f63b

Repetytorium maturzysty, chemia, wyd. GREG

1 post in this topic

Cześć, mam parę pytań co do tego repetytorium. Otwarłem je parę dni temu i z każdą chwilą mam coraz większe wątpliwości co do treści zawartych w tej książce. Prosiłbym, żebyście rzucili okiem na parę zadań.

zad 5 str 20

Oblicz objętość gazu wydzielonego w reakcji nadmiaru wody z:
c) 3,2g węgliku wapnia
m = 3,2g
V(gazu) = ?

CaC2 + 2H20 -> Ca(OH)2 + C2H2

n(CaC2) / n(C2H2) = 1/2
dlaczego? przecież w równaniu nie ma dwójki przed żadnym z nich. Dlaczego moli C2H2 jest dwa razy więcej? Wynik wychodzi ok, ale ten fragment mnie zastanawia.

d)

m(Ca3N2) = 14,8

V(gazu) = ?

Ca3N2 + 6H2O -> 3Ca(OH)2 + 2NH3

M(Ca3N2) / V(NH3) = 148/22,4

Dlaczego 22,4? Przecież jest jeden mol azotku wapnia i 2 mole amoniaku. Nie powinniśmy napisać 2 * 22,4 ? Wynik wyszedł im 2,24 dm3, mnie - 4,48 dm3. Który z nich jest właściwy?

Inne ciekawe zadanie, 6 / 21

Oblicz procentową zmianę objętości próbki tlenu o masie 3,2 kg podczas jego całkowitej zmiany w ozon. 3 02 -> 2 O3

Jestem kompletnie skołowany obliczeniami, które spisali, aby uzyskaś wynik. Jeżeli każdy gaz w takich samych warunkach ma taką samą objętość, to 3 objętości zmieniliśmy w 2. Różnica to 3-2 = 1 objętość, a więc procentowa zmiana to 1/3 * 100% = 33,(33)%. Autorowi repetytorium po szeregu dziwnych obliczeń wyszło 33,48%. Jak to możliwe? Ostatecznie mogę postarać się je przepisać, ale ciekaw jestem waszej opinii co do samego wyniku.

Zad 1 str 22

Oblicz jaką objętość w warunkach standardoiwych zajmuje 1 mol drobin dowolnego gazu.

Co do warunków standardowych:chodziło im chyba o stan standardowy, wg. tego co wyczytałem na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Warunki_standardowe

dane to T = 298K, p = 1000 hPa, n = 1, V = ?

Użyłem równania Clapeyrona, które kojarzę jeszcze z czasów gimnazjum i jakie było moje zdziwienie, gdy otrzymałem wynik 24,77 dm3 zamiast 24,44 dm3, jak widnieje w wielu źródłach. Dlaczego otrzymuję zły wynik? Nie będę przepisywał całych obliczeń, bo zwyczajnie popodstawiałem do równania V= (nRT) / p. Czy chodzi o to, że "dowolny gaz" nie jest gazem doskonałym?

Coraz bardziej się obawiam, że te rzeczy nie są na moją głowę ;)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz