Unexpected

Reakcje otrzymywania

7 posts in this topic

Witam! Jestem tu nowy i jeszcze się aklimatyzuję, ale miałbym wielką prośbę, czy mógłby mi ktoś pomóc napisać kilka reakcji? Otóż chodzi o reakcje otrzymywania metanolu i etanolu oraz glikolu i gliceryny. Ponadto potrzebuję reakcje charakterystyczne tych alkoholi z np. Na, HCl i Cu(OH). Bardzo prosiłbym o pomoc, z otrzymywaniem jakoś bym sobie poradził może, ale reakcji charakterystycznych nie jestem w stanie. Z góry dziękuje :) Pozdrawiam

0

Ja bym powiedział tak:

wszystkie alkohole reagują z metalami aktywnymi, jako że są słabymi kwasami. Z kwasami beztlenowymi chętnie reagują alkohole trzeciorzędowe, im niższa rzędowość, tym mniej chętnie reagują i wymagają katalizatora (ZnCl2, AlCl3, FeCl3 itp)by reakcja zaszła z zadowalającą szybkością (czyli nie latami). Z wodorotlenkiem miedzi (II) reagują alkohole polihydroksylowe, np. gliceryna, glikol etylenowy. Niewiele ma to wspólnego z ich kwasowością, po prostu te alkohole chętnie tworzą rozpuszczalne kompleksy z miedzią.

0

DMchemiku nie mogę się zgodzić z tym że alkohole to kwasy! Fenole są kwasami ale moim zdaniem alkoholom bliżej jest do zasad gdyż reagują z kwasami a nie reagują z zasadami

0

Anviku, mówiąc że reagują z kwasami nie masz chyba na myśli reakcji estryfikacji?

Tutaj definicje szkolne typu "cośtam jest tlenkiem kwasowym bo reaguje z zasadą a nie reaguje z kwasem" nie mają racji bytu.

Nie można ot tak sobie stwierdzać czy dany związek jest kwasem czy zasadą- wszystko zależy z czym będzie reagował. Jeżeli podziałamy na alkohol mocnym kwasem to alkohol ten ulegnie protonowaniu więc zachowa się jak zasada. Z kolei w innej reakcji alkohol utworzy jon alkoholanowy, więc będzie kwasem. Dotyczy to oczywiście nie tylko alkoholi. Kwasowości nie możesz rozpatrywać jeżeli nie dobierzesz sobie punktu odniesienia w postaci innego związku. I dopiero wtedy można stwierdzić: A jest silniejszym kwasem niż B.

0

Alderon proszę oto reakcje:

CH3CH2OH + HCl--> CH3CH2Cl + H2O

CH3CH2OH + NaOH --nie zachodzi-->

Tutaj definicje szkolne typu "cośtam jest tlenkiem kwasowym bo reaguje z zasadą a nie reaguje z kwasem" nie mają racji bytu.

No akurat naginasz tutaj troszeczkę moje słowa

Anviku, mówiąc że reagują z kwasami nie masz chyba na myśli reakcji estryfikacji?

Przesadzasz trochę, nie chodzę do przedszkola, może nigdzie nie wykładam ani nie pracuję w branży ale wiem co to estryfikacja i chyba mogę założyć że każdy stały bywalec na tym forum to wie

Z kolei w innej reakcji alkohol utworzy jon alkoholanowy, więc będzie kwasem.

jesteś pewien że alkoholany dysocjują?

0

Alderon proszę oto reakcje:

CH3CH2OH + HCl--> CH3CH2Cl + H2O

Bardzo się mylisz. Grupa OH w zasadach nie mają nic wspólnego z tą grupą w alkoholach (związkach organicznych). W zasadach są tam wiązania jonowe, w alkoholach- kowalencyjne.

A alkoholom zdecydowanie bliżej do kwasów niż do zasad. Ale, żebym nie musiała za dużo pisać proponuję dokładnie przeanalizować sobie teorie kwasowo-zasadowe (w tym przeanalizować pojęcia akceptora i donora) które są nieco przekorne temu czego uczy się na chemii np. na poziomie gimnazjum (gdzie jest tak jak napisał Alderon "cośtam jest tlenkiem kwasowym bo reaguje z zasadą a nie reaguje z kwasem", albo, że coś jest kwasem dlatego, że barwi papierek lakmusowy na czerwono). Bo wg nich np. woda może być kwasem, zasadą, lub kwasem i zasadą w jednym (związkiem amfoterycznym) w zależności od tego jaka reakcja zachodzi.

Z

0

Zgadzam się z przedmówcą. Alkohole są słabymi kwasami. Dowodem jest choćby reakcja z metalami na zasadzie wypierania wodoru. To jest reakcja analogiczna do kwasów tlenowych, które tak samo jak i zasady mają grupę OH. Alkohole można rozpatrywać jako pochodną wody, w której jeden proton zastąpiono grupą alkilową. Reakcje kwasów z zasadami to zobojętnianie, podczas gdy reakcja wyżej to przykład substytucji nukleofilowej, zupełnie innego typu reakcji, zamiast HCl można tam wpisać NH3, który z kolei jest zasadą...

jesteś pewien że alkoholany dysocjują?

Alkoholany są związkami jonowymi i mają budowę soli.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz