• 0
Janek5

Prawdopodobieństwo odziedziczenia daltonizmu

Question

Pomożecie mi z zadaniem? W zadaniu napisane jest, że mama jest nosicielką, tata jest chory. Z tego trzeba obliczyć prawdopodobieństwo, że synowie będą daltonistami. o co chodzi w tyn genotypie i fenotypie? Jak mam to zapisać? Z czego to wynika?

0

7 answers to this question

• 0

daltonizm jest warunkowany obecnością recesywnego genu d sprzężonego z chromosomem X.

kobieta będąca nosicielką daltonizmu ma genotyp XdXD (fenotypowo jest zdrowa), chory mężczyzna ma genotyp XdY. kobieta produkuje gamety Xd, XD a mężczyzna Y, Xd. teraz wystarczy rozrysować kwadrat Punnetta i zobaczyć jaki procent synów będzie chory a jaki zdrowy.

0

• 0

A mógłbyś mi wytłumaczyć jak to rozrysować? Muszę się tego nauczyć na poprawę sprawdzianu i mam z tym troszkę problemów. Od czego mam zacząć?

0

• 0

O to mi dokładnie chodziło. Wczoraj byłem zaliczać sprawdzian i poszło mi całkiem dobrze, +3 za to dostałem, także ja się z ocenki cieszę. Dziękuje Ci za pomoc.

0

• 0

Jest trudna, ale za to jaka ciekawa :D

Nieźle się namęczyłem z zadaniami, musieliśmy zrobić około 20 i później je sprawdzaliśmy na lekcji, ale naprawdę było warto. Teraz nie mam przynajmniej problemów, a niektóre są takie pogmatwane, że na pierwszy rzut oka nie wiadomo w ogóle o co chodzi.

0

• 0

Dokładnie, chociaż aktualne zadania na maturze, które się pojawiają się bardzo schematyczne oraz przede wszystkim łatwe. Jednak w tym tkwi problem, można się ucieszyć, że zadanie jest łatwe i np: źle wypełnić tabelkę np. przykładowo źle przeczytane pytanie na maturze w tym roku; związane coś z fenotypem % kolorów. Niektórzy wpisywali jedynie procentowy fenotyp koloru żółtego i już automatycznie na starcie mają 0 pkt. 

Chociaż niektórzy znają bardzo dobrze biologię to mogą polegnąć ze względu na stres. Drugą sprawą jest klucz, który w biologii to JEDNA WIELKA TOTALNA IDIOTYCZNA PORAŻKA!

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz