• 0
Gość Bailinotia

Czy to gniazdo pszczół, czy os?

Question

Na strychu miałam dawno niezamieszkiwane gniazdo. Pomyślałam, że mogłabym napisać pracę z biologii o pszczołach, bo i tak nie mam pomysłu, a muszę ją zrobić. Problem w tym, że mam wątpliwości, czy to gniazdo zbudowały na pewno pszczoły, a nie np. osy lub inne owady. czy ktoś na podstawie poniższych zdjęć mógłby określić, jakie owady zbudowany to gniazdo?

2woyk3t.jpg

W środku tego gniazda natomiast znajdowało się coś takiego:

fzadt0.jpg

W zbliżeniu:

2a8q9lj.jpg

0

3 answers to this question

• 0

Witaj,

to gniazdo prawdopodobnie zrobiły szerszenie. Zważ na to że gniazdo jest wykonane ze zmielonej i przetworzonej ze śliny masy drewnianej.

Pszczoły wytwarzają swoje plastry z wosku.

Jeśli jest lekkie to na pewno były to szerszenie. Sam miałem takie na strychu, a szerszenie lubią strychy i poddasza, natomiast osy częściej preferują gniazda w ziemi.

Pozdro

0

• 0

Gniazdo na bank "wyprodukowały" szerszenie!

tak nawiasem mówiąc - przepiękne zdjęcia!

Cieszę się, że temat na pracę sam Cię znalazł ;) Czy masz już jakiś pomysł, jakie informacje o tych owadach zechcesz umieścić? W miarę możliwości pomogę coś odnaleźć.

0

• 0

Wiecie co nie był bym taki pewien tego , gdyż u mnie na działce co roku jest problem z osami i właśnie identyczne "plastry" jak na zdj 2 zdejmuje z dachów .

Jestem w 99% przekonany że to gniazdo jest pochodzenia od OS . Jak wiecie osy są odwiecznymi rywalkami pszczół potocznie złodziejkami miodu . Często się spotykam z ich gniazdami , mam nawed pare takich jak na zdj , i niemal niczym się nie różnią ...

Damian jeśli piszesz o hodowli również to możesz śmiało zadawać pytania pasiekę pomagam prowadzić tacie od dziecka także mam troche wiedzy o pszczołach , podkarmianiu ich syropem na zimę ich chorobami itp . Jak coś śmiało pisz tu w temacie ...

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz