Towarzysz Damian

Ustawa o nasiennictwie i kontrowersje wokół niej

GMO   10 głosów

  1. 1. Czy uważasz że tworzenie i hodowla organizmów transgenicznych powinna być zabroniona?

    • Tak, uważam że powinna być zabroniona
    • Nie, jestem za GMO
    • Nie wiem, a co to GMO?
      0

Żeby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

12 posts in this topic

Wszyscy słyszeliśmy o tej słynnej ustawie o nasiennictwie. I o decyzji naszego prezydenta. Nasz poczciwy prezydent prawdopodobnie się ugiął pod presją organizacji pseudo-ekologicznych i ustawę zawetował. Pseudo-ekologowie mówili że to furtka dla wprowadzenia GMO w Polsce.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Według mnie bez GMO nie da się wykarmić rosnącej liczby ludności, a organizmy transgeniczne nie są niebezpieczne dla środowiska i człowieka.

Piszcie co o tym myślicie,a jeśli nie macie weny to przeczytajcie to: http://rolnicyekologiczni.pl/ i to: http://www.icppc.pl/antygmo/ i wyładujcie swoje emocje w tym temacie :P

0

Share this post


Link to post

2 lata temu w szkole mieliśmy takie propagandowe spotkanie z jakimiś przeciwnikiem. Żałuję, że się wtedy nie interesowałem tym tematem bo z chęcią bym sobie z nim pogadał.

Przy okazji, zabawne jak społeczeństwo utożsamia słowo "zdrowie" ze wszystkim co naturalne. ;)

0

Share this post


Link to post

Więc tak osobiście ustawa GMO mogłaby pomóc, chociaż nie mogę się wypowiedzieć na ten temat za dużo, gdyż nie mogłem z nikim o tym porozmawiać a media to ino uczą ludzi jak chcą. Największą zaletą byłoby większenie odporności na pasożyty.

0

Share this post


Link to post

Co by nie mówić prezydent w tej kwestii jest dość dobrze zapoznany z tematem. W dzień zawetowania ustawy w Gazecie Wyborczej ukazał się wywiad z jednym z jego doradców, który dość jasno jako biotechnolog wyjaśnia jak pozbawione sensu są te obawy. Prezydent jednak nie podpisał, bo zapisy o GMO pojawiły się nagle i cała ustawa była niezgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej, więc i tak by trzeba ja było zmieniać. W planach jest jednak ustawa tylko o GMO.

Organizmy genetycznie modyfikowane to konieczność, tak jak pasteryzacja żywności czy stosowanie szczepionek. Można tego unikać, ale dlaczego nie korzystać z postępu, który ma służyć człowiekowi. Obecnie tylko chyba Europa Zachodnia ma przed tym opory. Jak zawsze w takich debatach dominujący głos mają nie zapoznani z tym tematem przeciwnicy i większość słabo wyedukowanego społeczeństwa. Nie ważne, że już i tak jemy modyfikowaną żywność. Przecież soja i kukurydza, która znajduje się w paszach, którymi karmi się zwierzęta już jest w Polsce. Nawet jeśli nie karma to same mięso z której powstawało. Człowiek nie potrafi tworzyć własnych genów, jedynie potrafimy już te stworzone przez naturę wycinać i wprowadzać do genomu innego organizmu. W ten sposób nasz organizm nie pochłania jakichś sztucznych substancji, których nigdy w przyrodzie nie było.

Panuje ciągle zakłamane "ubóstwianie ekologi", zdrowej polskiej wsi. Tymczasem część pól (mówię o Wielkopolsce, bo w różnych regionach może to wygląać inaczeje) znajduje się przy drogach, rolnicy palą w piecach plastikowe odpady, które wydzielają rakotwórcze chlorowce. Spora część Polaków to hipochondrycy zajadujący się tabletkami przeciwbólowymi i innymi suplementami diety, która z roku na rok niszczą wątrobę. A jak powstają te reklamowane leki jak nie przy wykorzystaniu tej strasznej inżynierii genetycznej. Idąc do sklepu szukamy raczej to co tanie ignorując często ukryte konserwanty, manipulowanie składem różnych produktów np. wędlin. O używkach jak alkohol i papierosy nie wspomniawszy. Podsumowując można uznać, że GMO to nie prawdziwie naturalna żywność, ale czy ci wszyscy przeciwnicy tak konsekwentnie dbają o swoje zdrowie i wybierają tylko to co im służy?

Miliony ludzi zwłaszcza w USA, ale i w Afryce korzystają z GMO i nic im nie szkodzi, bo co ma być szkodliwe? Choć pewnie część ludzi uważa GMO jak coś w rodzaju konserwantu lub roślinnego mutanta rodem z filmów science fiction...

0

Share this post


Link to post

Miło zobaczyć że podzielacie nasze zdanie.

Właśnie najgorsze w tym wszystkim jest to że w Polsce rządzi ciemnogród i ludzie krytykują coś, a zazwyczaj nie mają o tym bladego pojęcia.

Szkoda że ci którzy o tym decydują muszą się liczyć z ich opiniami, a wszystko z powodu walki o wyborców...

A jeśli chodzi o unijne przepisy to pozostawię je bez komentarza...

0

Share this post


Link to post

Niestety ta prawda - w Polsce panuje glęboki Ciemnogród... Wystarczy, aby jakiś mądrala postraszył, że żywnośc modyfikowana genetycznie wywołuje nowotwory... Tymczasem jeść chce każdy i na dodatek każdy by chciał, by ta żywność była tania.

0

Share this post


Link to post

GMO, energia atomowa, itp. to w Polsce tematy kontrowersyjne. Jest to spowodowane małą świadomością społeczeństwa, co więcej społeczeństwo z natury nie lubi, nie potrzebuje zmian, boi się ich.

Z resztą nie ma co daleko szukać... jeżeli chodzi o nawozy sztuczne (ciekawe dlaczego w polskim języku nazwa tego produktu ma tak negatywne znaczenie?) wile ludzi odpowie, że jest to niepotrzebne, zbędne, nawet złe. Polskie społeczeństwo kojarzy nawozy sztuczne z konserwantami (które notabene też są niezbędne)!

Za ignorancje się płaci ale w przyszłości...

0

Share this post


Link to post

Mówią że nawozy sztuczne są złe ale używają ich w ogromnych, przekraczających normy ilościach, które sprawiają że uprawy się niszczą. A co do GMO to ludzi na świecie trzeba wykarmić i tyle. A problemy w rogu afryki można by zlikwidować uprawami odpornych na suszę roślin.

No ale cóż. Jeśli wolą, żeby ludzie umierali z głodu...

0

Share this post


Link to post

zdrowej polskiej wsi

a jak tam ona zdrowa! Juz nie wspomnę o przedawkowaniach nawozow sztucznych, by osiągnąc lepsze plony, ale tak naprawdę, to nawet gospodarstwa ekologiczne stosuja nawozy i opryski. Może nie wszystkie tego typu gospodarstwa je stosują i może są to chemikalia mniej toksyczne, ale jednak są stosowane.

a odnośnie zwierząt modyfikowanych genetycznie: byłam kiedys na wykładach pewnego niemieckiego profesora i zażartował on, że najbardziej znanym przykładem zwierzęcia modyfikowanego genetycznie jest krowa Milka z reklam, która daje czekoladę :D

0

Share this post


Link to post

Widzę, że dyskusja jest gorąca na temat GMO. W takim razie dorzucę swoje ziarnko do całości. GMO jak dla mnie powinna być dostępna ale tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą naukową i prawną, oraz z dala od "normalnych" upraw. Napisałem "normalnych" bo tak na prawdę to co teraz uważamy za normalne już jest w jakiś sposób zmodyfikowane przez nawozy.

0

Share this post


Link to post

GMO, są ogromnym krokiem w rozwoju hodowli roślin.

Ale:

1. Co z zanieczyszczeniem zbiorników wodnych resztkami roślin zawierających toksynę Bt? Nie tylko szkodniki są na nią podatne. (od kałuż, po resztki z terenów przeładunkowych które z deszczem spłyną do rzek)

2. Odmiany odporne na glifosat ("roundup ready"). Czy substancje, na które roślina odporna rozkłada glifosat, są dla nas "bezpieczne"?

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz