• 0
Oxygen95

Transport przez błony

Question

Witam wszystkich . Mam pytanie odnośnie transportu substancji przez błonę komórkową(plazmalennę). Generalnie substancje przewodzone przez błonę dzielą się na wielkocząsteczkowe i małocząsteczkowe . Małocząsteczkowe (w mojej notatce) są podzielone na rozpuszczalne i nierozpuszczalne w lipidach. I tutaj moje pytanie : czy zarówno rozpuszczalne jak i nierozpuszczalne są transportowane za pomocą dyfuzji ? Czy jest jakaś różnica w ich przewodzeniu ?

0

1 answer to this question

• 0

witam,

po pierwsze plazmoleMMa a nie plazmoleNNa!

Teoretycznie jeśli dana substancja jest całkowicie nierozpuszczalna w tłuszczach to jej dyfuzja przez błonę komórkową będzie wynosić zero. W praktyce jednak większość substancji jest jednak w jakimś (większym bądź większym) stopniu rozpuszczalna w lipidach. Jednak dla tych bardzo słabo rozpuszczalnych dyfuzją w poprzek błony będzie zaniedbywalnie mała. Jako ciekawostkę znalazłem takie dane teoretyczne dla substancji słabo rozpuszczalnych w tłuszczach:

woda 0.5-5 sekund

mocznik ok. 8 minut

glukoza, aminokwasy 14 godzin

Cl- 1.6 lat

K+, Na+ 160 lat

gdzie czas jest czasem potrzebnym na wyrównanie stężeń w poprzek błony lipidowej tylko i wyłącznie poprzez dyfuzję.

Dlatego też substancje słabo rozpuszczalne w tłuszczach potrzebują specjalnych przenośników, kanałów, pomp itp.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz