• 0
Tyiu

Co by się musiało stać aby walenie uznać za odrębną gromadę - wątek rozrywkowo-naukowy

Question

Taka mnie naszła refleksja... walenie bardzo się różnią od pozostałych ssaków, bliskie są co najwyżej syrenom. Może pobawmy się w dywagacje nad tym, co by się musiało stać, ewolucyjnie, środowiskowo, genetycznie, aby można było uznać walenie za nową, odrębną gromadę kręgowców?

0

Share this post


Link to post

6 answers to this question

  • 0

Różnią się tzn.? Teoretycznie systematyka ma się opierać na pokrewieństwie i powinno się tworzyć grupy monofiletyczne (czasem parafiletyczne z konieczności, żeby miało to ręce i nogi, przy wyższych jednostkach, bo ptaki by trzeba połączyć z krokodylami, a żółwie dać osobno, czy jakoś tak, z tego powodu, że w niektórych grupach ewolucja biegnie szybciej niekiedy).

W sumie jest tu analogia do ptaków- inne środowisko i tryb życia-> przyspieszona ewolucja -> genetyczne oddalenie większe. Przede wszystkim musiałoby minąć jeszcze kilkadziesiąt milionów lat. Ale i tak nie widziałbym raczej sensu wyodrębniania, skoro od początku są w ssakach, nie to co ptaki, których nie zaliczano wcześniej do gadów.

Także byłby tu problem tylko w stylu zabawy definicjami.

0

Share this post


Link to post
  • 0

Walenie naleza do zuchwowcow, ssakow.

Nie moga nalezec do pozostalych czterech grup, bo za bardzo sie roznia od ptakow, plazow, gadow i ryb.

Chociaz gdyby zaczely sie rozmnazac tak jak ryby, to moze moznaby bylo je tu zakfalifikowac :)

Ale zeby nie nalezaly do sskaow, przede wszystkim musialy by nie rozwijac sie w organizmoe matki. Od tego trzeba zaczac :) a dalej na razie nic nie wymyslilam, moze pozniej mi cos przyjdzie do glowy

0

Share this post


Link to post
  • 0

Chociaz gdyby zaczely sie rozmnazac tak jak ryby, to moze moznaby bylo je tu zakfalifikowac
Ale zeby nie nalezaly do sskaow, przede wszystkim musialy by nie rozwijac sie w organizmoe matki.

 

Nie, nie można by! Klasyfikacja nie opiera się obecnie na takich rzeczach, tylko na pokrewieństwie. Rok 2015, ludzie nadal nie ogarniają takich podstaw.

0

Share this post


Link to post
  • 0

co by się musiało stać, ewolucyjnie, środowiskowo, genetycznie, aby można było uznać walenie za nową, odrębną gromadę kręgowców?

Musialby ktos to zaproponowac, a spolecznosc naukowa zaakceptowac. Przeciez tu nie ma jasno wytyczonych, sztywnych kryteriow - nawet te, ktore sa, sa efektem naukowego konsensusu. Ale jednak musi to miec sens. A poki co bardzo, bardzo nie ma.

 

Poza tym samym waleniom jest prawdopodobnie bardzo obojetne jak sa klasyfikowane. Ani ewolucji do zachodzenia to nie jest potrzebne ani nic.

0

Share this post


Link to post
  • 0

Owszem nie ma, ale jakie zmiany w budowie, genomie, fizjologii musiałyby zajść by generalnie można było walenie kwalifikować osobno o takson wyżej. 

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz