Towarzysz Damian

Pozyskiwanie i używanie komórek macierzystych

Komórki macierzyste   21 głosów

1. 1. Czy uważasz, że badania nad komórkami macierzystymi powinny być szerzej zakrojone?

Żeby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

22 posts in this topic

Stworzyłem ten temat w związku z emocjami jakie w Polsce wywołują badania nad komórkami macierzystymi.

Według mnie w dzisiejszych czasach jest to jedyna nadzieja medycyny i szansa na jej rozwój.

Prawdopodobnie mogły by one pomóc w transplantologii oraz w leczeniu wielu ciężkich chorób, z którymi obecnie medycyna nie daje sobie rady, np przerwanie rdzenia kręgowego. Piszcie co o tym myślcie.

0

Oczywiście jestem za. Argumenty natury religijnej do mnie nie przemawiają. Badania nad komórkami macierzystymi nie czynią nikomu krzywdy. Wręcz przeciwnie! Są zatem moralnie dobre i nie rozumiem tej całej "kontrowersji" wokół nich.

0

Tak, mogą pomóc, ale z tego co wiem nadal ważną kwestią jest hodowla takich komórek. Szybko się różnicują w wybranym kierunku. Poza tym czasem dochodzi do reakcji autoimmunologicznych, co może zniweczyć terapię.

Natomiast jeśli chodzi o niszczenie embrionów, które są potrzebne do pozyskania multipotentnych komórek to większość dyskusji jest prowadzona przez osoby, które mają słabą wiedzę z zakresu embriologii lub fizjologi zwierząt. Wystarczy choćby podać przykład losów zapłodnionych komórek jajowych. Nie pamiętam konkretnie, ale około 40% z nich naturalnie obumiera, nie jest przyczepiana do macicy lub ma wady, które eliminują je do dalszego rozwoju. Sama natura wiele embrionów skazuje na śmierć, a powodem może być stres, niedostateczne wyżywienie, nadczynność układu immunologicznego itd.

Mam wrażenie, że najwięksi przeciwnicy pozyskiwania komórek macierzystych z embrionów, jak i zapładniania in vitro naprawdę wierzą, że z każdej zapłodnionej przez plemnik komórki jajowej powstaje płód.

0

Mam wrażenie, że najwięksi przeciwnicy pozyskiwania komórek macierzystych z embrionów, jak i zapładniania in vitro naprawdę wierzą, że z każdej zapłodnionej przez plemnik komórki jajowej powstaje płód.

I o to właśnie chodzi, że ludzie niedoedukowani naciskają na polityków i innych ważnych ludzi i niweczą przez to wszystkie dobre pomysły.

0

Chłopaki to jest nasz kraj większość pomysłów jest "zamiatana pod dywan". Odnośnie tego tematu trzeba promować badania nad komórkami macierzystymi, gdyż może to pomóc w najbliższej przyszłości - przede wszystkim medycyna pójdzie na przód!.

0

Mark, masz rację. Te embriony które obumarły z jakiegokolwiek powodu b=powinny być niszczone, bo co z nich zrobić?

Ale niszczenie żywych embrionów ( które jakby nie patrzeć są już jakimś konkretnym człowieczkiem) jest nienormalne. Tak w sumie to, to samo co morderstwo. I niech nikt nie mówi że tak nie jest, bo termin " niszczenie embrionów" to eufemizm zabójstwa.

Badania nad komórkami macierzystymi powinny jak najbardziej się rozwijać. Pozostaje tylko kwestia ich pozyskiwania.

1

zaznaczyłem opcje "tak"

zgadzam się z tym co napisaliście wyżej, warto także dodać, iż wielki wpływa na tą sytuacje ma kościół, który w Polsce wiedzie prym.

0

Badania nad wszystkimi dziedzinami medycyny TAK!!

Wchodzenie do medycyny z religią NIE!!

Jestem za tym by medycyna szła w jak najszybszym tempie bo to jest z pożytkiem dla Nas. Komórki macierzyste to jest przyszłość z którą nie można dyskutować.

0

Jestem na tak jak zresztą zaznaczyłem w ankiecie. Komórki macierzyste to dla nas wielka szansa i wielkie możliwości.

0

Moralność i etyka pozyskiwania komórek macierzystych z embrionów zawsze będzie powodem do dyskusji "na górze". Osobiście uważam że wykorzystanie embrionalnej komórki macierzystej nie jest-tak jak niektórzy twierdzą- "marnowaniem życia, przeciwko życiu, etc." Uzyskamy wątrobę z komórek macierzystych, przeszczepimy ją, uratujemy, a nie "zmarnujemy" życie.

Na szczęście trwają pracę nad ulepszeniem technologii pozyskiwania komórek macierzystych z komórek somatycznych. I wtedy Kościół, tudzież inne organizacje etyczne nie powinny mieć żadnych sprzeciwów

1

Alderon obyś miał tylko rację. Ile można słuchać cały czas sporów które w sumie nie wnoszą nic do sprawy a tylko utrudniają drogę ku lepszym czasom.

0

I stąd badania nad indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi :) A co sądzicie o bankach komórek macierzystych? Średnio podoba mi się ta "komercyjna wersja", w której płacimy za przechowywanie krwi pępowinowej naszego dziecka dla jego i naszych celów, nie dając szansy na pomoc innym..

0

Jestem oczywiście za wykorzystaniem komórek macierzystych, nie ma w tym niczego nie moralnego gdyż nikogo tym nie krzywdzimy (bo np. wątroba czy nerka to nie człowiek) a wręcz przeciwnie. Jeżeli założymy że największą cnotą moralną jest dobro człowieka to nikt nie powinien mieć z tym problemów, sam jestem wierzący i praktykujący (choć nie w wiodącym kościele) i nie widzę tu żadnych problemów po za właściwym stymulowaniem tych komórek w odpowiednim kierunku :)

Prawdopodobnie mogły by one pomóc w transplantologii oraz w leczeniu wielu ciężkich chorób, z którymi obecnie medycyna nie daje sobie rady, np przerwanie rdzenia kręgowego. Piszcie co o tym myślcie

Tak w sumie jest jedna metoda a mianowicie wykorzystanie komurek węchowych(chemoreceptorów), wycina się fragmęt i spaja nim przerwany rdzeń, jak? Nie mam pojęcia ale metoda na 100% istnieje i wymaga bardzo dłygiej i ciężkiej rehabilitacji. Tak w zasadzie to kilku lat nauki poruszania się a i tak nie odzyskuje się jej w pełni

Natomiast widzę problem w zabijaniu embrionów. W zasadzie problem nasuwa pytanie, od jakiego momentu mówimy o człowieku? Dla mnie od chwili fuzji gamet a jako że najważniejsze(przynajmniej dla mnie) jest dobro człowieka nie moralne jest zabijanie nawet tej jednej komórki

0

Moim zdaniem blokowanie badań na komórkach macierzystych ze względu na etykę to absurd. Przecież nie są to nawet organizmy, nie mają świadomości itd. Większy problem etyczny powinno sprawiać robienie badań na szczurach, a to jak wiadomo jest dopuszczalne. Badania nad komórkami macierzystymi mogłyby przynieść wiele nowych informacji. 

0

Przecież nie są to nawet organizmy, nie mają świadomości itd.

Tutaj bym uważał, definicji organizmu jest dużo. Świadomość na pewno nie jest kryterium.

Większy problem etyczny powinno sprawiać robienie badań na szczurach

KK szczurami się nie przejmuje, a jak wiadomo, to on jest na tyle wpływową instytucją, że robi największą burzę w temacie bioetyki.

Co gorsza, ich argumenty nie są w żadnym stopniu uniwersalne. Mają sens tylko wtedy, kiedy przyjmiesz religijne przesłanki za prawdziwe. Absurd goni absurd. Wytłumaczyć - nie wytłumaczysz, bo przecież operujecie na innych przesłankach.

Wyłączyć ich z dyskusji to przecież nie można, bo demokracja, wolność słowa, bo "90% Polaków to Katolicy" (ciekaw jestem, czy dalej tak zagorzale używają tej bzdurnej statystyki). Ksiądz to autorytet moralny dla przeciętnego Polaka, a że rządzący naszym państwem to też katole, no to maszynka sama się nakręca :)

0

Tam gdzie w grę wchodzą fakty itp. to one powinny decydować, a nie większość w społeczeństwie. Logiczna i oczywista sprawa. Szkoda, że nie dla KK.

0

KK to patola, co się nauczyła kiedyś być ważna i kurczowo się tego trzyma, wykorzystując niedojebanych polityków i łatwowierność emerytek. 

0

Likwidacja KK jest niemożliwa. Zresztą znam też paru normalnych katolików (mają trochę nielogiczne poglądy podkręcone/spowodowane religią, ale ogólnie są normalni i w porządku) - wśród dziesiątek obłudnych fanatyków. Lepiej jakby KK po prostu poszedł trochę do przodu. Choć z drugiej strony wtedy pewnie mega fanatycy typu Terlikowski, Cejrowski, Pawłowicz itp. by utworzyli jakiś własny odłam, a papieża w Watykanie uznali za heretyka :-D. Na Frondzie nadal się burzą, że KK uznał oficjalnie teorię ewolucji biologicznej. Chyba Terlikowski by zaniemógł z wściekłości, gdyby Watykan w końcu uznał, że zwierzęta mają świadomość czy że homoseksualizm to nie choroba ani grzech. 

0

Wiesz, jak dla mnie pan Terlikowski może spokojnie zaniemóc i zdechnąć w swoim domu, normalni katolicy są przeciwko czemuś, ale nie walczą z tymi, co są za.

0

Wystarczy choćby podać przykład losów zapłodnionych komórek jajowych. Nie pamiętam konkretnie, ale około 40% z nich naturalnie obumiera, nie jest przyczepiana do macicy lub ma wady, które eliminują je do dalszego rozwoju. Sama natura wiele embrionów skazuje na śmierć, a powodem może być stres, niedostateczne wyżywienie, nadczynność układu immunologicznego itd. Mam wrażenie, że najwięksi przeciwnicy pozyskiwania komórek macierzystych z embrionów, jak i zapładniania in vitro naprawdę wierzą, że z każdej zapłodnionej przez plemnik komórki jajowej powstaje płód.

Można się spierać czy ma sens takie czy inne traktowanie zygoty, ale taki argument nie ma według mnie sensu jako kontra do traktowania jej na równi z człowiekiem, bo równie dobrze można powiedzieć, że zabicie murzyna nie jest złe, bo i tak ich ginie w Afryce z głodu dużo.

Uzyskamy wątrobę z komórek macierzystych, przeszczepimy ją, uratujemy, a nie "zmarnujemy" życie

Jeśli by uznać, że niszczenie embrionu jest niemoralne, to nie bardzo widzę sens usprawiedliwiania tego korzyściami.

Większy problem etyczny powinno sprawiać robienie badań na szczurach, a to jak wiadomo jest dopuszczalne.

Zupełnie inna kwestia, nie widzę związku. W ogóle śmieszne zdanie. Jak sobie wyobrażasz badania, bez możliwości przeprowadzania ich na zwierzętach?

Na Frondzie nadal się burzą, że KK uznał oficjalnie teorię ewolucji biologicznej. Chyba Terlikowski by zaniemógł z wściekłości, gdyby Watykan w końcu uznał, że 

zwierzęta mają świadomość czy że homoseksualizm to nie choroba ani grzech. 

Zdaje się, że Franciszek niedawno mówił, że zwierzęta mają duszę. A wg KK to chyba homoseksualizm nie jest grzechem, co najwyżej praktyki homoseksualne.

0

Nie chodziło mi o to, by nie robić badań na szczurach, tylko że większe wątpliwości etyczne budzi robienie badań na szczurach, które są rozwiniętymi organizmami, niż na komórkach macierzystych. Co do KK to idzie powoli do przodu, ale to nadal jest moim zdaniem ''ciemnogród'', w Polsce to już w ogóle, ale jak ktoś już zwrócił uwagę, to nie temat o tym.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz