Oxygenium

Regulamin konkursu na najciekawszy artykuł

12 posts in this topic

Regulamin konkursu
na najciekawszy artykuł przyrodniczy dla Portalu Biomist:

I. Konkurs dotyczy napisania publikacji (artykułu) na dowolny temat, związany z biologią, chemią lub medycyną.
II. Artykuł musi być ciekawie napisany, bez błędów, przydatny na Portalu i dla czytelników.
III. Nie może to być tekst częściowo skopiowany z netu czy książek lub stanowić nowej wersji tekstu z książek czy internetu.
IV. Długość tekstu – nie chcemy narzucać ścisłych ograniczeń, ale celem ułatwienia oceny artykułu niech to będzie minimum 1 tys słów.
V. Czas trwania konkursu: Administracja Portalu Biomist czeka do momentu nadesłania 6 prac konkursowych, spełniających wszystkie wymogi regulaminu, po czym Komisja (czyli Administracja Portalu) ma 10 - 15 dni na przeczytanie i ocenę, werdykt ogłoszony będzie kilka dni później.
VI. Jedna osoba może zgłosić więcej niż jeden artykuł.

VII. Zgłoszone artykuły zostaną opublikowane na Portalu.
VIII. Nick zwycięzców (I, II oraz III miejsce) zostanie ogłoszony na Forum, wraz z podaniem tytułu ich artykułów i linków.

IX. Kryteria oceny:
1 Czy treść pracy odpowiada tematowi określonemu w tytule?
2 Ocena układu pracy: kolejność rozdziałów, czy rozdziały stanowią całość, czy w rozdziałach nie powtarzają się informacje.
3 Czy i w jakim zakresie praca stanowi nowe ujęcie problemu?
4 Ocena formalnej strony pracy (poprawność języka, błędy lub ich brak, interpunkcja, podział na rozdziały, akapity, czy podane są źródła obrazków i zdjęć nie swojego autorstwa, itp).
5 Strona graficzna (czy praca jest napisana przejrzyście; mile widziane własne rysunki i własne fotografie).

X. Za każde kryterium można dostać od 0 do 3 pkt, punkty są sumowane.
XI. Administracja Portalu Biomist zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w regulaminie konkursu.

XII. Bycie użytkownikiem innego portalu chemicznego, biologicznego, itp., nie stanowi przeszkody we wzięciu udziału w naszych konkursach.
XIII. Aby wziąć udział w naszym konkursie, należy być użytkownikiem Portalu i Forum Biomist, czyli należy się zarejestrować.
XIV. Osoba zgłaszająca artykuły oświadcza, że praca jest wynikiem jego twórczości i nie narusza praw autorskich innych osób.
XV. Zgłaszane mogą być jedynie te prace, które zostały napisane specjalnie na konkurs Portalu Biomist.

Chcesz aby konkurs był popularny? Publikuj materiały graficzne z odnośnikami do aktualnych edycji!!

Materiały do konkursu:

http://biomist.pl/wp-content/uploads/2012/01/avatarkonkurs.png

banner.png
http://biomist.pl/wp-content/uploads/2012/01/banner.png

banner2.png
http://biomist.pl/wp-content/uploads/2012/01/banner2.png

0

jeśli w takim artykule podjęłabyś próbę naukowego wyjaśnienia wszystkich bajek wciskanych nam w reklamach kosmetyków, to jak najbardziej byłby on ciekawy i warty przeczytania. Niestety (stety) nie wierzę w całe, pięknie sfałdowane włókna kolagenowe wnikające z kremu do skóry właściwej i inne takie chwyty reklamowe.

0

Jak najbardziej chciałam poruszyć tematy nowoczesnych technologi/ kremów itp. Jakże starodawne domowe sposoby, które zdarzają sie być o wiele lepsze niż kupowane drogie kosmetyki w sklepach. Dziękuję za szybko odpowiedz :)

0

Witam,

Jaki jest limit wiekowy w tym konkursie?? Czy jest on dla szkół średnich, wyższych I, II a może też III stopnia?

0

Witam,

Jaki jest limit wiekowy w tym konkursie?? Czy jest on dla szkół średnich, wyższych I, II a może też III stopnia?

Nie ma limitu wiekowego.

0

Jest już 6 artykułów!

Proszę zwrócić uwagę na bibliografie i źródła do zdjęc.

Źródło pl.wikipedia.org jest niedozwolone. Trzeba podać konkretne źródło podstrony np: pl.wikipedia.org/wiki/Pedomorfizm.

Dziękujemy za zainteresowanie!

Administracja biomist.pl

0

Nie jestem humanistą dlatego nie wiem czy właściwie ale poproszę o pomoc w dopracowaniu mojego artykułu każda pomoc będzie mile widziana :D a jako że nie zauważyłem żeby było to zabronione wkleję tu swój brudnopis

Zielony mit

Obecnie w wielu krajach europejskich w tym w Polsce toczą się ożywione dyskusje na temat marihuany. Przeciwnicy twierdzą że jest groźnym dla zdrowia, psychiki i społeczeństwa narkotykiem, zwolennicy że jej stosowanie(palenie) jest bezpieczniejsze niż powszechnie stosowany alkohol. Niestety większość pierwszych i drugich to laicy nie potrafiący poprzeć swoich opinii faktami naukowymi. Jaka jest prawda? Żeby odpowiedzieć właściwie na to pytanie najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Co to jest narkotyk? Wg leksykonu Światowej Organizacji Zdrowia(ŚOZ) "narkotykami można określić wszystkie substancje mające wpływ na świadomość."

Zewnętrzne objawy działania alkoholu są powszechnie znane ale jak działa on wewnątrz organizmu człowieka? Otóż alkohol ma działanie tłumiące (depresyjne) i przeciwbólowe. Tłumienie czynności nerwowej polega na spowolnieniu przekaźnictwa neurohormonalnego, czyli spowolnieniu przepływu impulsów nerwowych wzdłuż włókien nerwowych. Ponieważ w pierwszej kolejności tłumione jest działanie mózgowych ośrodków kontroli, pojawia się uczucie rozluźnienia, lekkości, euforii. A zatem alkohol wg powyższej definicji jest ewidentnym narkotykiem i rzeczywiście ŚOZ wymienia etanol na liście narkotyków. Pozostaje pytanie jak działa marihuana. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC). Ma ona w zależności od warunków działanie: uspokajające, lekko euforyzujące i przeciwbólowe, pobudzające apetyt, rozkurczające mięśnie, zmniejszające ciśnienie śródgałkowe i rozszerzające oskrzela. A zatem wg tej samej definicji marihuana także jest narkotykiem ale co ciekawe o bardzo podobnym działaniu co alkohol etylowy. Jak więc stwierdzić który z tych narkotyków jest mniej szkodliwy? Do tego celu posłużę się następującymi parametrami określającymi narkotyki: uzależnienie, szkodliwość dla zdrowia, niebezpieczeństwo dla osób trzecich

Uzależnienie

Portal addictionrecoverybasics.com opublikował listę 18 najbardziej uzależniających używek na której znalazł się mi etanol i marihuana. Wyniki są zaskakujące ale jednocześnie przemawiające na korzyść konopi a mianowicie alkohol zajął na tej liście miejsce 8 a marihuana 14 będąc znacznie mniej uzależniająca niż alkohol i wygrywając puki co w tym starciu 1:0

