• 0
Piotr Wójcik

Długość życia komórek po podziale

Question

Mam jedną przykładową komorkę "X" która może żyć do 10 dni. Po 6 dniach rozmnaża się ona przez podział i teraz te dwie komórki mają po 6 dni i zostaje im 4 dni życia ? Czy ich wiek się resetuje i wciąż mają 10 dni? Pomijam oczywiście jakies przypadki losowe gdzie ginie wcześniej z innych powodów. Zakładam idealne środowisko w którym zawsze osiągają maksymalny wiek.

 

To nie jest żadna praca domowa, pytanie czysto teoretyczne, totalnie się na tym nie znam, a po wstępnych poszukiwaniach w internecie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie.

0

Share this post


Link to post

2 answers to this question

 • 0

Źle zadałeś pytanie, bo na nie można odpowiedzieć tyle, że tak nie jest, a przynajmniej nie do końca.

 

Ta komórka, która żyje do 10 dni, to jest komórka wyspecjalizowana, tj. w fazie G0. One zazwyczaj się już nie dzielą, a tak krótki czas życia świadczy o intensywnym metabolizmie. Powstała przez podział komórki macierzystej, która prawdopodobnie w ogóle się nie specjalizuje - żyje znacznie dłużej niż 10 dni np. dopóki nie zajdzie jakaś letalna mutacja, albo nadmierne nagromadzenie >czegoś< (np. dysfunkcjonalnego białka, którego juz nie da się rozłożyć) co spowoduje jej apoptozę. Ewentualnie zadziała czynnik zewnętrzny i na drodze nekrozy nam ją zabije.

 

Natomiast jeżeli założymy, że może się podzielić, to nie może mieć tak krótkiego życia ("warunki idealne", czyli nic nam jej celowo nie zabija).

 

Krótko:

Czas życia w wypadku komórek niedzielących się zależy od ich metabolizmu i to co napisałeś nie ma tutaj zastosowania.

Czas życia w wypadku komórek dzielących się zależy od ilości podziałów  (chyba, że jest to komórka macierzysta, potencjalnie nieśmiertelna) - rzeczywiście w stałych warunkach to może być ileś dni, aczkolwiek nie musi, więc nie określa się tego w ten sposób.

 

Stąd prowadzenie badań na komórkach np ludzkich, w których nie grzebaliśmy (nie unieśmiertelniliśmy ich metodami inżynierii genetycznej) jest tak trudne. Ograniczona liczba podziałów i nawet "idealne" warunki nie muszą być dla nich "idealne".

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz • Podobna zawartość

  • Przez HiSc
   Cześć  

   Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi pomóc.
   Zastanawiam się nad następującym problemem: na próbkach hodowli komórek nowotworowych został wykonany test Griessa (dodane odczynniki Griessa A i B) i powstały rr został zbadany spektrofotometrycznie. W tym teście oczywiście chodzi o zmierzenie poziomu NO (azotanów i azotynów) w hodowli. 
   Wiem, ze NO wpływa m.in. na unicestwianie właśnie komórek nowotworowych. 
   Teraz sie zastanawiam o czym właściwie świadczy obecność NO w tych próbkach? O tym, że komórki nowotworowe tam sie wgl znajdują? O tym, że zostały zniszczone? 

   Niestety nie mogę znaleźć takiego dobrego wniosku po przeprowadzeniu takiego badania.

   Dzięki za pomoc!
  • Przez *Amo Scientiae*
   Hej!
   W związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy o in vitro, pomyślałam, że można byłoby posłuchać opinii innych w tej sprawie.
   Tutaj coś o ustawie na stronie ministerstwa, ale nie udało mi się znaleźć samego tekstu ustawy: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/projekt-ustawy-o-leczeniu-nieplodnosci. Proszę, przeczytajcie ze zrozumieniem, żeby poźniej nie było nieporozumień i zostawiajcie swoje opinie i przemyślenia
    
   Więc... Popieram metodę invitro (nie tę ustawę, ale o tym zaraz), jako samą metodę, mogącą dać rodzicom ich własne dziecko, aczkolwiek, uważam, że więcej powinien nas obchodzić los dzieci w domach dziecka. Wiem, że rodzice za wszelką cenę pragną mieć dziecko z ich materiałem genetycznycm i myślę, że gdybym sama miała taki problem (odpukać), też rozważałabym metodę invitro w pierwszym impulsie, może desperacji, że jest to ostatnia deska ratunku, ale później chyba myślałabym też intensywnie nad adopcją.
   Ale wracając do in vitro - popieram sposób, który nie zakłada mrożenia zarodków, tznaczy, nie pozwala na tworzenie od razu np 6 zarodków (dla kobiet powyżej chyba 35 r. z., wg ustawy), tylko jednego i w sytuacji, gdy on się nie przymie, wtedy drugiego. A teraz o ustawie, minusy:
    
   1. Nazwa - "Ustawa o leczeniu niepłodności...", in vitro to nie jest metoda leczenia niapłodności, bo przeciaż nie likwiduje przyczyny. Większość polityków, uparcie upiera się przy tym, nie akceptując zdania specjalistów, lekarzy (to jest też zdanie moich rodziców). Wiem, że to może "tylko" tytuł, ale uważam, że w tak ważnym dokumencie państwowym niepowinno być takiego błędu, w końcu tytuł streszcza zawartość.
    
   2. Cytat ze str. minist. "Określono dwie kategorie osób, które mogą skorzystać z procedur medycznie wspomaganej prokreacji. Przede wszystkim będą to osoby pozostające w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu, tzw. dawstwo partnerskie. Dawstwo partnerskie to przekazanie przez dawcę (męża-partnera) komórek rozrodczych biorczyni (żonie-partnerce). W dawstwie partnerskim stosowane są komórki rozrodcze biorczyni." Jestem za tylko takim sposobem wybierania biorców i dawców. Tylko małżeństwa lub wspólne pożycie kobiety i mężczyzny, nawet nie same np. matki, bo normalnie musiałyby mieć partnera lub męża żeby mieć dziecko, wg mnie jeśli kobieta chce mieć dziecko metodą invitro i bierze kom. od anonimowego dawcy, jest to niedorzeczne, bo podstawą musi być normalby związek, póżniej rodzina. 
   A dalej w ustawie NAPISANO: Uregulowano również zagadnienia związane z dawstwem komórek rozrodczych i zarodków, tj. przekazywania ich osobom innym niż osoby tworzące dany związek.
   W tego rodzaju dawstwie chodzi o sytuacje, w których co najmniej jedna z komórek rozrodczych pochodzi od anonimowego dawcy. Należy podkreślić, że w każdym rodzaju dawstwa istotnym elementem procedury medycznej będzie pisemna zgoda – zarówno dawcy, jak i biorczyni.
   Uważam, że to kolejna niedorzeczność! Jeśli metoda invitro ma zastępować i naśladować w jak największym stopniu metodę naturalna, to wykorzystywanie obcych zarodków w in vitro jest nienormalne. Jeśli jakaś para chce wykorzystać obce komórki z jakiegoś powodu, to uważam, że powinna adoptowac urodzonego już zrdowego malucha.
   Druga rzecz - jeśli w Polsce dojdzie do zalegalizowania związków partnerskich, to ustawa otworzy drzwi do posiadania dziecka przez homoseksualistów - kupują zarodek, wynajmują surogatkę i gotowe. Uważam, że homoseksualiści nie powinni mieć dzieci i WIEM, że to kwestia sporna, także jeśli chcecie o tym podyskutować to złóżcie proszę nowy wątek, bo możne o tym dużo pisać, a tu odnośmy się do tych innych rzeczy
    
   3. Cytat:Zgodnie z ustawą, ograniczone będzie tworzenie nadliczbowych zarodków. Przyjęto, że zapłodnieniu będzie podlegać nie więcej niż 6 żeńskich komórek rozrodczych. Ponadto – do 10 – ograniczono liczbę urodzonych dzieci pochodzących od jednego dawcy komórek rozrodczych w dawstwie innym niż partnerskie. Wynika to z konieczności zmniejszenia ryzyka wystąpienia genetycznie spokrewnionych potomków jednego dawcy.
   To o czym już powiedziałam, uważam, że tworzenie nadliczbowych zarodków jest złe, bo dla mnie zarodek od chwili pocżęcia, jest już istnieniem ludzkim, a więc jeśli te istnienia są poźniej zamrażanie lub nie daj Boże w jakiś sposób niszczone, to jest to zabicię życia. W ustawie zarodek określony jest jako "grupa komórek" - taka jest definicja. Jest to definicja błędna, dlatego że niepełna, bo to jest więcej niż jedna komórka, ale nie taka sama grupa komórek, jak np. grupa komórek naskórka. Uważam, że to kolejny błąd, bo definicja w dokumencie państwowym powinna być dokładna, a tym czasem stawia zarodek ludzki na równi właśnie z "grupą komórek". Dlatego tworzenie jednego zarodka, tak jak to jest naturalnie, a jeśli z jakichś przyczyn naturalnych się nie przyjmie, to wtedy pobieranie następnej pary kom. i próbowanie jeszcze raz. Tworzenie nadliczbowych zarodków (gdzie prawdopodobnie liczna będzie większ niż te 6) jest ułatwieniem dla rodziców, nie liczy się tu interes tych istnień.
    
   4. Umozliwienie pobranie komórek od np. nieprzytomnego dawcy, takiego, który nie może wyrazić zgody na samo pobranie komórek (nie na wykorzystanie ich w in vitro) - prezydent odesłał ten punkt do trybunału. No to bardzo głupie, nie wiem po co się on znalazł w ust. na początku
    
   5. Cytat: Ustawa określa podmioty, które będą prowadzić działalność związaną z procedurami medycznie wspomaganej prokreacji. Będą to:
   bank komórek rozrodczych i zarodków - gromadzenie, przechowywanie i dystrybuowanie komórek i zarodków z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochroną przed nieupoważnionymi ingerencjami(...)"
   Mrożenie zarodków, które będąmogly być zamrożone nawet kilkadziesiąt lat. Pierwsze pytanie: Jeżeli nie wszystkie będą wykorzystane do metody in vitro, to co się z nimi stanie? Będą tak trwały w nieskończoność, czy jakimś magicznym sposobem jako"grupa komórek" przestaną instnieć? Dlatego jestem absolutnie przeciwna tworzeniu dodatkowych zarodków.
    
   6. Cytat: Uregulowano również zagadnienia dotyczące wydawania i cofania pozwoleń bankom komórek rozrodczych i zarodków na wywóz/przywóz komórek rozrodczych lub zarodków z Polski do państw innych niż państwa członkowskie UE. Pozwolenia udzielane będą na okres nie dłuższy niż 5 lat.
   Kolejne manipulowanie życiem ludzkim.
    
   Co sądzicie?