Aly

Biologia I st. 2015/2016

47 posts in this topic

Cześć, czytałam temat, w którym pisaliście o biologii na studiach. :) Zdecydowaliście się już? Są tu osoby, które rekrutują na studia biologiczne w tym roku? :) 

0

Chyba mało jest tu studentów biologii/ osób które się wybierają niestety. Ale może ktoś się ujawni ^^
Ze swojej strony mogę polecić UAM i specjalizowanie się w owadach :D

0

Ciekawiło mnie zawsze jak studiuję się biologie w Gdańsku :) co jest tam fajne, ja jeśli bym się zdecydowała (a waham się między różnymi kierunkami) chyba postawiłabym na Kraków, akurat byłoby tam sporo sekcji które mnie interesują ;b

Zależałoby mi na częstych wyjazdach terenowych, dowiedzeniu się więcej o ornitologii, geologii, entomologii, botanice, ekologii... w równym stopniu interesuję mnie anatomia człowieka. Nie umiem na dzień dzisiejszy zdecydować co mnie pociąga najbardziej, więc jeśli mi dobrze pójdzie na maturze to za rok lub dwa chciałabym się sprawdzić.. a potem pomyślę jaki kierunek, czy biologia czy próbować na coś innego. Fajne jest to że biologia jest taka różnorodna, myślę ze dawałaby szansę na zrozumienie siebie :) głównie mi chodzi o dylemat zwierzaki czy człowiek ;)

Interesować się można różnymi rzeczami, ale dobrze by było znaleźć jedną lub dwie rzeczy którymi zajęcie się sprawiłoby satysfakcje..

0

dawałaby szansę na zrozumienie siebie

Myślę, że studia to za mało, żeby zrozumieć kobietę, nawet jeśli próbuje tego ona sama :D
0

Polecam studiowanie na Uniwersytecie Jagiellońskim. A dlaczego? Jest sporo świetnych wykładowców, nowoczesne sale, sprzęt i ogólnie wyposażenie, uczelnia jest dobrze finansowana. Już od samego początku studiowania można załapać się na jakieś wolontariaty, czy nawet projekty badawcze i w taki sposób zwiększać swoje umiejętności i wiedzę. Jest na prawdę spory wybór specjalizacji. Pełno różnych katedr, zakładów zajmujących się przeróżną tematyką. Polecam stronę naszego kierunku i ogólnie Instytutu Zoologii czy Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Tam są informacje czym zajmują się poszczególne zakłady. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Keti jeśli interesuje Cie człowiek to w Instytucie Zoologii jest Zakład Antropologii.

0

Nie wiem czy po psychologii bym siebie zrozumiała Trzyszczu :D ale trzeba próbować przyjmować siebie takim jakim się jest ;b

Polecam studiowanie na Uniwersytecie Jagiellońskim. A dlaczego? Jest sporo świetnych wykładowców, nowoczesne sale, sprzęt i ogólnie wyposażenie, uczelnia jest dobrze finansowana. Już od samego początku studiowania można załapać się na jakieś wolontariaty, czy nawet projekty badawcze i w taki sposób zwiększać swoje umiejętności i wiedzę. Jest na prawdę spory wybór specjalizacji. Pełno różnych katedr, zakładów zajmujących się przeróżną tematyką. Polecam stronę naszego kierunku i ogólnie Instytutu Zoologii czy Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Tam są informacje czym zajmują się poszczególne zakłady. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Keti jeśli interesuje Cie człowiek to w Instytucie Zoologii jest Zakład Antropologii.

To właśnie już sobie obadałam, dużo tam fajnych sekcji w kole i fajne rzeczy organizują :) Tylko jak się pyta absolwentów okazuję się że podobno terenówek coraz mniej :( ale w porównaniu z niektórymi innymi biologiami UJ wydaję mi się najbardziej wyjazdowy ;b. Dla mnie kontakt ze zwierzętami/zajęcia praktyczne są bardzo ważne. Brakowało mi w szkole zajęć pokazowych/praktycznych z mikroskopem, doświadczeniami na chemii..pamiętam dwie takie lekcje.

0

@@arczibe, jakze sie ciesze, ze cie w tym watku widze. :) Bo mam pare pytan:

1. Zajecia to bardziej Ruczaj czy bardziej Ingardena?

2. Ile tych zajec jest? Tygodniowo powiedzmy. Takie hmm... niezbedne minimum? Bo o biologii na UP slyszalem dobre opinie w tym wzgledzie. :D Ale mnie UP malo kreci z roznych wzgledow.

3. Troche powiazane z 2. - jak rozumiem po liczbie przyjmowanych studentow grup z kazdych zajec jest milion - mozna sobie chodzic z ta, ktora akurat do planu pasuje? Sami prowadzacy sie na to zgadzaja, czy trzeba indywidualny tok? I jesli tak, to jak ciezko go dostac?

4. Jest opcja robienia w pakiecie uprawnen nauczycielskich? Jesli tak, to tylko na licencjacie, czy mozna dorobic je juz na magisterce?

5. W jaki sposob wybiera sie zaklad i promotora a co za tym idzie tematyke pisanej pracy lic/mgr? Kto pierwszy ten lepszy, za srednia, za wychodzenie sobie wczesniejsza praca na danym polu?

Chyba tyle. Znaczy na pewno nie tyle, ale nie chce cie na raz zabic wszystkim, a i tak tylko tyle teraz pamietam. :)

0

1. Zajęcia na Ruczaju. Na Ingardena jest tylko chemia organiczna dla biologów. Poza tym już niedługo Wydział Chemii przeniesie się z Ingardena na III Kampus.
2. Cieżko odpowiedzieć na takie pytanie... Każdy podstawowy kurs ma ćwiczenia i dodatkowo może mieć konwersatoria czy jakieś laboratoria.  Ja właściwie tydzień miałem zajęty - ale to zależy od tego jak plan sobie ustalisz.

3. Jeśli zarejestrowałeś się na grupę X, a okazuje się, że Ci nie pasuje to jeśli tylko jest miejsce na sali prowadzący nie robią problemów - przynajmniej ja  z takowymi, którzy widzą w tym problem się nie spotkałem. To wszystko zależy od woli prowadzącego.
4. Oczywiście. Kurs pedagogiczny można zacząć już na 1 roku. Więcej szczegółow nie znam, bo się tym nie interesuję :D

5. Zależy od zakładu. Jeden patrzy na oceny z danego przedmiotu np. w zakładzie genetki brana była pod uwage - a jakże, ocena z genetyki. Drugi przyjmuje na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, a gdy za dużo chętnych na raz to też na oceny z przedmiotu patrzą. Oczywiście piszę z prespektywy studenta I stopnia - nie wiem jak na magisterce.

Mój rok (czyli II) i aktualny I mają terenówki normalnie, czyli botanika, bezkręgowce, kręgowce. Nie wiem jak będzie to w przyszłości - ponoć wolą wydać na próbki do PCR niż zasponsorować zajęcia terenowe... No cóż - niedługo biolog nie będzie widział w ogóle zwierząt/roślin - wszystko  w teorii, albo na poziomie komórki. Mam nadzieje, że się tak nie stanie. Terenowe zajęcia z botaniki systematycznej dały w kość, ale teraz ciepło je wspominam i nawet jak widzę jakiegoś chwasta to przypominają mi się te łacińskie nazwy gatunków i rodzin :D

0

Czy kurs pedagogiczny jest u was płatny? dość kluczowe dla mnie zagadnienie :D u mnie nowa władza na uczelni i ceny wzrastają..

Mój rok (czyli II) i aktualny I mają terenówki normalnie, czyli botanika, bezkręgowce, kręgowce. Nie wiem jak będzie to w przyszłości - ponoć wolą wydać na próbki do PCR niż zasponsorować zajęcia terenowe... No cóż - niedługo biolog nie będzie widział w ogóle zwierząt/roślin - wszystko  w teorii, albo na poziomie komórki. Mam nadzieje, że się tak nie stanie. Terenowe zajęcia z botaniki systematycznej dały w kość, ale teraz ciepło je wspominam i nawet jak widzę jakiegoś chwasta to przypominają mi się te łacińskie nazwy gatunków i rodzin :D

Też mam nadzieję że do tego nie dojdzie, moim zdaniem zajęcia terenowe to jeden z największych atutów..zwłaszcza jak ktoś lata po lasach/łąkach od małego szczyla za wszelkim gadostwem ;b

0

Dzieki za odpowiedzi. Wiem, ze trudno sensownie odpowiedziec na 2., ale moj CI w UP mial w jednym semestrze 50 godzin zajec. W sumie. Wszystkich. :) Przyznaje, ze to baardzo do mnie przemawia :P i chcialem poznac chociaz rzad wielkosci. Bardzo cieszy mnie 3. 5. w sumie tez - dobrze ze ocena z danego przedmiotu a nie srednia.

To jeszcze jak sie pojawily terenowki na tapecie - to sa (z danego 'dzialu') wypady jednodniowe/kilkugodzinne, ale cykliczne, czy kilkudniowe, ale jednorazowe?

0

Keti - o ile wiem Kurs Pedagogiczny jest bezpłatny. Nawet jak Ci się znudzi w trakcie, można zrezygnować. Na stronie wydziałowego centrum dydaktyki BiNoZu jest opisane co i jak.

Random:
Botanika systematyczna - 2 tyg zajęć (od pon do sob)
Kręgowce - Spytkowice 1 dzień w teren, ZOO - parę h
Bezkręgowce - 5 dni zajęć
Dodam, że są kursy dodatkowe, które zawierają w sobie zajęcia terenowe.

0

No wlasnie, zajecia dodatkowe - na ile samemu mozna sterowac wlasnym planem? Ja przyznaje bez bicia, od biologii chce bardzo konkretnych rzeczy (stad takie zainteresowanie mala iloscia zajec) - i chetnie w te bym zainwestowal czas, a w inne nie. Znaczy juz po czesci odpowiedziales, i rozumiem ze 'rdzen' ten nie do ruszenia jest stosunkowo obszerny - coz, trudno. A ile mozna dobrac do tego?

Terenowki - da sie z tego jakos zwolnic? Zlamana noga? Uczulenie na siersc, pylki, chuj wie co jeszcze?

Tak, terenowki sa fajne, ja sie zgadzam, ale kurde nie bede polowy urlopu zuzywal na to, zeby na zajecia pojechac, chocby nie wiem jak fajne byly...

0

Kursy dodatkowe musisz brać, żeby 60 ects na rok uzbierać. Oczywiście można brać więcej - nikt nie zabrania. Np na I roku trzeba było sobie dobrać kursów dodatkowych za 14 ECTS. Na drugim roku 5 ECTS aby mieć 60 ECTS. Kursów dodatkowych jest sporo. Można także brać kursy spoza wydziału (np. z sąsiedniego WBBiB gdzie są bardzo interesujące kursy), ale potrzeba zgody dziekanatu i prowadzących. Polecam odwiedzić stronę http://www.biologia.uj.edu.pl/

Co do terenówek - złamana noga hmm... będziesz musiał za rok. Szczerze, nie wiem jak to jest - być może jest jakaś opcja ze zwolnieniem, ale nie udzielę Ci odpowiedzi na to pytanie.

0

Ale jak terenówki 

nie bede polowy urlopu zuzywal na to, zeby na zajecia pojechac

Ćwiczenia nie-terenówki też w takim razie będą problemem. No ale, jeśli pójdziesz na 2. stopień od razu to powinno być łatwiej.
0

Cześć, czytałam temat, w którym pisaliście o biologii na studiach. :) Zdecydowaliście się już? Są tu osoby, które rekrutują na studia biologiczne w tym roku? :) 

Hej :) Ja się jeszcze nie zdecydowałam :/ A ty? Masz już wybrane miasto? :)

0

Ja już wysłałam kilka podań, w tym do Krakowa, Łodzi i Wrocławia. :)

Interesuje mnie biologia, która w mojej dalszej karierze da mi szansę studiowania genetyki na studiach magisterskich :).

Chodź mnie jara biologia w każdej postaci więc różnorodne zajęcia, terenówki nie terenówki są jak najbardziej okej więc najbardziej odpowiadałby mi Jagielloński. ^^

0

Ja jak już będę składać na biologię to do Wrocławia :)

A co zdawałaś na maturze jeśli można wiedzieć? :)

0

Jakoś od zawsze chciałam do Wrocławia i to jedyne ogarnięte miasto w okolicy :lol: 

A miałaś chemię w liceum? Czy tak jak ja tylko w pierwszej klasie?

0

Miałam przez 3 lata normalnie na poziomie rozszerzonym, ale odpuściłam sobie zdawanie jej na maturze. Z tego co wiem, to chemii jest całkiem sporo na pierwszym roku biologii. 

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez tom
      Co sądzicie o serii Barbary Bukały? Czy można te książki wykorzystać do przygotowań do matury rozszerzonej z biologii w 2023r.? Chodzi mi głównie o korzystanie z pytań, zadań i testów zawartych w tych książkach? Czy są one nadal aktualne pod względem merytorycznym? 
    • Przez natalka2021
      Witam,
      w ostatnim czasie zaczęłam oglądać się za kupnem mikroskopu. Moim obiektem zainteresowania jest Mikroskop PZO Biolar.
      Przeglądając olx natrafiłam na takie ogłoszenia:
      1. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-biolar-polskie-zaklady-optyczne-pzo-CID767-IDHOzPj.html#323eeb47a9
      2. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-pzo-warszawa-biolar-sprawny-CID99-IDJCi70.html#323eeb47a9
      3. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-pzo-biolar-CID751-IDIqTmG.html#323eeb47a9
      Czy ktoś umie rozpoznać faktyczny stan tych mikroskopów? Który lepiej wybrać? Dopiero rozpocznę przygodę z mikroskopami więc nawet nie wiem o co mogłabym spytać sprzedających. 
      Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i poradę! 

• Przez Tony
      Potrzebuje pomocy, jestem studentem biotechnologii I stopnia na pierwszym roku i muszę zrobić prezentację z Fizyki na temat "Statyka sił w biologii i medycynie (Stabilność i równowaga, równowaga ludzkiego ciała, dźwignie, łokieć, biodro etc.). Nie za bardzo umiem fizykę i nie wiem jak się za to zabrać. Dostałem informację od wykładowcy że mogę wspomóc się książką która jest w języku angielskim co niestety jest dla mnie lekkim problemem. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

• Przez monaxc
      Od września zaczynam naukę w klasie maturalnej. Bardzo zależy mi na pisaniu matury z biologii i chemii, problemem jest to, że jestem na matchemie, więc nie mam rozszerzonej biologii. Trochę za późno się obudziłam z przygotowaniami do matury niestety. Chciałam dlatego was zapytać czy myślicie, że dałabym radę sama przygotować się do matury z niej, korzystając z podręczników i różnych notatek? Czy lepiej szukać jakichś kursów? Zdaję sobie sprawę z tego, że czasu jest bardzo mało, ale jestem zdeterminowaną osobą i wiem, że jak zepnę dupę to osiągnę swój cel. Jeśli o te kursy chodzi to czy polecacie jakieś online? Tonący brzytwy się chwyta, więc liczę na wasze porady  
    • Przez milva1395
      Kupię podręczniki do biologii wydawnictwa Nowa Era na poziomie podstawowym wydane PRZED 2014 (stara matura) lub inne podręczniki do starej matury w pełnym zestawie.