Antymateria

Dlaczego autotrofy oddychają?

4 posts in this topic

Trochę (?) nie ogarniam...

Organizmy samożywne wytwarzają sobie energię, która umożliwia im tworzenie wysokoenergetycznych związków. Mogą je wykorzystać do wzrostu, rozwoju tkanek itp. Ale część tych wysokoenergetycznych związków zużywa się do... oddychania. I owszem, podczas oddychania powstaje energia, ale ona tworzy się też wcześniej,

Dlaczego nie może być tak, że organizmy autotroficzne pobierają sobie energię (fotosynteza) lub ją wytwarzają (chemosynteza), budują przy pomocy tej energii potrzebne dla siebie związki, a pozostałą jej część zużywają na procesy życiowe (wzrost, rozwój, ruch w przypadku bakterii)? Dlaczego najpierw pobierają energię, by potem ją wbudować w związki, a potem zużyć? Nie mogłyby "żyć" tylko energią?

Gdzie logika?

0

a) słońce nie świeci 24 godziny na dobę

b) nie każda komórka autotrofów tkankowych jest zdolna do fotosyntezy - a też musi pozyskać energię

Chociażby 2 powyższe powodują, że istnieje konieczność oddzielenia w czasie procesu pozyskania energii (jej przetworzenia w taki sposób, żeby była na później) od procesu jej zużycia.

To takie najprostsze przyczyny, na które z całą pewnością mogłabyś wpaść sama...

1

b) nie każda komórka autotrofów tkankowych jest zdolna do fotosyntezy - a też musi pozyskać energię

Rzeczywiście, nie skojarzyłam tego, że fotosynteza zachodzi tylko w chloroplastach. Nawet, jeżeli przez łyko do innych części rośliny przedostałyby się produkty fotosyntezy, to bez oddychania nie dostarczyłyby energii komórkom.

Piszesz o autotrofach tkankowych. A np. bakterie? Konkretne gatunki są tylko w takich miejscach, w których mają dostęp do związków chemicznych, które mogą utlenić. One nie mają skompilowanej budowy i nie musiałyby oddychać. 

0

Mimo wszystko zdolność do magazynowania energii na później wydaje mi się być tutaj kluczowa.

Może istniały/istnieją proste organizmy, które nie oddychają. Natomiast z całą pewnością mają one bardzo wąską i stałą (jeżeli o warunki chodzi) niszę. A przecież wiadomo, że znaleźć taką kombinację na Ziemi jest praktycznie niemożliwe. Bo nie mówię o tutaj o dniach, miesiącach, czy latach, tylko o milionach lat.

1

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez Jason Verhoes
      Ciemna energia to czas, gdyż czasu nie ma tylko są momenty tu i teraz i zostaje po nich energia przebytych tych momentów , energia czasu
    • Przez kolorino123
      Dzień dobry, potrzebuje informacji naukowych na temat oddychania gadów, płazów. niestety nie interesują mnie strony typu sciaga, bryk itp. potrzebuje naukowych faktów. Czy jest może jakas książka która posiada sprawdzone informacje na te temat?
      taki jest temat prezentacji studenckiej: Wpływ środowiska na strategie oddechowe zwierząt lądowych.   czy dobrze zrobumiałem, że chodzi o fizjologie oddychania zwierzat? no i jak zaliczyc do tego płazy i gady które też częściowo oddychają w wodzie?
    • Przez kolorino123
      Dzień dobry, potrzebuje informacji naukowych na temat oddychania gadów, płazów. niestety nie interesują mnie strony typu sciaga, bryk itp. potrzebuje naukowych faktów. Czy jest może jakas książka która posiada sprawdzone informacje na te temat?
      taki jest temat prezentacji studenckiej: Wpływ środowiska na strategie oddechowe zwierząt lądowych.   czy dobrze zrobumiałem, że chodzi o fizjologie oddychania zwierzat? no i jak zaliczyc do tego płazy i gady które też częściowo oddychają w wodzie?

• Przez AgataB
      Cześć,
      czy ktoś z was może jest w stanie mi powiedzieć gdzie mogłabym szukać izolowanych skórek z liści lub owoców potrzebnych mi do sprawdzenia efektywności transportu substancji aktywnych w komorze dyfuzyjnej Franza przez np. liście ? Ewentualnie jakichś sztucznych membran imitujących liście?
      Pozdrawiam

• Przez ercia510
      Witam  czy ktoś mógłby wyjaśnić dlaczego następujące zdanie jest fałszywe::U roślin przeprowadzających oksygeniczny typ fotosyntezy istotą fazy zależnej od światła jest przepływ elektronów od wody do PSI i następnie do NADP+ ,przepraszam jeżeli zła kategoria ale jestem pierwszy raz na forum i jeszcze nie orientuje się dobrze co i jak