Alra

Przygotowania do Olimpiady Biologicznej - porady

4 posts in this topic

Nie jestem co prawda takim autorytetem w sprawie OB, jak niegdyś Kaamil na biologu, ale pomyślałam, że fajnie byłoby podzielić się z młodszymi uczestnikami doświadczeniem zarówno własnym, jak i moich znajomych olimpijczyków - laureatów i finalistów. Porady uczestników sprzed paru lat niestety troszeczkę się zdezaktualizowały, bo jest teraz (od zeszłej edycji) nowy test, nowe polecane książki i ogólnie nowy regulamin. 

 

Ludzie uczą się z naprawdę różnych książek. Nie ma złotego podręcznika, który zapewnia awans do etapu centralnego, więc mogę jedynie zasugerować pewne pozycje, z których korzystałam ja i/lub inni olimpijczycy, z którymi miałam kontakt.

 

1. Podręczniki licealne - zakres rozszerzony. Jakiekolwiek, mogą być do starej podstawy, kupione za grosze w necie, jak Wam jakiś obowiązujący w szkole nie podpasował. W przypadku OB to zupełnie nie przeszkadza. WSiP, Operon, PWN czy to, co tam teraz macie. Trzeba porządnie przerobić materiał licealny, żeby mieć na czym bazować.

2. Campbell - stosunkowo nowa książka, lubiana przez komisję, więc warto się zaopatrzyć. Ewentualnie można postawić też na Biologię Villego - zawiera materiał licealny fajnie opracowany oraz trochę zagadnień ponadprogramowych, przez wiele lat była sztandarową pozycją na półce większości olimpijczyków.

3. Książki pomocnicze: 

- seria Bukały - nie korzystałam, ale niektórzy ubóstwiają, więc możecie przetestować

- seria książek W. Lewińskiego - genetyka nawet fajna, jak ktoś podręcznika Operonu nie posiada

- Hoser "Fizjologia organizmów z elementami anatomii człowieka"

- repetytorium Danowskiego - osobiście nie korzystałam, ale również niektórzy bardzo sobie chwalą

4. Książki uzupełniające - dla żądnych jeszcze większej wiedzy, na centralny zwłaszcza; korzystać z umiarem, nie uczyć się jakichś enzymów cyklu Krebsa czy coś

seria Krótkie Wykłady: Biochemia, Genetyka, Mikrobiologia, Immunologia, Fizjologia człowieka - z dwóch pierwszych warto ogarnąć różne techniki laboratoryjne, bo o tym raczej mało mówi się w szkole

- Szweykowscy - Botanika

- Bezkręgowce Jury - dwa lata temu na centralnym było dużo obrazków zaczerpniętych z tej książki, poza tym można douczyć się systematyki, np. owadów, o którą często pytają. Wada - przez wypożyczeniem czy zakupem lepiej sprawdźcie, ile to ma stron, żeby się nie przerazić

- Biochemia Bańkowskiego - może to trochę nie na miejscu, że polecam książkę ze swojego uniwerku, ale wg mnie doczytanie z niej o peptydach, białkach czy kwasach nukleinowych jest nawet lepszym pomysłem niż ogarnianie tego z analogicznej części serii Krótkie Wykłady. Po prostu jest to lepiej wytłumaczone - tak, żeby średnioogarnięty człowiek zrozumiał. Można stąd zaczerpnąć odpowiedzi na niektóre, bardziej szczegółowe pytania z testu. 

- atlasy z roślinkami i zwierzaczkami - w zeszłym roku na centralnym były dwa zadania na rozpoznawanie gatunków na podstawie zdjęć; wiele punktów się na tym nie traciło. Nie były to trudne gatunki, więc jeśli komuś zostanie trochę czasu albo po prostu lubi takie rzeczy, to można się douczyć

 

Podaję jeszcze kilka przydatnych stron internetowych:

 

http://www.olimpbiol.uw.edu.pl/ - niby każdy zna, ale nie korzysta. To kopalnia informacji, jak ogarnąć pracę badawczą, no i warto dobrze zapoznać się z regulaminem.

http://biologhelp.com/ - także tutaj możecie znaleźć porady uczestnika odnośnie przygotowań do testu oraz pracy badawczej, jak również autorskie testy i przykładowe prace badawcze

http://olbiol.ug.edu.pl/index.php?id=laureaci - strona komitetu okręgowego w Gdańsku, na której można przejrzeć wyróżnione prace na etapie okręgowym, tak dla zorientowania się, jak takowa powinna wyglądać; przestrzegam przed kopiowaniem czy zbytnim inspirowaniem się - komisja wbrew pozorom czuwa ;p. 

 

Oczywiście zachęcam innych do dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz pomysłami.

4

Share this post


Link to post

W przygotowaniu do OB polecam testy z zeszłych lat i te w książkach A. Persony przygotowujące kandydatów na studia medyczne (starsze wydania)

1

Share this post


Link to post

Wszystkich zainteresowanych usprawnieniem procesu przygotowań i pomocy w jego zaplanowaniu zapraszamy na naszą stronę https://indekswkieszeni.pl/ , aby zapoznać się z ofertą przygotowań do Olimpiady Biologicznej pod opieką laureatów najwyższych miejsc z poprzednich edycji :)

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz  • Podobna zawartość

    • Przez szczurek303
      Witam,
      W tym roku piszę pracę badawczą moim tematem jest analiza i porównianie obnóży pyłkowych 2 rodzin pszczelich. Zbierając pyłek od pszczoły "próbuję zgadnąć" z jakiego to kwiatu jest ten pyłek. Zbieram pyłki kwiatowe i porównuję je z obnóżami pyłkowymi pszczół. Czy ktoś robił coś podobnego, jakieś wskazówki, zastrzeżenia, ktoś się podzieli pomysłami na przedstawienie wyników bo nie mam pojęcia jakie tabelki czy wykresy wykonać. Każda rada i pomysł jak i zastrzeżenia mile widziane . Pozdrawiam.