• 0
Aloha

Zadanie maturalne - barwa sierści kotów POMOCY!!!

Question

Cześć, trafiłam na problematyczne dla mnie zadanie maturalne z biologi z maja 2014. Jest to zadanie nr 28: u kotów jedna para alleli( B i b) warunkująca barwę sierści jest sprzężona z płcią. Ruda barwa sierści jest warunkowana przez allel B(X^B), natomiast barwa czarna - przez allel b (X^b). Osobniki heterozygotyczne mają barwę szylkretową(część włosów jest czarnych, część rudych) 

a) ustal, jaka barwę sierści miał samiec, jezeli wsrod jego potomstwa z rudą samica jedno kocie jest szylkretowe, a troje kociąt rudych. Zapisz genotyp i fenotyp tego samca. ---> tutaj doszłam do tego, ze samiec ma genotyp X^b Y, a jego sierść jest czarna

b) podaj płeć rudych kociąt w miocie.

c) wyjaśnij, dlaczego wsrod potomstwa tych kotów nie pojawiają sie szylkretowe samce. 

Ustalilam, ze samica musi miec genotyp X^BX^B, bo gdyby miała X^BX^b, byłaby szylkretowa. Zrobiłam krzyżówkę samicy i samca, i wyszło mi, ze urodzą sie 2 rude koty i 2 szylkretowe, a z treści wynika, ze maja byc 3 rude i jeden szylkretowy :((( co robie zle? 

0

1 answer to this question

• 0

Stosunek fenotypowy rozszczepień 1:1

XBXB*XbY

F1:

.........XB

Xb......XBXb - szylkretowe samice

Y........XBY - rude samce

!!! W tym typie zadania patrzy się raczej na rodzaj potomstwa a nie na ich ilość i możliwe rozszczepienia. Mają być rude i szylkretowe - i ...są.

Przy 4 kociakach raczej trudno o sensowne rozszczepienie. Np. wszystkie mogły urodzić się rude przy tych genotypach rodziców. Trzeba by mieć do dyspozycji więcej potomstwa by móc coś powiedzieć o rozszczepieniu cech.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz