PawełG

Nitrowanie aniliny

4 posts in this topic

Witam,

W jednym z podręczników wyczytałem, że podczas nitrowania aniliny grupa nitrowa przyłącza sie tylko w położenie para.

Pytałem pare osób o to lecz nie wiedziały nic na temat tego wyjątku.

W innych podręcznikach nitrowanie aniliny przebiega normalnie w położenie orto i para.

W tym momencie już sam nie wiem jak to ma wyglądać.

Proszę o jakieś informacje :)

0

Co to za podręcznik? Aniliny nie da się bezpośrednio znitrować, bo w mieszaninie nitrującej po prostu ulegnie utlenieniu grupa aminowa. Natomiast można nitrować N-podstawione aniliny, np. acetanilid, bo wtedy grupa grupa aminowa jest zabezpieczona przed utlenieniem. W przypadku nitrowania acetanilidu nakładają się na siebie 2 efekty: grupa nitrowa kierowana jest w pozycje o- i p-, ale przy o- występuje silna blokada steryczna przez bezpośrednie sąsiedztwo podstawnika NHCOCH3, stąd z mieszaniny poreakcyjnej wydziela się tylko jeden produkt nitrowania. Aby otrzymać z niego p-nitroanilinę trzeba poddać hydrolizie wiązanie amidowe.

0

Rozumiem, dzięki za wyjaśnienie:)

Jeśli chodzi o podręcznik to właśnie szukałem tej informacji wczoraj lecz nie mogłem znaleść. Na pewno jedna z tych trzech: Rożak, Nowa Era (zielony) lub wsip - podręczniki dla szkół ponadgimnazjalnych

0

Te podręczniki mają to do siebie, że zawierają "szkolną chemię", która de facto zawiera masę przekłamań, uproszczeń i po prostu błędów.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz