersja Forum   28.07.2016

   Widzisz problemy skontaktuj się z Nami: redakcja@biomist.pl

kgq5z8ader

Staruszek
 • Zawartość

  116
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Days Won

  4

kgq5z8ader last won the day on 3 Kwiecień 2016

kgq5z8ader had the most liked content!

Reputacja

16 Licznik lajków.

O kgq5z8ader

 • Tytuł

 • Urodziny

Informacje profilowe

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

1593 wyświetleń profilu
 1. Hasło: biologia czerwiec 2015
 2. Co do namiotu to na Mazurach prawie zawsze przy marinach żeglarskich się dogadasz z rozstawieniem namiotu (czasem płatnie, czasem nie), a i zaplecze sanitarne jest (płatne). W mniejszym miejscowościach też jest prawie zawsze agroturystyka, tam też się dogadasz. No i mnóstwo miejsc na dziko. Pod dachem jw. agroturystyka, booking widziałem ma sporo ofert.
 3. Czyżby zajęcia praktyczne? ;-)
 4. Ja się zgadzam z Gardzią, że dużą zaletą ruchów wege jest edukacja. To generalnie fajnie jak w tym kraju ludzie dochodzą do wniosku, że mięso na śniadanie, obiad, kolację i jeszcze pomiędzy nie jest koniecznym elementem diety. To fajnie jak są knajpy wege, gdzie okazuje się, że można dobrze zjeść. To fajnie, że są strony, gdzie można o tym poczytać. To fajnie, że dzięki wege się o tym mówi. Ale niestety to jest tak, że często to jest wpadanie z jednej skrajności w drugą skrajność. Zadziwiająco wiele razy spotkałem ludzi, którzy kiedyś mięso, mięso, mięso, potem chwycenie tematu, krótki proces edukacji i teraz anty. I problem jest w źródłach informacji, tj. w internecie. Bo tematy diety wege się plączą z różnymi przypadkowymi tematami eko, zdrowia, naturoterapii itd. I to jest trochę jak sekta. Jak ktoś nagle wpadł w nowy temat to chłonie i chłonie i niespecjalnie wie gdzie się zatrzymać. I z dnia na dzień rodzą się ludzie, z którymi nie da się sensownie rozmawiać, bo skoro fakt, że mięsa nie trzeba jeść codziennie był kulturowym tabu to wszystko inne też może być kłamstwem. To dygresja, ale ona jest na temat edukacji. To fajnie, że wege edukują jak żyć zdrowo bez mięsa, szkoda, że to jest przekaz tak rozmyty, że plącze się z wieloma innymi wątkami pokrewnymi i prowadzi ludzi w dziwnych kierunkach. A prawda jest taka, że wielu robi na tej dezinformacji biznes. I to jest problem, że wokół wege jest też dużo różnych manipulacji.
 5. Nie będę wklejać całej otrzymanej odpowiedzi z MNiSW (dla chętnych na priv), ale wynika z tego: 1. W opinii ministerstwa, w przypadku gdy kandydat na studia posiada świadectwo dojrzałości i dodatkowo składa egzamin maturalny z poszczególnych przedmiotów (na podstawie ustawy o systemie oświaty) i legitymuje się łącznie świadectwem dojrzałości i zaświadczeniem o wynikach egzaminu maturalnego, uczelnia nie ma podstaw do oceniania w trybie egzaminu wstępnego na studia wiedzy kandydata z zakresu przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym, o którym mowa powyżej. 2. Dodatkowo – w przypadku, gdy kandydat posiada świadectwo dojrzałości uzyskane w trybie egzaminu dojrzałości (tzw. „stara matura”), uczelnia, na warunkach określonych w ustawie, może podjąć uchwałę o „przeprowadzeniu egzaminów wstępnych”. Takie brzmienie przepisów implikuje wnioskowanie, że uczelnia ma możliwość przeprowadzenia egzaminu wstępnego. 3. Ustawa nie daje podstaw do uznawania zaświadczeń o wynikach egzaminów wstępnych z lat poprzednich. 4. Uchwały rekrutacyjne na rok 2016/2017, które nie przewidują trybu rekrutacji zgodnej z pkt. 1 są niezgodne z prawem i ministerstwo rozważy wystąpienie z komunikatem do nadzorowanych uczelni (do wiadomości Ministra Zdrowia, który nadzoruje uczelnie medyczne), aby nabór na studia przebiegał zgodnie z przepisami ustawy. Reasumując: 1. Jeśli osoba ze starą maturą w trybie opisanym we wcześniejszych postach zdaje maturę w maju to uczelnia musi uznać wynik, nawet jeśli uchwała rekrutacyjna takiego trybu nie przewiduje. Na wypadek problemów ministerstwo poinformowało o przysługującym odwołaniu do sądu administracyjnego. 2. Jeśli uchwała rekrutacyjna przewiduje organizację egzaminu wstępnego to kandydat ma prawo rekrutować się w trybie tego egzaminu. Pozostaje pytanie co jeśli ktoś skorzysta z obu ścieżek jednocześnie. IMHO rekrutuje się na podstawie tego zaświadczenia, które mu bardziej odpowiada. Nie zgadzam się z interpretacją z pkt. 3. Ustawa nie wyklucza uznawania zaświadczeń z lat poprzednich i w ramach autonomii uczelni można podjąć uchwałę o ich uznawaniu.
 6. Jest jeszcze taki aspekt, że przy okazji nowelizacji ustawy zabroniono uczelniom organizacji egzaminów wstępnych ze standardowych przedmiotów maturalnych (mają uznawać zaświadczenia OKE). Większość uczelni usunęła więc cały fragment dotyczący egzaminów wstępnych z uchwał i... przestali honorować zaświadczenia z egzaminów wstępnych z lat poprzednich (a tego ustawa nie zabrania). Taki tam mało istotny detal ;-).
 7. A czy to nie jest tak, że z anatomii nie wolno pod żadnym pozorem nic wynosić?
 8. Przejrzałem uchwały rekrutacyjne. Egzaminy wstępne w ramach rekrutacji 2016/2017 przeprowadzają: Śląski Uniwersytet Medyczny UMK w Bydgoszczy Uniwersytet Medyczny w Poznaniu Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Uniwersytet Zielonogórski W związku z powyższym wysłałem pisma do: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia Kancelarii Prezydenta RP z informacją o (w mojej ocenie) niezgodności art. 169 ust. 6 Ustawy o szkolnictwie wyższym z art. 70 ust. 4 konstytucji RP (chodzi o możliwość takiej sytuacji, że staromaturzysta lub osoba z maturą zagraniczną, która uzyskała dobry wynik z egzaminu majowego, a zły wynik z egzaminu wstępnego nie zostanie zakwalifikowany, a "nowomaturzysta" z taką samą ilością punktów z egzaminu majowego zostanie zakwalifikowany). Wniosłem o skorzystanie z prawa inicjatywy ustawodawczej (w przypadku ministerstw poprzez KPRM) w celu pilnej nowelizacji ustawy. Ponadto poprosiłem Rzecznika Praw Obywatelskich o patronat nad tą sprawą. Czy to coś da - nie wiem. Ale więcej zrobić nie mogę. Tymczasem każdy staromaturzysta (sprzed 2005 r.) musi mieć na uwadze, że zależnie od uczelni na którą zamierza kandydować, musi zdać egzamin wstępny lub maturę w maju (z deklaracją do 31 grudnia).
 9. Potwierdzam: http://www.cm.umk.pl/images/users/47/Rekrutacja/2016_2017/UCHW_SENAT_2015_90.pdf ten dokument mówi o egzaminach wstępnych. Ostatecznie to uczelnia określa tryb rekrutacji. Wygląda na to, że jak zwykle jest bałagan ;-). "Staromaturzyści" mogą zdawać maturę w maju w całym kraju. Jest to prawo każdego absolwenta szkoły średniej sprzed 2005 roku i osób z maturą zagraniczną, które wynika z zarządzenia dyrektora CKE. A więc zdać maturę w maju z pewnością możesz (pod warunkiem złożenia deklaracji). Natomiast odrębną sprawą jest to czy wynik matury majowej będzie dla takich osób upoważnieniem do rekrutacji na studia. Jeśli Bydgoszcz mówi, że należy zdać egzamin wstępny to znaczy, że będą kwalifikować na podstawie egzaminu wstępnego. Gdybym chciał tam zdawać i gdyby Bydgoszcz nie zmieniła uchwały to zrobiłbym tak: - zdałbym maturę w maju - zdałbym egzamin wstępny w czerwcu Gdyby wyniki egzaminu z czerwca nie wystarczyły do zakwalifikowania, a wyniki z maja tak - zrobiłbym awanturę. Sytuacja w której mam dobry wynik egzaminu majowego i się nie kwalifikuję, a inna osoba z tym samym wynikiem z tego samego egzaminu się kwalifikuje jest naruszeniem konstytucyjnej zasady równości. I stanowi podstawę do odwołania. Jest jeszcze pytanie czy CKE w ogóle podpisze z uczelniami porozumienie o przygotowaniu egzaminów wstępnych. W tej sytuacji wydaje się to mało prawdopodobne. Najbardziej prawdopodobne jest to, że Bydgoszcz zmieni uchwałę. Wprawdzie im tego zrobić nie wolno, ale powiedzą, że obecna uchwała zawiera wadę prawną nieznaną z chwilą jej uchwalenia i są zobowiązani do jej usunięcia. Z drugiej wszakże strony jest problem z tymi osobami, które po przeczytaniu warunków i harmonogramu rekrutacji "zasnęły" do kwietnia przyszłego roku, kiedy rozpocznie się rejestracja do systemu. I nagle się okaże, że nie mogą się już zadeklarować na maturę majową. Czyli obecna ścieżka egzaminów czerwcowych powinna funkcjonować równolegle do nowej ścieżki matur majowych, co oznacza, że "staromaturzyści" powinni móc zdawać oba egzaminy. Jak zwykle bałagan.
 10. Różne są potrzeby. Operon tryptofanowy jest dlatego, że enzymy potrzebne do syntezy tryptofanu potrzebne są w sposób ciągły. Chyba, że tryptofanu jest za dużo to hamujemy wydzielanie. Operon laktozowy to z kolei taka sytuacja, że laktaza nie jest potrzebna non-stop, bo nie ma potrzeby ciągle trawić laktozy (pamiętaj, że enzymy mają swój czas biologicznej użyteczności i organizm unika tworzenia ich "na zapas" - szkoda zasobów). Dlatego odblokowujemy ekspresję gdy pojawia się laktoza. Widzisz różnicę?
 11. Absolwent ponadpodstawowej szkoły średniej składa deklarację dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania absolwenta.
 12. WAŻNE! Od 2016 r. ulegają zmianie zasady rekrutacji dla staromaturzystów sprzed 2005 roku. Absolwenci szkół średnich ponadpodstawowych nie piszą już Centralnego Egzaminu Wstępnego. Muszą natomiast złożyć deklarację i pisać normalny egzamin maturalny wg. zasad nowej matury (formuła od 2015 roku). Deklarację należy złożyć do 31 grudnia 2015 r. do dyrektora szkoły lub dyrektora OKE. Muszę ustalić co w sytuacji gdy ktoś obecnie mieszka w innym regionie kraju - czy obowiązuje go OKE szkoły czy jakoś inaczej. Nie wynika to wprost z informatora. 20150909_Informacja_MATURA_calosc.pdf
 13. Dziedziczenie, o którym piszesz jest już dość skomplikowane, bo w grę wchodzi nie tylko proste brązowe/niebieskie, ale i niebieski/zielony. Generalnie dziedziczenie koloru oczu jest dziedziczeniem wielogenowym i tylko na potrzeby dydaktyki biologii sprowadza się to do rozważania pojedynczej pary alleli. Mogę odpowiedzieć tak, że większe jest prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało kolor piwny niż jasny (niebieski, zielony). Czy będzie to piwny z domieszką zielonego to już jest trudne do oceny.
 14. PROGI 2015/2016 na kierunku lekarskim (STACJONARNE) Białystok (UMB): 184(biologia 87%)/ 180(biologia 92%)/ 178(biol. 85%)/ 176/ 175(biol. 83%)/ 173(biol. 88%)/ 173(biol. 85%)/ 173(biol 83%)/ 173(biol. 80%)/ 173/ 172(biol. 90%)/ 172(biol. 87%)/ 172(biol. 85%)/ 172(biol. 82%) Bydgoszcz (CM UMK): 88.35 /86.15/ 86/ 85.65/ 85,2/ 85,1/ 84,9/ 84,8/ 84,4 Gdańsk (GUM-ed): 185(biologia 92%)/ 180(biologia 92%)/ 179/ 177/ 175(biol. 90%)/ 175(biol. 87%)/ 175(biol. 85%)/ 175(biol. 83%)/ 174(87%)/ 174/ 173(biol. 90%)/ 173(biol. 85%) Katowice (ŚUM): 178(biologia 90%)/ 174(biol. 82%)/ 172(biol. 90%)/ 172(biol. 82%)/ 170(biol. 87%)/ 170(83%) / 170(biol. 80%) / 170(biol. 77%) / 169(biol. 87%) / 169(biol. 82%) / 168 (biol: 90%) Kielce (UJK): 182(biol. 87%) / 175(biol. 87%)/ 173(biol. 88%)/ 172(biol. 87%)/ 171(biol. 88%)/ 170(biol. 87%)/ 170(biol. 83%)/ 170(biol. 82%)/ 170(biol. 80%, pol. 67%)/ 170(biol. 80%)/ 170(biol. 77%)/ 169(biol. 87%) / 167(biol. 82%)/ 169(biol. 77%, pol. 67%) / 169(biol. 72%) / 168(biol. 90%)/ 168(biol. 88%, pol. 84%)/ 168 (biol. 88%, pol. 66%)/ 168 (biol. 85%, pol. 66%)/ 168 (biol. 83%, pol. 60%) / 168 (biol. 80%, pol. 70%) Kraków (CMUJ): 247/ 242/ 241/ 240/ 239 Lublin (UM-Lub): 185/ 180(biologia 87%)/ 177(87%)/ 175(biol. 88%)/ 175(77%)/ 174(biol. 77%)/ 173(biol. 90%)/ 173(biol. 88%)/ 173(biol. 85%)/ 172(biol. 90%)/ 172(biol. 87%)/ 172(biol. 85%) Łódź (UMED): 362/ 352/ 348/ 346/ 344 Łódź woj-lek(zwykły ): (UMED): 356/ 348/ 342/ 340/ 336 Łódź woj-lek(MON) (UMED): 332/ 330/ 328 Olsztyn (UWM): 478/ 464 / 462/ 460/ 458/ 456 Poznań (UMP): 186(średnia ocen 4,62)/ 182(średnia 4.88)/ 180(średnia 4.88)/ 179(średnia 5.11)/ 176(średnia 5.19) Rzeszów (UR): 186/ 182/ 180/ 178/ 177(ang. 67,2)/ 175/ 173(ang. 82)/ 172/ 171(ang. 67,2)/ 171(ang. 64,4)/ 170(ang. 98%) / 170 (ang. 63%) / 170 Szczecin (PUM): 178/ 172/ 171 Warszawa (WUM): 248(biologia 78%)/ 245.8(biol. 92%)/ 245.8(biol. 87%)/ 244,20(biol. 85%)/ 244,00(biol. 72%)/ 243,60(biol. 83%)/ 243,40(biol. 87%)/ 243,00(biol. 93%) Wrocław (UM-Wroc): 282(mat. 90%)/ 278/ 276(mat. 98%)/ 275(mat. 98%)/ 275(mat. 82%)/ 274(mat. 94%, chem. 95%)/ 274(mat. 94%, chem 88%)/ 274/ 273(mat. 100%)/ 273(mat. 98%, chem. 92%)/ 273(mat. 96%, chem. 92%)/ 273(mat. 88%, chem. 97%)/ 272(mat. 100%, chem. 87%)/ 272(mat. 96%, chem. 88%)/ 272(mat. 94%, chem. 93%)/ 271(mat. 100%, chem. 88%) Zielona Góra (UZ): 187/ 185/ 184/ 183 / 182(ok. połowa punktacji)/ 182 / 181 - 7 osób / 181 (suma centyli)
 15. Czyli do użycia wody utlenionej należy gasić światło?