23 posts in this topic

np. biologia, biotechnologia, biochemia, medycyna (później specjalizacja z genetyki medycznej). nie słyszałem aby jakaś uczelnia w Polsce miała genetykę jako kierunek studiów.

0

Kierunek genetyka znajdziesz na studiach stacjonarnych II stopnia. Oferuje je Uniwersytet Łódzki. Gdzie indziej już chyba nie znajdziesz tego kierunku.

0

Genetyka I stopia jest Łódzkim Uniwersytecie :)

http://www.biol.uni.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1023&Itemid=210

znalazłem tylko genetykę jako studia drugiego stopnia a nie pierwszego. Wygląda na to, że na studia licencjackie trzeba wybrać biologię ogólna (bądź jakiś kierunek pokrewny; mikrobiologia, biotechnologia) i dopiero na magisterskich można wybrać genetykę.

0

Temat niby od dawna martwy, ale być może ktoś tu trafi poszukując informacji... Kierunek studiów I stopnia związany z genetyką powstał w tym roku na Uniwersytecie Wrocławskim - wiem, bo jestem dumną studentką tegoż :) Pełna nazwa kierunku brzmi "Genetyka i biologia eksperymentalna", W razie, gdyby ktoś miał jakiekolwiek pytania, jestem do dyspozycji :)

0

Ja mam :) Jakie widzisz plusy i minusy w stosunku do studiowania bardziej ogólnego kierunku jak np. biologia, w ramach którego dopiero się człowiek może wyspecjalizować na genetykę?

0

Ja widzę plusy co do studiowania bardziej ogólnego kierunku - szersza wiedza z zakresu biologii. Nie wiem jak wygląda program zajęć na studiach z genetyki, ale na biologii pozna się różne dziedziny zoologii, botaniki, medycyny itp. A na II stopniu i tak można wybrać biologię molekularną, biotechnologię, biologię eksperymentalną itp. i studiować jak genetykę, także osobiście sądzę, że lepiej jest wybrać na I stopień biologię, a na II się specjalizować. Bo specjalizując się od I stopnia studiów zwyczajnie ktoś taki, o ile sam się nie uczy, nie interesuje, nie czyta podręczników, będzie miał mało wiedzy, na zasadzie ''aż wstyd przyznać, że jestem  genetykiem, a tego nie wiem''. 

0

No i ktoś taki musi być bardzo zdecydowany od samego początku, lepiej jednak wszystkiego spróbować na początku i potem się wyspecjalizować bardziej świadomie.

0

To właśnie zależy od tego jak bardzo ktoś jest zdecydowany i pewien słuszności swojego wyboru. jeśli na 100% wie, że chce się zajmować genetyką (i szeroko pojętą biologią molekularną bo jedno bez drugiego nie istnieje) to na pewno się ucieszy, że nie musi się uczyć systematyki roślin czy chadzać na ćwiczenia terenowe i liczyć drzewa w lesie. natomiast jeśli ktoś nie jest do końca przekonany to lepiej aby licencjat przeznaczył na popróbowanie różnych dyscyplin i wybranie tej najbardziej mu odpowiadającej.

mnie na studiach ominęła zoologia, botanika itp i wcale tego nie żałuję ;) po lesie jednak musiałem biegać ;)

0

A mnie ominela zoologia, botanika i nawet te lasy, a genetyke mialam ;D Dwa razy nawet.

0

Uważam, że każdy biolog podstawy botaniki czy zoologii znać powinien, obojętnie w czym się specjalizuje. 

0

Ale nie każdy musi być biologiem aby zajmować się jakąś dyscypliną nauk biologicznych.

0

Tylko że wszystkie podstawowe poddziedziny biologii łączą się, np. genetyk powinien mieć wiedzę z zoologii, fizjologii zwierząt, anatomii, histologii, cytologii itd. 

0

Nigdy w "karierze" zawodowej nie brakowało mi wiedzy z systematyki roślin czy morfologii roślin. A nawet gdyby to zawsze można się samemu tego nauczyć. Na zachodzie i w USA spora cześć labów jest prowadzona przez MD i jakoś świetnie dają sobie radę bez znajomości biologii ogólnej.

0

Podstawy podstawami, ale tez bez sensu, zeby kazdy wiedzial wszystko. Tak sie nie da. Wiedza jest tak ogromna, ze sila rzeczy zeby byc dobrym w czyms, trzeba sie specjalizowac.

0

No, w sumie mogliby na takim kierunku genetyki dać co semestr po jednym przedmiocie z podstawy i też by umieli. Po części poczułem się przekonany :D.

0

Ktoś z was w ogóle przejrzał sylabusy dla tego kierunku? :P Mają roślinki, grzybki i zwierzątka w różnym wydaniu, mają też ekologię i ewolucjonizm. W ilościach moim zdaniem akuratnej dla genetyka. Jakby potrzebował więcej, to już będzie wiedział gdzie szukać i o to chodzi :P

http://www.biologia.uni.wroc.pl/images/upload/genetyka%20I%2014.15.pdf

0

Na mojej uczelni za granicą jest kierunek genetyka. Pierwszy rok jest bardzo ogólny i jest dużo zoologii i trochę botaniki, dużo też budowy komórki, mikrobiologii i metodyki laboratoryjnej i innych. Samej genetyki jest stosunkowo mało, ale można powiedzieć że dopiero od drugiego roku zaczyna się zabawa. Myślę że po genetyce można śmiało wykonywać inne zawody, wystarczy mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności (których nie zawsze dostarczy uniwerek, ale można się doszkolić samemu). Polecam specjalizować się wcześnie, ponieważ lepiej być w czymś naprawdę dobrym niż umieć wszystkiego po trochu. Ogólną wiedzę można zdobyć na własną rękę.

0

Temat niby od dawna martwy, ale być może ktoś tu trafi poszukując informacji... Kierunek studiów I stopnia związany z genetyką powstał w tym roku na Uniwersytecie Wrocławskim - wiem, bo jestem dumną studentką tegoż :) Pełna nazwa kierunku brzmi "Genetyka i biologia eksperymentalna", W razie, gdyby ktoś miał jakiekolwiek pytania, jestem do dyspozycji :)

No właśnie jest pytanie: Jak Ci się studiuje ten kierunek? Czy jesteś zadowolona z tego co oferuje uczelnia? Chętnie usłyszałabym coś więcej na ten temat :)

0

Dnia 26.04.2015 o 23:54, Cassiopea napisał:

Witam, czy polecisz jakąś literaturę na pierwszy semestr Genetyki i biologii eksperymentalnej dotyczącą biofizyki oraz chemii analitycznej? Literaturę mającą pokrycie z wykładami i ćwiczeniami- przydatną i użyteczną.

W razie czego chętnie rzucę okiem na materiały lub książki związane ogólnie z przedmiotami na pierwszym semestrze.

Dziękuję i pozdrawiam 

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

Partnerem serwisu są: Karty Plastikowe | Optymalizacja zus | Więcej informacji o kartach www.plastkart.pl