• 0
razdwatrzyirazdwatrzy

plemnik, komórka jajowa - chromosomy

Question

Plemnik, kom. jajowa zawierają połowę 23 chromosomy a komórki somatyczne ciała 46 chromosmów czyli 23 pary.

Jak to się odbywa skoro w podręcznikach jest napisane ( ja przedstawie to skrótowo) : ***mejoza: chromosomy homologiczne łączą się w pary -----> następuje 1 podział mejotyczny : i co teraz na biegunach komórki mamy 23 chromosomy , dalej następuje kolejny podział i co mamy 11,5 chromosomów które potem w interfazie dobudowują sobie drugą połowę ? ? ?

Chodzi mi o dokładny, techniczny przebieg procesu powstawania plemników / kom jajowych. Jak dzielą sie chromosomy.
Strasznie chaotycznie ale nie umiem inaczej :(  - mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzii

0

1 answer to this question

• 0

Żeby komórka mogła przejść jakikolwiek podział, czy to redukcyjny (mejoza) czy też mitozę, musi sobie najpierw zreplikować DNA. Podwoić jego ilość.

Zwyczajna, prawidłowa komórka somatyczna ma zazwyczaj 23 pary chromosomów. W każdej parze jest chromosom od mamusi i tatusia. Każdy to po prostu jeden bardzo długi dwuniciowy sznurek. Żeby chromosom stworzył ten charakterystyczny "X" komórka musi zsyntezować drugą, siostrzaną chromatydę. Dzieje się to w fazie poprzedzającej podział, mianowicie w interfazie, a dokładniej fazie S interfazy. Po zsyntezowaniu komórka ma 92 chromsomy (2 identyczne kopie 23 par), które za chwilę rozdzielą się pomiędzy 2 komórki - prawidłowo - po równo.

92 chromosomy --- pierwszy podział ----> 46 chromosomów ---- drugi podział ----> 23 chromosomy

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

Partnerem serwisu są: Karty Plastikowe | Optymalizacja zus | Więcej informacji o kartach www.plastkart.pl