Makaopomakale

Entalpia - zadanie/pytanie

4 posts in this topic

Hej! w zbiorze Persony trafiłem na takowe pytanie:

2C2H4(g) + 6O2 > 4CO2 + 4H2O + 2603kJ

Na podstawie podanego równania termochemicznego entalpia reakcji i zmiana energii wewnętrznej  układu w warunkach standardowych wynosi odpowiednio:

A) -2603kJ (entalpia) -2593 kJ (en.wew układu)

b c odpadają bo entalpia na plusie

D) -2603kJ  (entalpia) -2610,5 kJ (en. wew. układu)

^^odp.A

i nie mam pojęcia w sumie jak to zrobić, pomoże ktoś ?

2 zadanie jest podobne

Na podstawie podanego równania termochemicznego entalpia reakcji i zmiana energii wewnętrznej  układu w warunkach standardowych wynosi odpowiednio:

N2(g) + O2(g) > 2NO(g) - 181 kJ

entalpia/en.wew.

A = 181kJ/183kJ

B = 181/178.5 kJ

C = 181kJ / 181kJ

D = entalpia ujemna odpada

odp. C

zauważyłem, że gdy entalpia jest na minusie - en. wew jest trochę większa liczbowo od niej gdy natomiast na plusie - mniejsza. jak rozwiązywać takie zadanka ?;/ wiem, że U = Q + W / U = Q - pxdeltaV ale jakoś nic mi to nie mówi bo w jednym przykładzie jest większa liczbowo w drugim większa. proszę o pomoc :)

0

ehh przepraszam pisałem tego posta 10 min po tym jak wstałem - więc w drugim wychodzi 181 - czyli tyle co w entalpii natomiast w pierwszym liczbowo się różni en. wew. od entalpii - dlaczego ??

0

zauważyłem taką ciekawą zależność  a mianowicie:

gdy liczba moli gazów po obu stronach jest taka sama = zmiana en. wew jest równa entalpii

2,5 kJ odejmuje się za każdy mol gazu po stronie produktów a dodaje za kazdy mol po stronie substratow. - było jeszcze 3 zadanie takie samo i ta teoria się sprawdziła

^^ ktoś coś na ten temat?

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz