Tyiu

''Nie ściągaj'' akcja SGH, ściąganie na studiach wyższych

59 posts in this topic

W zeszłym tygodniu w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej zawrzało. Jeden ze studentów podczas egzaminu z języka niemieckiego publicznie zwrócił uwagę, że jego koleżanka pisze pracę przy pomocy telefonu komórkowego. Żądał ukarania ściągającej. Studentka przyznała się do winy i dostała ocenę niedostateczną. Kamil, bo tak ma na imię student, został ofiarą facebookowej nagonki.

(...) Koledzy z uczelni nazywają go konfidentem, frajerem i kapustą. (...)

Co o tym uważacie? I w ogóle o ściąganiu na studiach? O osobach, które całe studia ''jadą'' na ściąganiu, o doktorach i profesorach przymykających oko na ściąganie i przepuszczających takie osoby? 

Osobiście nie popieram donosicielstwa, mnóstwo razy byłem świadkiem jak ktoś ściąga. Sam nie ściągam (nie jest tak, że nigdy nie robiłem tego, na początku studiów, w 1 semestrze zdarzyło mi się przygotować ściągi, wcześniej w szkołach niższych zdarzało mi się baardzo rzadko, nawet na nielubiane przedmioty się uczyłem wychodząc z założenia że jako takie ogarnięcie trzeba mieć w różnych dziedzinach), u innych - o ile ktoś ściąga że tak to nazwę ''wspomagająco'' ale ogólnie się uczy to potrafię przymknąć oko, zwłaszcza że teraz prawie każdy tak robi (podejrzewam, że TAK <wspomagająco> to pewnie ściągało się nawet gdy Uniwersytety miały wyższy poziom). Ale irytuje mnie gdy ktoś całe studia ''jedzie'' na ściągach, co wydaje się być coraz częściej normą, a osoby w ten sposób funkcjonujące nawet się z tym nie kryją, często wręcz chwalą się swoim rzekomym sprytem. 

Może ktoś powiedzieć ''a co Cię to obchodzi, nie Ty ściągasz, nie Twoja sprawa''.  Ja jednak popieram ideę uczelni wyższych jako czegoś więcej... Do tego często gdy trafi się ktoś na egzaminie kto faktycznie pilnuje by studenci nie ściągali, to zaraz jest masa wyzwisk od ch*ów, szmat itd. osoby która pilnowała, nie podoba mi się to. Ściąganie to oszustwo, może i bardzo niskiego kalibru, ale jak ktoś to robi nagminnie to staje się czymś więcej.

0

Postawię sprawę jasno. Nie ma czegoś takiego jak przymykanie oka, półściąganie lub jakakolwiek inna forma zmiękczenia tej aktywności. Ściąganie jest zerojedynkowe i kropka. Jeśli Twoja odpowiedź na zadane na egzaminie pytania, nie pochodzi z informacji, które zapamiętałeś/aś, tylko z zapisanych notatek, ściąg, telefonu, internetu, kolegi lub koleżanki itd. to jest to niedopuszczalne. Zasada jest jasna. Należy zastanowić się bardziej nad tym, skąd pokusa by ściągać i czy przypadkiem, skoro egzamin, ściągając np. z użyciem internetu, da się napisać na bardzo dobrą ocenę, nie jest źle skonstruowany, bo sprawdza jedynie wiedzę encyklopedyczną, a nie sposób rozwiązywania problemów, łączenie zdobytych wiedzy i umiejętności, myślenia kreatywnego. Moim zdaniem pokusa bierze się stąd, że część osób widzi jakim bezcelowym zadaniem jest uczenie się wiedzy encyklopedycznej, skoro te informacje są dzisiaj dostępne w ciągu 20-30 sekund na dowolnych urządzeniu z podłączeniem do internetu.

Egzaminy, szczególnie te na studiach, powinny być skonstruowane bardziej problemowo, albo przynajmniej mieć dwie części - encyklopedyczną (np. z zadaniami testowymi) i otwartą z mądrymi zadaniami, które mają pokazać jak student myśli i czy rozumie to, czego się nauczył, a nie czy pamięta to, co zapisał w notatkach. Za często sprawdzamy pamięć, a nie umiejętności. Ale nie mam tu na myśli sprawdzania umiejętności takich, jak na maturze, bo moim zdaniem posunięto się za daleko i uczniowie są w stanie skończyć LO i zdać maturę z dobrym wynikiem, a nie być wykształconymi.

0

Ściąganie jest zjawiskiem powszechnym, ale czy to znaczy, że należy na nie przymykać oko? Nie sądzę. Tak naprawdę osoby, które ściągają, same sobie szkodzą i nadejdzie kiedyś taki moment, kiedy będą musiały wykazać się rzetelną wiedzą, a wtedy może być nieciekawie. Donosicielstwo nie jest fajne, ale czy ściąganie jest? Ten chłopak miał dużo odwagi, zwrócił uwagę na problem, o którym wszyscy wiedzieli, ale do którego się niemal przyzwyczaili. On niczego pozytywnego dla siebie nie zyska takim zachowaniem, ale poruszył kwestię, o której teraz będzie się rozmawiać i chyba o to chodzi.

Co ten temat robi w dziale Bioetyka?

0

Na pewno to zdarzenie poruszyło internety i moich fejsbuczkowych znajomych :D a ja żałuję że nie mam popcornu.. czytanie stron popierających i potępiających chłopaczka potrafi być na krótką metę dość zabawne..gorzej że później jest to śmiech przez łzy.

Osobiście jestem anty cwaniactwu i ściąganiu, nie umiem ściągać to po pierwsze, po drugie nie lubię ściągać bo to tylko oszukiwanie samej siebie xd

Nie wiem jak bym postąpiła gdyby przez jakiś przedmiot typu socjologia na studiach nie będących studiami humanistycznymi groziłoby mi zawalenie roku. Przez dwa lata męczyłam się by wybronić się z angielskiego, traktowanego u nas po macoszemu.. udało się uczciwie i mam z tego satysfakcje. Myślę że ściąganie nie jest dla mnie, nie umiem kłamać i jestem zbyt uczciwa na to.

Proceder ściągania, krętactwo i okradanie państwa są w naszym kraju do pewnego stopnia akceptowane społecznie i postrzegane jako zaradność. Wynika z tego dużo niezbyt fajnych zachowań, nie szanowanie "własności wspólnej" czyli publicznej, prześlizgiwanie się całe życie przez studia i prace.. Fajnie by było jakby coś się w tych kwestiach powoli zmieniało.

Nigdy jednak nie zaakceptuję takiego mało eleganckiego donosicielstwa jakie zaprezentował Kamil, mnie nauczyli w domu rozróżnienia kiedy powinno się wykazać "obywatelską postawę" a kiedy nie. Jeśli widzimy ze dzieje się coś złego, jak najwłaściwszym jest zachowaniem zwrócenie na to uwagi..jeśli ktoś np. kradnie albo robi komuś krzywdę to powinno się zgłosić taki fakt przysłowiowo wskazując palcem taką osobę. Jednak donoszenie na konkretną osobę za ściąganie na egzaminie jest bardzo niekoleżeńską postawą, i każe mi myśleć o Kamilu jako niezbyt sympatycznej osobie. Nie znam go ale tym zachowaniem nie wyrobił sobie u mnie najlepszej opinii i nie chciałabym nigdy mieć z nim cokolwiek wspólnego.. Mam sąsiadów którzy prawie całą ulicę zaszczuli swoim donosicielstwem, że ktoś pali liście, że komuś pies uciekł za furtkę, że ktoś ma altanę i nie zgłosił do urzędu..Fajnie by było gdyby Kamilek też trafił na kogoś podobnego kto wykorzysta fakt że nie zna jakiegoś kruczka prawnego i na niego doniesie. Dajcie mi człowieka a znajdę paragraf xd

Inaczej bym go oceniła gdyby nie doniósł na konkretną osobę tylko zwrócił uwagę wykładowcą na istnienie takiego procederu na egzaminie xddd

1

Moim zdaniem to nie było donosicielstwo. Moim zdaniem do był objaw niezwykle rzadkiej postawy, która nazywa się prawością. Jeśli widzę, że ktoś robi coś, co jest sprzeczne z zasadami (prawnymi lub innymi), na które się umówiliśmy, to reagują na to, bo ta osoba łamie też moje prawa.

Keti - piszesz, że ściąganie i krętactwo oraz okradanie państwa są akceptowane w Polsce społecznie. A ty jaką właśnie postawę przyjęłaś? Czy brak reakcji na taką sytuację, nie jest akceptacją? Bo ja nie widzę innej możliwości, skoro napiętnujesz, kogoś kto powiedział temu "nie".

Miał zgłosisz wykładowcom? Dobrze, a czy oni nie zapytaliby go o to, kto ściągał? A jeśliby wtedy nie powiedział, to co? Mają zastosować odpowiedzialność zbiorową? Nie bądźmy śmieszni. Ściągasz - licz się z konsekwencjami i tym, że ktoś wskaże cię placem. Nie wierze, że mamy jeszcze taką dyskusję w Polsce. Takie zachowanie jest po prostu nie do pomyślenia w rozwiniętych krajach i student wylatuje z uczelni za ściąganie.

1

Zwracam uwagę na zbieżność imion -  Kamil.

Przypadek....?

Moim zdaniem do był objaw niezwykle rzadkiej postawy, która nazywa się prawością. Jeśli widzę, że ktoś robi coś, co jest sprzeczne z zasadami (prawnymi lub innymi), na które się umówiliśmy, to reagują na to, bo ta osoba łamie też moje prawa.

Po pierwsze - które TWOJE prawo łamie?

Po drugie - o czym już pisałem. Postawa wyższości moralnej i nieuzasadnionej powinności - którą nazwałeś prawością - to nic innego jak pretensjonalne, całkowicie antysocjalne zachowanie, które nic dobrego nie wnosi, a jedynie ma na celu zrobić komuś na złość, utrudnić życie. Czysty egoizm. Doprawdy postawa godna pochwały (pożałowania). Przypominam, że to był egzamin z języka niemieckiego. Nie każdy ma głowę do języków (ja niemieckiego nigdy nie trawiłem) i jak najbardziej rozumiem ściąganie na tego typu zaliczeniu. Myślę, że ktoś, kto ukończy SGH bez znajomości języka niemieckiego (prawdopodobnie nie dostajesz żadnego papierka, to nie jest germanistyka - ewentualnie jakiś wewnętrzny) nie będzie jakoś specjalnie odstawać od reszty na rynku pracy. Nawet jeżeli zamieści sobie w CV notkę, że mówi biegle w tym języku - to się bardzo szybko samo zweryfikuje. Można zrobić dokładnie to samo nie studiując na SGH - nie ma żadnej różnicy.

Także proponuję skończyć z tym patosem, póki jeszcze się da. Nie ma nic gorszego od nadgorliwości. Tym bardziej w stosunku do innych i to w tak nieładnej wersji, jak donosicielstwo. Bezpodstawne donosicielstwo.

2

Hah, to mi przypomniało sytuację z liceum. Wielka nagonka na dziewczynę, która miała najlepszą średnią w klasie i jechała na ściągach. Była wielka dyskusja z wychą i argumenty typu "tak, my też ściągamy, ale my nie mamy średniej 5,5!" - czyli my mamy prawo sobie pomóc, a ona nie. Ręce mi opadały. 

Ja nie popieram ani ściągania "wspomagającego", ani notorycznego, ani celem załapania się na minimum do zdania, ani celem zdobycia maksymalnej oceny. Dla mnie to jedno i to samo, czyli nieuczciwość względem siebie i innych. Gdy nie lubię jakiegoś przedmiotu, uczę się na odwał i liczę na własną logikę i trochę szczęścia. Zresztą, ściąganie to jeszcze nic przy innych wyczynach, na jakie potrafią zdobyć się uczniowie i studenci, żeby coś zyskać ;).

Co do tego chłopaka - nie wiem, co nim kierowało - może uczciwość, a może zwykła zawiść. A najpewniej to i to po części. Ja nigdy nie zdobyłabym się na coś takiego, mimo takich a nie innych poglądów - zwyczajnie szkoda byłoby mi kogoś, zwłaszcza dobrego znajomego, pogrążać. Może to jest słabość, ale cóż... jednak wolę zachować dobre relacje z ludźmi niż być heroicznym strażnikiem uczciwości. Ale to już myślę, że wybór każdego z nas.

0

Moim zdaniem to nie było donosicielstwo. Moim zdaniem do był objaw niezwykle rzadkiej postawy, która nazywa się prawością.

Powiedz mi prosze - czym to sie w twojej definicji rozni? Czymkolwiek w ogole?
0

Ten chłopak miał dużo odwagi, zwrócił uwagę na problem

Nie zwrócił uwagi na problem właśnie, tylko nakablował na konkretną koleżankę. Nic dla siebie? Ma jakieś swoje chore upodobania, które nakarmił.

Anty, czy ty zawsze musisz napisać coś głupiego?

Moim zdaniem to nie było donosicielstwo. Moim zdaniem do był objaw niezwykle rzadkiej postawy, która nazywa się prawością. Jeśli widzę, że ktoś robi coś, co jest sprzeczne z zasadami (prawnymi lub innymi), na które się umówiliśmy, to reagują na to, bo ta osoba łamie też moje prawa

Ta prawość xd Ta masa ludzi co donosi na sąsiadów do skarbówki, bo za dobry samochód to też prawi obywatele? xD

Miał zgłosisz wykładowcom? Dobrze, a czy oni nie zapytaliby go o to, kto ściągał? A jeśliby wtedy nie powiedział, to co? Mają zastosować odpowiedzialność zbiorową? Nie bądźmy śmieszni.

To ty jesteś śmieszny. Powinien zwrócić im uwagę, że źle wykonują swoją pracę, skoro już miał ból o ściąganie. Nie zmusiliby go do wskazania osoby. 

0

Nie dość, że kretyn to jeszcze Kamil. Połowa problemów w życiu wynika przez takich frustratów. Nie sądzę żeby ten człowiek miał kolegów a jeśli ich ma to nawet oni go nie lubią. Zwrócił uwagę na problem? Tak się teraz mówi na popsucie wakacji koleżance?

1

Nie ma to jak rozważania merytoryczne na temat lubienia lub nielubienia kogoś. Czy to jest meritum, o którym tutaj piszecie?

A do sprecyzowania - donosicielstwo, kojarzy mi się głównie z czasami stalinowskimi lub późniejszej PRL, raczej nacechowane pejoratywnie znaczenie działania, mającego na celu celowe zaszkodzenie komuś lub czemuś w kontekście opresyjnego prawa/państwa/instytucji. W przeciwnym razie, to co robi każdy prokurator jest donosicielstwem, bo w majestacie prawa donosi władzy sądowniczej dowody popełnionych przestępstw przez jednostki/instytucje/firmy. 

Nie widzę sensu brnąć z Wami w dyskusję, w której bronicie kogoś kto oszukiwał. Dla mnie sprawa jest jasna. Dla Was wygląda to tak: "biednej dziewczynie się nie udało oszukać przez świnie kolegę, który zwrócił uwagę, że oszukuje". 

Zaproponuję Wam inny przykład. Właściciel straganu na jednym ze znanych corocznych targów, zgłosił w US, że będzie sprzedawał słodycze z importu. Na jego straganie pojawiają się też środki chemiczne, na których sprzedaż pozwolenia niema (dajmy na to, że obserwator jest wszechwiedzący w tym momencie i wie na co te pozwolenia zostały wydane). Inni sprzedawcy uzyskali pozwolenia na sprzedaż innych produktów m.in. np. środków chemicznych. Co robicie?

A. Zwracacie grzecznie uwagę sprzedawcy, że nie ma prawa sprzedawać tego, czego nie zgłosił. (zakładam, że to efektu mieć nie będzie)

B. Składacie skargę do US na łamiącego prawo sprzedawcę.

C. Zgadzacie się na to, by sprzedawca oszukiwał innych sprzedawców, a także was (jego i wasze podatki z różnych aktywności społecznych idą do wspólnej kasy, tak czy inaczej) - zaznaczam, że brak rejestracji sprzedaży określonych produktów wiąże się z brakiem opodatkowania tej sprzedaży.

0

Bardzo dobrze, że jest teraz o ściąganiu głośno, bo uważam, że to duży problem na polskich uczelniach. Tylko trochę bardziej złożony niż się wydaje. Bo wiadomo, oszustwo jest be, tylko ciężka praca, uczciwa rywalizacja, blabla. Ściąganie na egzaminie z języka faktycznie jest idiotyczne, bo akurat słownictwo czy gramatykę trzeba mieć wryte, żeby go używać - nie można w trakcie rozmowy co chwila sprawdzać coś tam w telefonie. Ale chyba każdy chociaż raz w trakcie studiów miał tzw. "egzamin z ciekawostek", test z pytaniami o jakieś szczegóły szczegółów, typu średnica porów moździerza i jakaś jedna konkretna wartość z tabelki zajmującej stronę A4... I naprawdę, jeśli ktoś się tego nauczył a nie ściągnął, to jest chory psychicznie. Także może problem ze ściąganiem nie polega tylko na tym, że my studenci jesteśmy nieuczciwymi cwaniaczkami, tylko szkolnictwo wyższe w Polsce wygląda jak wygląda i zamiast kłaść nacisk na ogólne zrozumienie tematu, umiejętność przeszukiwania źródeł, rozwiązywania problemów, to się takie gówniane testy robi, bo to najłatwiej sprawdzić.

I bardzo lubię ból dupy komentujących jak by to nie chcieli trafić do chirurga, który na studiach ściągał... Olaboga jak to pan doktor nie wie, jaka jest długość mikrotubuli w którejś tam komórce :P

0

Jakusz nawet mi cię nie żal człowieku :D
Nie zapomnij dzwonić po bagiety jak ktoś przechodzi na czerwonym świetle.

0

Trzyszcz - a mnie żal, że co najmniej dwukrotnie na przestrzeni kilku postów nie potrafisz odnieść się do wypowiedzi użytkowników merytorycznie, a jedynie za pomocą argumentów ad personam lub używając obraźliwych stwierdzeń typu "Anty, czy ty zawsze musisz napisać coś głupiego"? Dość dyskredytujące stwierdzenie, nie uważasz?

0

To jeszcze wypowiem się ja, ponieważ śmiem twierdzić, że mam info z lepszego źródła niż TVN, ponieważ mój chłopak pisał jednocześnie ten sam egzamin gdy to zdarzenie miało miescje. I wcale to tak pięknie nie wyglądało, ponieważ kolega Kamil po prostu nagle wstał i na cały regulator tonem bardzo roszczeniowym, oświadczył "Ta pani ściąga! TO NIEDOPUSZCZALNE! PROSZĘ JĄ WYPROSIĆ!". Moim zdaniem takie zachowanie wobec koleżanki z roku jest conajmniej chamskie, ponieważ on nie zwrócił uwagi osobie, która egzaminu pilnowała, tylko zrobił aferę na całą aulę piszących.

I będę szczera, niemiecki na SGH to nie jest przedmiot pierwszej potrzeby, mój mężczyzna ledwo docipał do egzaminu, ponieważ ilość kolokwiów, idiotycznych kartkówek i projektów była tak duża, że nie było kiedy uczyć się innych przedmiotów, bo wszechobecny niemiecki wypełniał cały czas. Więc gwarantuję, że jeżeli dziewczyna już do egzaminu była dopuszczona, to na pewno się uczyła. Bo inaczej się nie dało.

I ostatecznie, wolałabym pracować z człowiekiem, który nie wszystko wie, ale znajdzie sobie w jakiejś książce, zwróci się o pomoc do innego kolegi, czy zatrudni do papierkowej roboty swojego współmałżonka, niż z takim, który poleci z pyskiem do przełożonego, że piję kawę w pracy, albo wyszłam 8 minut wcześniej ze zmiany w piątek. A ta cała nagonka na ściąganie i nie-ściąganie mnie bawi, bo jeżeli SGH promuje nie ściąganie, to prawidłową reakcją asystentów i profesorów byłoby się zwolnić, jeżeli ktoś kiedykolwiek oszukiwał w taki sposób podczas swojej edukacji. Hipokryzja. I idiotyczne rozdmuchanie sprawy.

A i jeszcze jedno dopiszę, nie studenta interesem jest, czy ktoś ściąga czy nie, lecz człowieka, który egzaminu pilnował. Wchodzenie w czyjeś kompetencje to gorsze zachowanie niż ściąganie z internetu tego, jak się pisze "przemysł ciężki ze szczególnym uwzględnieniem kopalni węgla kamiennego".

3

Z mojej perspektywy - strzępy informacji z pierwszego posta (zakładałem, że nie ma tam całego obrazu sprawy) są jedynie zarzewiem dyskusji, a nie obrazem konkretnej sytuacji. Trudno któremukolwiek/którejkolwiek z nas wypowiedzieć, że co do faktycznej sytuacji na tamtym egzaminie. Prawo do tego mają jedynie świadkowie. Ale to zupełnie na marginesie.

A tak w ogóle chciałem rozwinąć temat przyczyn ściągania - szkoda, że nikt go nie podjął.

0

Zaproponuję Wam inny przykład. Właściciel straganu na jednym ze znanych corocznych targów, zgłosił w US, że będzie sprzedawał słodycze z importu. Na jego straganie pojawiają się też środki chemiczne, na których sprzedaż pozwolenia niema (dajmy na to, że obserwator jest wszechwiedzący w tym momencie i wie na co te pozwolenia zostały wydane). Inni sprzedawcy uzyskali pozwolenia na sprzedaż innych produktów m.in. np. środków chemicznych. Co robicie? A. Zwracacie grzecznie uwagę sprzedawcy, że nie ma prawa sprzedawać tego, czego nie zgłosił. (zakładam, że to efektu mieć nie będzie) B. Składacie skargę do US na łamiącego prawo sprzedawcę. C. Zgadzacie się na to, by sprzedawca oszukiwał innych sprzedawców, a także was (jego i wasze podatki z różnych aktywności społecznych idą do wspólnej kasy, tak czy inaczej) - zaznaczam, że brak rejestracji sprzedaży określonych produktów wiąże się z brakiem opodatkowania tej sprzedaży.

Ignoruję bo jest to, idąc ciągiem myślowym:

Czyn, który nie narusza mojej autonomii i moich praw, ani autonomii i praw osób trzecich -> nic nie zyskuję na donosicielstwie a zysk społeczny jest znikomy/zerowy

Upraszając sprawę maksymalnie jak się da. Jeżeli dany czyn nie narusza niczyjej autonomii ani praw, to nie jest szkodliwy = postawą właściwą jest przejście obok niego obojętnie.

Zastanawiam się dlaczego nie odniosłeś się do mojej wypowiedzi.

0

Uważam, że ściąganie to jest bardzo zła rzecz...przyznam szczerze, że sam raz czy dwa razy ściągałem w życiu i zdarzyło się to w liceum na języku rosyjskim...ogólnie potępiam takie zachowanie..nawet w gimnazjum zwróciłem uwagę dziewczynom na lekcji podczas sprawdzianu, które były dla mnie po tym incydencie bardzo nieprzyjemne do końca gimnazjum...w ogóle wszyscy byli na mnie źli i całe gimnazjum wyzywało mnie od najgorszych i mówili, że powinienem pracować w SB. Uważam, że takie zachowania młodzieży i studentów są naganne...sami sobie wystawiają świadectwo w Polsce i za granicą nie tylko tym, że jadą na ściągach ale dodatkowo prostackim zachowaniem.

Ściągać nie wolno bo to jest niesprawiedliwe wobec innych, którzy uczą się sumiennie przygotowują do egzaminów. Ściągający dostają lepsze oceny mimo, że tak naprawdę nie potrafią tego co ściągnęli. Najbardziej szokuje mnie postawa profesorów i nauczycieli, którzy zamiast zająć się problemem udają, że go nie ma. Według mnie to nie był donos bo nie zrobił tego za plecami szeptając profesorowi do ucha tylko powiedział na głos przy wszystkich...a to nie jest donos tylko zwrócenie uwagi i pokazanie tego problemu, który się staje PATOLOGIĄ w polskim systemie edukacji tym bardziej w szkołach wyższych. Nie wiem czy postąpiłbym tak samo...pewnie nie bo zabrakłoby mi odwagi i wiem, że zostałbym znienawidzony ale problem jest i nauczyciele akademiccy powinni starać się go rozwiązać a nie udawać, że nic się nie stało...oraz napiętnować takie ataki na sprawiedliwych ludzi...Kamil jest teraz napiętnowany i obrażany za to, że postąpił dobrze.

Szkoda, że ludzie są tak bezlitośni i nieprzyjaźni dla drugiego człowieka, który domaga się sprawiedliwości.

0

ie potrafisz odnieść się do wypowiedzi użytkowników merytorycznie

To chyba masz problem z czytaniem. A co do anty to stwierdziłem fakt. Znalazł się obrońca, a przed chwilą stwierdziłeś, że podpierdalanie koleżanki jest ok. Nie ma to nic wspólnego, z i tak wątpliwą, walką ze ściąganiem. Nie zgłosił pilnującym, że ludzie ściągają i mu się nie podoba, to że nie pilnują odpowiednio, tylko konkretną osobę podkablował. Prawie każdy kiedyś ściągał, a on akurat jej musiał załatwić termin we wrześniu, dodatkowo nie z jakiegoś ważnego na tym kierunku przedmiotu. Od razu widać, że jakiś nieciekawy typ, nikt normalny nie odwala takich akcji. 
0

No coz. Na "male oszustwa" jest w Polsce przyzwolenie xopoki sami nie padniemy takowego ofiara. Wtedy jest placz i krzyki ze jak to, policja, policja! Typu akcja jak dres plakal na policji ze ktos mu ukradl jego droga bluze z napisem "JP na 100%"

Sciaganie jest czasem uzasadnione (nie czyni go to mniejszym oszustwem no ale jakos mozna je chociaz motywowac), w takich sytuacjach jak opisal deVries. Ale wielu sciaga chyba dla samego sciagania, bo sa taaacy zajebisci ze udaje im sie oszukac system!

0

powinienem pracować w SB

Mieli rację! I wcale mnie nie dziwi, że nikt cię potem nie lubił. Skoro już taki nadgorliwy byłeś, że bolało cię sciąganie w szkole, które nikomu nic nie robi (co mnie obchodzi, że ktoś dostanie lepszą ocenę bo ściągał, super wpływ na życie będzie miało świadectwo gimbazjalne...) to było zwrócić uwagę nauczycielce, ogólnie, a nie robić kłopoty koleżankom.

To jest niesamowite, że ktoś posuwa się aż do czegoś takiego, a sam przyznaje, że zdarzyło mu się ściągać.

zwrócenie uwagi i pokazanie tego problemu

Uruchom myślenie zanim coś napiszesz. Zwrócenie uwagi by było jakby jej to powiedział. Pokazanie problemy gdyby zwrócił się ogólnie do prowadzących. A on załatwił jej wywalenie z egzaminu. Od razu widać, że to jakiś chory człowiek, nie trzeba być specjalnym bystrzakiem. A jak ktoś chce mi rzucić śmiesznym frazesem, że oceniam pochopnie, to niestety, ale relacja osoby, która go zna, to potwierdza ;]

bezlitośni i nieprzyjaźni dla drugiego człowieka

Przecież to on był bezlitosny i nieprzyjazny. 
0

Moi drodzy, ale każdy jak już studiuje, to nie w celu uzyskania dyplomu po nic, tylko żeby potem dostać jakaś pracę. I tutaj cały czas się będę trzymać tego SGH, bo mam ze studentami tej uczelni duży kontakt, oni jak chcą dostać praktyki to przechodzą rekrutację jak do pracy. I tam jest x testów, assessmentów i innych dziwnych rzeczy, na których ściągać się nie da, bo nie ma z czego, nie ma jak i w ogóle jak napisać całą ekonomię na kawałku papieru? I gwarantuję, że jak ktoś zdawał, bo ściągał, to nie umie tego co ściągnął i w rezultacie nie ma takiej siły na niebie i ziemi, która mu pozwoli dostać pracę w korpo. Bo nie przejdzie testów. Albo rozmowy. Albo któregoś z x etapów rekrutacji.

Ściąganie jest owszem problemem, ale uważam, że w systemie edukacji akademickiej są przedmioty, których uczelnie się uwłacza sensowi studiowania. Bo niektóre przedmioty są nie do nauczenia ze względu na swoją nikłą przydatność życiową. Z przdmiotów kierunkowych się zwykle nie ściąga, bo jest to awykonalne. Natomiast... kto z Was uczył się szerokości mikrotubuli, albo wielkości aparatów szparkowych. A jeżeli się ktoś z Was nauczył, to co to zmieniło w Waszej karierze naukowej? Bo mi się wydaje, że dla znaczącej większości z nas są to dane zupełnie bez znaczenia. Takich przedmiotów i o to pytań po prostu nie powinno być.

Uważam jednak, że większym problemem naszego kraju jest wkładanie nosa w nieswoje sprawy, interesowanie się wszystkimi, tylko nie sobą i wszechobecne przyzwolenie na bycie wścibskim. Moim zdaniem nikogo nie powinno obchodzić, jakim jeżdżę samochodem, ani gdzie pracuję, jeżeli temu komuś tego po prostu nie powiem. A w Polsce jest zupełnie normalnym, że "babki radarowe" oglądają, kto do kogo przychodzi i o której godzinie, sąsiedzi patrzą się na Ciebie jak nienormalni, gdy wnosisz do domu nowe sprzęty, a koledzy studenci fukają, gdy przypadkiem masz coś, czego oni nie. O tym ktoś pomyślał w tej sprawie? Nie sądzę.

0

I tak jak kolega wyżej napisał, pan Kamil zachował się bardzo paskudnie, bo nagdanie przy całej sali, w więszkości obcych ludzi, że TA PANI ŚCIĄGA, jest zachowaniem na poziomie 3 klasy gimnazjum. Nie przystoi ludziom dorosłym. Pewnie nawet tej dziewczyny nie znał, więc uważam, że po prostu zachował się jak gnojek.

0

No coz, zamiast walczyc ze sciaganiem placzem, powinno sie zmienic podejscie uczelni do nauczania. Zwlaszcza do przedmiotow niekierunkowych. Ja nie sciagalam, ale nie uwlaczaloby mi jakby moj kolega sciagal na jakiejs biofizyce czy higienie (a to i tak przedmioty minimalnie bo minimalnie, ape zwiazane z kierunkiem).

Generalnie system pamieciowo-testowy z milionami pierdol bardzo zacheca do sciagania, a w Polsce trafil na podatny grunt, gdzie pietnuje sie uczciwosc zamiast oszustwa (nie mowie o tym przypadku, bo zachowanie tego chlopaka bylo oczywiscie zle, ale np o obrazaniu w internecie asystentow, ktorzy pilnuja, lansowaniu sie sciaganiem itp.)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz