hauerdex

Budowa czaszy grzejnej we własnym zakresie

2 posts in this topic

Zastanawiam się nad samodzielnym wykonaniem jakiejś sensownej czaszy grzewczej, jak najmniejszym nakładem kosztów.

Pomysł mam taki:

Obudowa z metalowej blachy zwiniętej i zespawanej (ew. jakiś garnek, lub inne metalowe naczynie).

Wewnątrz wyściółka z wełny mineralnej (albo szklanej), na niej element grzewczy (odpowiednio zwinięta i ułożona grzałka). Oczywiści doprowadzenia prądu solidnie zabezpieczone przed zwarciem z czymkolwiek.

Wydaje mi się że coś takiego powinno działać.

Głównym problemem jest dla mnie zdobycie odpowiedniej spirali grzewczej. Idealna byłaby spirala w otulinie z włókna szklanego, dająca się zwinąć. Nie mam pojęcia skąd wziąć coś takiego.

I tu przychodzi mi na myśl żeby wykonać coś takiego samemu.

Np. spiralę grzewczą (najlepsza była by taka z koralikami np. z prodiża) obwinąć materiałem z włókna szklanego. I chyba tak to właśnie zrobię.

Tylko nie jestem pewien w jakich sklepach dostanę np. taką tkaninę szklaną (wiem tylko że używa się tego razem z żywicą między innymi do naprawy wszelakich łódek, jachtów i kajaków).

A grzałkę chyba w sklepach z częściami AGD, albo na złomie :).

Kolejny problem dla mnie to dobór mocy i powierzchni grzałki.

Moc z tego co widziałem waha się od kilkudziesięciu do kilkuset watów.

Ale najlepiej będzie zrobić płynna regulację (jakiś prosty regulator np. na triaku). I termostat, ale to raczej w późniejszym czasie.

Powierzchnia grzałki powinna być chyba jak największa (żeby kolba była równomiernie ogrzewana)?

I jeszcze jedna sprawa, tutaj już nie mam pojęcia. A mianowicie wielkość - czy ma sens wykonanie jednej dużej czaszy (np. na 1 lub 2l kolbę), czy będzie dało się tego używać do mniejszych kolbek np. 500 albo 250ml?

Bardzo proszę o jakiś sugestie i czy porady, bo temat nie jest dla mnie oczywisty. (szczerze mówiąc nigdy nie używałem takiej czaszy)

Gdy będą jakieś postępy postaram się zrobić zdjęcia i opisać jak to zrobiłem.

Pozdrawiam wszystkich

Hubert

0

Share this post


Link to post

Przede wszystkim musisz mieć zaprawę szamotową i ewentualnie szkło wodne. Potem weź kolbę okrągłodenną (najlepsza- najbardziej uniwersalna 500ml) do niej przymocuj element grzejny albo spiralę w otulinie z tkaniny szklanej (lub np. azbestowe można jeszcze niekiedy spotkać) lub weź kawałek tkaniny szklanej lub azbestowej przyłóż do kolby i owiń spiralą w koralikach ceramicznych poczynając od poziomu trochę poniżej połowy brzuszka kolby. Wszystko najlepiej na tym etapie mocować nawet bezpośrednio do kolby czymś co się albo spali, rozłoży albo odsublimuje po włączeniu czaszy- np. klej typu kropelka. Ewentualnie można to chwycić lekko gęstą zaprawą szamotową ale trzeba to tak unieruchomić żeby nic się tam nie przemieściło do jej stwardnienia.

Potem na ten element grzejny nałożyć trzeba warstwę zaprawy szamotowej żeby wszystko unieruchomić. Żeby wszystko wyglądało estetyczniej brzegi tej tkaniny która znajdowała się bezpośrednio na kolbie można wywinąć na tą zaprawę.

(Oczywiście pamiętać trzeba jeszcze by zaprawą nie zakleić końców spirali)

No i teraz od końców spirali pociągnąć odporne na wysoką temperaturę przewody (np. w rurce ceramicznej), wyprowadzić je na zewnątrz i żeby sobie ułatwić można to wszystko w garnku zrobić. W tym celu trzeba do niego (lub innego naczynia) wsypać suchego piasku lub innego materiału odpornego na wysoką temp. np. granulki ceramiczne na nim umieścić element grzejny i dokleić do brzegów garnka szamotem.

Użycie termostatu jest raczej konieczne bo spirala może się przepalić.

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz