chemia

Matura? Nie bzdura - czyli moje przygotowanie do matury

2 posts in this topic

Witam!

Czas zacząć się przygotowywać do matury z chemii, z tego związku postanowiłem was obarczyć zadaniami z chemii, których nie rozumiem. Jeżeli jakaś osoba byłaby chętna mi pomóć byłbym bardzo wdzięczny!

1. Do oceny mocy elektrolitu stosuje się stopień dysocjacji oraz stałą dysocjacji, jednak w tablicach chemicznych zwykle podawane są wartości stałej dysocjacji.

Wyjaśnij, dlaczego stała dysocjacji lepiej charakteryzuje moc elektrolitu.

2. Przygotowano 2 roztwory wodne kwasu octowego o różnych stężeniach molowych. Stężenie molowe jonów wodoru w obu roztworach były jednakowe. W roztworze I stopień dysocjacji CH3COOH wynosił 1%, a w II wynosił 0,1%. Podaj, który roztwór był bardziej stężony. Odpowiedź uzasadnij.

3. Podaj wzór jonów pochodzących z dysocjacji kwasu siarkowodorowego, których stężenie w roztworze tego kwasu jest najmniejsze.

H2S --> H+ S-2

Jony to H+ oraz S-2

Odnośnie dwóch pierwszych nawet nie wiem o co chodzi, lecz myślę, że 3 mam dobrze:)

Dziękuje za pomoc, to moja pierwsza część, będę na bieżąco robił inne zadania :)

0

1) stała nie zależy od stężenia (jest stała :D )

2) drugi bo miał mniejszy stopień dysocjacji a w obu stężenie jonów wodorowych było takie samo

3)

Odnośnie dwóch pierwszych nawet nie wiem o co chodzi, lecz myślę, że 3 mam dobrze:)

No widzisz a jednak we wszystkich nie wiesz o co chodzi :P

- Siarkowodór dysocjuje w 2 etapach

- Dysocjację zaznaczamy dwiema strzałeczkami jedna nad drugą o przeciwnie skierowanych grotach

- Musisz dokładniej czytać polecenia

Tak powinno wyglądać rozwiązanie tego zadania(te strzałki umownie zaznaczę tak <=>) :

H2S<=>H+ + HS-

HS-<=>H+ + S2-

[H+]>[HS-]>[s2-]

Odp.: Najwięcej jest jonów wodorowych

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.