Szkodliwość dla zdrowia

Na temat szkodliwości różnych narkotyków rozpisywał się "The Lancet" prestiżowe pismo medyczne publikując listę 20 najbardziej szkodliwych narkotyków. Co dziwne okazuje się że alkohol zajmuje na tej liście 5 miejsce a marihuana dopiero 11 będąc nawet mniej szkodliwa dla zdrowia człowieka niż dym tytoniowy. Co jeszcze bardziej zaskakujące marihuana jest także stosowana jako skuteczne lekarstwo w oficjalnej medycynie mi na glejaka ludzkiego mózgu. Z dwóch specjalnie hodowanych i selekcjonowanych odmian konopi Cannabis sativa pozyskuje się składniki preparatu o nazwie Sativex który skutecznie znosi silne bóle neuropatyczne wywołane stwardnieniem rozsianym a do tego produkowanych jest kilka innych leków na bazie syntetycznych składników marihuany np marinol, nabilon i acomplia. Alkohol też posiada zastosowanie w medycynie jako środek odkażający ale równie dobrze te funkcje mogą spełniać inne środki a marihuana znajduje dużo szersze zastosowanie i ma znacznie większy potencjał. W tym kontekście także nie mam wątpliwości i z czystym sumieniem mogę powiedzieć że marihuana ustanawia wynik na 2:0 choć należy dodać że zdarzają się nawet śmiertelne skutki skutki przedawkowania marihuany choć znacznie rzadsze niż alkoholu z powodu ogromnej dawki jaką należało by jednorazowo przyjąć choć na jej obronę można powiedzieć że za duże jednorazowe spożycie wody też może zabić a dawka jaką się przyjmuje zależy podobnie jak w przypadku alkoholu od osoby zażywającej

http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/42718000/gif/_42718419_drugs_graph2_416.gif

Niebezpieczeństwo dla osób trzecich

O śmiertelnych wypadkach spowodowanych spożyciem alkoholu słyszymy niemal codziennie o marihuanie nie słyszy się praktycznie wcale choć może być równie niebezpieczna, dlaczego tak jest? Z kilku powodów, po pierwsze alkohol jest znacznie popularniejszy ale co ważniejsze wg różnych portali na których wypowiadają się palacze marihuany, najchętniej spożywają oni konopie w miejscach swojego zamieszkania i będąc pod jej wpływem niechętnie je opuszczają gdyż(jak to tłumaczyło mi to kilka osób na PW z pewnych portali których nie wymienię w tym tekście) powoduje ona uczucie zmęczenia i niechęci do pracy fizycznej a tym bardziej do imponowania komuś np. "rajdową jazdą samochodem" w przeciwieństwie do alkoholu. Uważam że wynik wynosi ewidentnie 3:0 dla marihuany

Wnioski

Nie chcę być stronniczy(nawet nie widziałem marihuany na żywo choć nie ukrywam że jestem zadeklarowanym liberałem) ani wywoływać niepotrzebnych skandali bo nie jest to na pewno moim zamierzeniem ale nie trudno jest dojść do wniosku że opinie na temat marihuany są zdominowane przez mity nie znajdujące żadnego poparcia naukowego. I choć stanowczo odradzam komukolwiek zażywanie jakiejkolwiek używki łącznie z marihuaną zauważam pewną niesprawiedliwość naszego systemu prawnego nakładającego jako jedyne ograniczenie w handlu alkoholem pełnoletniość podczas gdy za samo posiadanie konopi indyjskiej(która jak wydaje mi się że udowodniłem że jest znacznie mniej szkodliwa dla zdrowia i społeczeństwa) grozi w Polsce kara do 3 lat więzienia

0

Nie jestem humanistą dlatego nie wiem czy właściwie ale poproszę o pomoc w dopracowaniu mojego artykułu każda pomoc będzie mile widziana :D a jako że nie zauważyłem żeby było to zabronione wkleję tu swój brudnopis

ale to ma być artykuł na konkurs Biomist? bo jesli tak, to nie możemy Ci pomóc, bo takie prace MUSZĄ byc samodzielne.

natomiast jesli piszesz artykuł np do gazetki szkolnej itp., to chętnie pomozemy :)

0

witam

a może być coś takeigo : praca na temat DCA a rak muzgu ( praca na temat tego załącznika a do tego załaczniki ( badania lekarski zdjęcia TK i cała reszta dokumentów medycznych )

0

tak, moze byc taki temat, jednak prosze, by ten artykuł nie był artykułem reklamowym DCA. A wyniki badan, itp., zamieśc w tekście.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz