PawełG

Przygotowanie do matury

25 posts in this topic

Ja się przygotowuje do matury od mniej-wiecej roku. Zdaje chemie na poziomie rozszerzonym. Chodze do technikum i miałem jedna godzinę chemii tygodniowo przez trzy pierwsze lata, w obecnej czwartej klasie nie mam w ogole chemii. Chodze na korepetycje od prawie roku i moja nauka teorii jest oparta głównie na notatkach właśnie z korepetycji, czasem zajrze do książki Rożaka lub podrecznika z Nowej Ery. Jeśli chodzi o zbiory to robie Pazdre i Witowskiego, niektóre tematy z "Maturalnie, że zdasz", ale to chyba tylko z dwóch robilem, zbyt przesadzone są tam zadania :) Zostało mi obecnie pare tematów do skończenia całego materiału no i oczywiście w trakcie wszystkie tematy/dzialy powtarzam. Aktualnie powtarzam elektrochemie, a z nowych tematów kończe iloczyn rozpuszczalności :)

Jak przygotowujecie się do matury?

Uczycie się sami czy chodzicie na zajęcia dodatkowe/korepetycje?

Jakich podreczników i zbiorów używacie?

0

Jeśli chodzi o podręczniki to ja najbardziej lubię książkę z ZamKoru autorstwa Z. Kluz i M.Późniczka.

Witowskiego nienawidzę z całego serca ale przynajmniej zadania są ściśle pod maturę i jest ich dużo. Mówi się że jak zrobisz całego Witowskiego to na maturze nie powinno być problemów.

0

Ja przygotowuję się od nowego roku, uczę się głównie z podręczników Pazdro no i robię wszystkie zadania po kolei z jego zbioru :blink: ... obecnie jestem na 10 dziale i zdążyłem znienawidzić tę książkę <_< . Mam nadzieję, że przynajmniej dostarczę sobie trochę perwersyjnej satysfakcji w maju, kiedy już będę mógł wypróbować choć część pomysłów zrodzonych w moim spaczonym chemią umyśle :P ... niestety książka jest papierowa i pewnie nie dostarczy mi tyle frajdy ile bym chciał :( .

Edytowane przez Oxygenium
ortografia
0

A może robił ktoś z was zadania z chemii Witowskiego? Zbiór zadań? Podobno są bardzo dobre, na mature roz. 80% min jak będziesz umiał wszystkie zadania zrobić.

0

Robiłem w liceum i tak szczerze, w porównaniu do Pazdry, jest banalnie prosty... jeśli z Witkowskim ma się mieć 80% to z Pozdro ma się bite 100% i jeszcze kilka z biologii

tym razem tylko interpunkcja
0

Moim zdaniem przygotowanie do matury z chemii i biologii na poziom rozszerzony jest bardzo trudny. Masa, dziesiątki reakcji, obliczenia i inne, niekiedy dziwne, rzeczy, które znajdują się w książkach, to problem dla niejednego z nas. Niekiedy reakcji trzeba się nauczyć na pamięć, co jest dziwne, bo chemia powinna być intuicyjna.

Ja rozwiązywałem zadania ze zbioru Pazdro, lecz niektóre działy są trudne i sam musiałem przerabić znajdujący się materiał, gdyż nauczyciel nie wykonywał tego na zajęciach, lekcja przegadana o bezsensownych rzeczach, ale cóż, niekiedy tak jest :blink: :blink:

Z biologii to miałem Witowskiego, proste zadania jeżeli się zna tematy :lol:

A wy chodzicie na kursy z biologii,chemii, fizyki ?

interpunkcja
0

Z chemią jest tak, że jak załapiesz pierwsze dwa-trzy tematy, to reszta jest z górki i łączy się analogicznie; gorzej jest z biologią, bo każdy dział to jak inny przedmiot, a do tego chemia jest cięższa w biologii, niż na maturze z chemii np. cały metabolizm (już nie będę wymieniał konkretów)

interpunkcja i ortografia
0

słyszałam o osobach, które chyba tylko z w-f nie mają korków...

dla mnie korki i różniaste kursy przygotowujące, powtarzające, itp., są bez sensu, bo jeśli ja się naucze chemii, czy obojętnie czego, to nikt mi wiedzy na kursie do glowy nie wtłoczy

0

Ale to jest mylenie funkcji korków. Uczyć musisz się sam a na korkach ma być weryfikowana ta wiedza żeby np nie nauczyć się jakiejś herezji :/

0

a co sadzicie o tym, ze zamierzam sie teraz wziac za rozszerzona chemie, kiedy zostaly niecale 2 miesiace do matury? rozszerzenie mialem tylko w 1 klasie, pozniej 2 lata podstawy.

0

Jeżeli ktoś czegoś na prawde chcesz to uda Ci się. Tylko pamiętaj abyś nie robił sobie głupich wymówek usprawiedliwiając się zmęczeniem, dniem w szkole itd. Twoja wola musi być silniejsza niż lenistwo!

A jak się przykładałeś aktualnie do lekcji?

0

aktualnie studiuje, chcialbym zmienic kierunek, stad tez ta chemia. checi mam, problem w tym, ze dobrzy korepetytorzy zajeci bardzo.

0

Wszystko zależy od jednej rzeczy: w jakim stopniu umiesz chemie fizyczną, najcięższą część chemii.[/color] jeżeli naprawdę dobrze, to w 2 miesiące się wyrobisz na ok 80%, jeżeli nie kumasz tych tematów, to lipa w tym roku :(

ortografia
0

A robicie arkusze maturalne? One też są w sumie ważne, bo można się sprawdzić. A teraz było też sporo próbnych matur, tyle tylko, że nie wszyscy je pisali?

Wiecie może, gdzie można pobrać arkusze maturalne z chemii? Chodzi mi głównie o próbne.

Tutaj jest dużo arkuszy maturalnych z chemii, ale brakuje jeszcze różnych próbnych np. OKE Poznań, a na stronie oke też nie mogę znaleźć :(

0

Powiem ci tak, też się ostatnio bawiłem w zdobywanie matur (tych właściwych i próbnych, ale polskie strony (polskojęzyczne) w większąści doskonale wpasowują się w polską rzeczywistość i po tygodniu zabawy poszedłem do księgarni i kupiłem witkowskiego (w ten poniedziałek) i jestem bardzo zadowolony. Jest tam wszystko (matury próbne i właściwe) i jeszcze więcej(egzaminy na UM i wszystkie odpowiedzi), szczerze polecam... wiem, nie wszyscy lubią tak nawiasy jak ja :D

też uwielbiam nawiasy, ale pamięetaj, że trzeba też w pewnych miejscach stosować spacje ;)

0

Witam jeśli chodzi o etap przygotowywania do matury z chemii i dość dobrą literaturę to w pierwszej kolejności należy wspomnieć o podr. zakres P/R z najlepiej wszystkich wydawnict ponieważ nie ma 1 idealnego podręcznika tak samo zresztą w przypadku biologii jeśli chodzi o takie najpopularniejsze to myślę że Nowa era, Operon, ZamKor.

Następnie do opanowania zadań zbiory w tej chwili myślę że najlepszym na poziomie dość wysokim ponieważ czas łatwych R matur się skończył był by Abc maturalne- Dr. B. Pac- myśle że jest to najbardziej aktualny zbiór zadań wadą tego zbioru jest to że posiada on małą ilość tych zadań, jeśli chodzi o takie wyćwiczenie podstaw no to proponuję Zbiór zadań Witkowskiego. Jeśli chodzi o pozostałe zbiory które są dostępne na rynku to Maturalnie że zdasz-Persony, Zbiór zadań Pazdro, Reych, Operonu

0

Dobrze mówisz tomas zbiór witowskiego jest na prawdę dobry, tylko nie podoba mi się sytuacja w której występujące zadanie pod zadaniem jest schematyczne, wolę coś bardziej ambitnego niż kucie na pamięć jakiegoś typu zadań.

0

Witowski był świetnym zbiorem do matury 2010 i wcześniejszych gdyż były tak schematyczne, jak jego zbiór:) Do matury 2011 i 2012 to było troche za mało, najtrudniejszy zbiór zadań jaki widziałem to "Maturalnie, że zdasz". Do matury 2012 zrobiłem z niego tylko iloczyn rozpuszczalności i chyba dwa krótkie działy które kserowała mi moja korepetytorka. Do matury 2013 mam zamiar przerobić go całego i to głównie na nim opierać sprawdzanie swojej wiedzy. Są tam zadania troche niepotrzebne typu: Podaj reakcje przemysłowego otrzymywania jakiegoś tam związku, ale dużo zadań jest naprawdę na myślenie, a takich brakuje w innych zbiorach.

0

Jeśli chodzi o przygotowanie do matury to wg. mnie najlepsza kolejność jest taka najpierw czytasz dany temat z podręcznika ( najlepiej z każdego tak abyś miał to urozmajcone) potem na przećwiczenie w 1 kolejności Zbiór zadań Witkowskiego lub Pazdro nastęnpie Abc maturlane- dr B.Pac oczywiście rozwiązując zadania z Abc maturalnego należy wszystkie potem przeanalizować w szczególnoście te które sprawiały dużo problemów a na końcu polecam przerobinie wszystkich rodzajów arkuszy maturalnych te z CKE oraz te z OPeronu ZamKoru z wstępnych egzaminów na uczelnie medyczne. Ewentualnie do powtórki tak już całkowicie przed maturką to proponuję Wiesz że umiesz-Chemia z WsiP posiadam tą książkę dość dobrze napisana autorstwa wykładowców z UJ lub też Vademecum Operonu też dosć przejrzyste jeśli chodzi o treść. Aha i starać sie przerobić jak najwięcej zadań róznego typu z Obliczeń chemicznych tzn. Stechiometria, Roztwory, Termochemia, Elektrochemie, Kinetyka.

0

Właśnie korzystam z tej książki co rafcio załączył. Bardzo ją cenie gdyż są tam zadania głównie na myślenie, a nie schematyczne działanie. Chociaż szczerze mówiąc zadania Witowskiego nie podobają mi się... A na pewno nie są one na aktualne matury, jestem ciekaw co będzie w 2013 roku na chemii... Z roku na rok jest coraz gorzej ;/

0

No ja też jestem ciekaw ale może nie będzie tak zle trzeba tylko wszystko wyćwiczyć jeśli chodzi o książkę Maturalnie że zdasz to jest też dobry zbiór pod kontem matur, także polecam przerobić ABC maturalne to są właściwie 2 zbiory najaktualniejsze pod kontem matur obecnych. Z jakich korzystasz wogóle podręczników i literatury???

0

rafcio - tak, to ten zbiór :)

________

Stosunkowo niedawno wyszedł nowy zbiór "Chemia tydzień po tygodniu" z Zielonej Sowy autorstwa Dawida Kaczmarka. Cenię sobie odpowiednik tej książki z biologii stąd zamówiłem chemię. Pierwszy dział jaki zacząłem robić to podstawy z termochemii. Jeszcze go nie skończyłem a naliczyłem już 4 błedy w odpowiedziach.

Zacząłem robić jeszcze testy z Persony (Medyk), są świetne :)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz