Antymateria

Czyszczenie izopropanolem

2 posts in this topic

W instrukcji obsługi sprzętu elektronicznego przeczytałam, że trzeba to czyścić izopropanolem. Dlaczego nie wspomniano o zwykłym etanolu, który jest tańszy i łatwiej dostępny? Poza tym etanol szybciej odparuje. Czy jeżeli tak zapisano w instrukcji, to znaczy, że trzeba ściśle tego przestrzegać, czy to nie ma znaczenia, którego alkoholu użyje się do czyszczenia? Czy mogę po prostu rozcieńczyć zwykły spirytus i użyć go do czyszczenia sprzętu? Etanol można kupić wszędzie, a gdzie można kupić izopropanol? Czy czystość związku w takim przypadku ma duże znaczenie? Czy izopropanol jest bardziej niebezpieczny od etanolu (czytałam, że jest wysoce łatwopalny)? Proszę o odpowiedzi na moje pytania.

0

Izopropanol nie jest drogi, rozpuszcza lepiej tłuste zanieczyszczenia, do tego praktycznie nie ma przewodnictwa. Odradzam czyszczenie mieszanką etanol-woda. Łatwopalność ma porównywalną do etanolu, paruje z podobną szybkością. Właśnie specyfiki do czyszczenia laptopów to często izopropanol po zawyżonej cenie. Jako odczynnik litr propanolu można kupić za kilkanaście złotych.

1

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz