paatixx3

Dlaczego to zdanie jest fałszywe?

9 posts in this topic

"Informacja o impulsie, w postaci potencjału czynnościowego, przechodzi przez szczelinę synaptyczną."

Czy ktoś może rozłożyć mi to zdanie na czynniki pierwsze? Co się zgadza a co nie? :)

0

Przez szczelinę synaptyczną nie przechodzi impuls, a neurotransmiter.

Jeśli się mylę, niech ktoś mnie poprawi.

0

w postaci potencjału czynnościowego

Potencjał czynnościowy to zmiana rozłożenia jonów Na+/K+ w błonie i na zewnątrz błony,( zmiana z -70mV do +40mV) nie wiem jak to może przejść przez szczelinę synaptyczną.

Impuls jest przekazywany poprzez neuroprzekaźniki w pęcherzykach z błony presynaptycznej przez szczelinę synaptyczną do błony postsynaptycznej

0

W synapsie elektrycznej nie ma neuroprzekaźnika, jony sobie przepływają dzięki połączeniom typu nexus.

0

Jak jest szczelina synaptyczna, to wiadomo, że synapsa jest chemiczna.

Natomiast chodzi o to, o czym napisała @@Marcella.

Informacja o impulsie, w postaci potencjału czynnościowego, przechodzi przez szczelinę synaptyczną.

To nie potencjał czynnościowy przechodzi, w ogóle żaden potencjał nie przechodzi przez szczelinę synaptyczną. Przechodzi neurotransmitter, on wywołuje (lub też nie) zupełnie nowy potencjał czynnościowy.

0

Wydaje mi się, że wszystko się rozbija o ten przecinek po impulsie. 

Z przecinkiem znaczenie jest takie, że informacja przechodzi przez szczelinę jako potencjał czynnościowy, co jest nieprawdą.

Bez przecinka - przez szczelinę przechodzi informacja (bez dopowiedzenia w jakiej formie), nie sam impuls/potencjał, a określenie "w postaci potencjału czynnościowego" miałoby na celu uściślić, czym ten impuls jest. Przy czym byłoby to trochę masło maślane, bo jak dla mnie impuls=potencjał czynnościowy, ale ta wersja jest mniej niepoprawna, niż poprzednia.

Także w zależności co autor miał na myśli, jest to błąd interpunkcyjny (jeśli chciał z jakiegoś powodu zaznaczyć, że impuls=potencjał czynnościowy) albo merytoryczny (jeśli nośnik informacji, przechodzącej przez szczelinę = potencjał czynnościowy)

Jeśli to z matury, to bym nie uznał :P

0

Potencjał czynnościowy to zmiana rozłożenia jonów Na+/K+ w błonie i na zewnątrz błony,( zmiana z -70mV do +40mV) nie wiem jak to może przejść przez szczelinę synaptyczną.

Impuls jest przekazywany poprzez neuroprzekaźniki w pęcherzykach z błony presynaptycznej przez szczelinę synaptyczną do błony postsynaptycznej

:yes:

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz