Oxygenium

Etykiety na opakowania z odczynnikami

2 posts in this topic

Etykiety na słoiki z odczynnikami

Czyli jak wykonać niemal fachową* etykietę?

Jak zapewne każdy chemik wie, wszystkie posiadane odczynniki powinny być oznakowane – czytelnie i w sposób nie budzący wątpliwości. Nie zawsze tak jest – czasem się odrobinę odczynnika od kogoś dostanie, lub kupi, czy to w opakowaniu oryginalnym, ale bez etykiety, czy to w opakowaniu zastępczym. W jednym i drugim przypadku należy odczynnik opisać. W zasadzie wystarczyłoby napisać nazwę zwyczajową związku albo wzór sumaryczny na skrawku papieru i przylepić taśmą klejącą, ale zdecydowanie wygodniej jest stworzyć etykietkę, która będzie zawierac więcej przydatnych informacji.

Do wykonania niemal fachowej etykiety nie potrzebujemy specjalnego programu, wystarczy Word lub inny tego typu program do tworzenia i redagowania tekstów. Zaczynamy od narysowania tabelki składającej się z trzech kolumn, lewą wypełniamy kolorem bladoniebieskim, prawą bladopomarańczowym. Rozmiary kolumn można sobie dopasowac do rozmiarów naczyń z odczynnikami. W błękitne pole wpisujemy wpisujemy cyfry oznaczające zwroty ryzyka i bezpieczeństwa (risk and safety), w białej informacje typu: nazwa związku, wzór, masa molowa, temp. top., temp. wrz., gęstość i numer CAS, zaś w pomarańczowej – piktogramy dla substancji niebezpiecznych. Piktogramy te, jak również ich znaczenie i przykłady związków, znajdziecie w osobnym pliku w Word, można go sciągnąc i korzystać.

Etykietę można wydrukować na papierze samoprzylepnym, albo na zwykłym i przykleić klejem, np. kazeinowym (lub innym, klejącym do szkła), a po wyschnieciu pomalowac bezbarwnym lakierem, by zapobiec zniszczeniu tekstu np. w przypadku zalania etykietki.

W załącznikach przykład małej i standardowej etykiety. Korzystajcie.

W Unii Europejskiej od 20 stycznia 2009 roku obowiązuje system GHS (nazywany czasem EU GHS, European Union Globally Harmonized System of Classification and Labeling of Chemicals), czyli Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów. System ten zaleca stosowanie innych piktogramów: piktogramy zalecane przez GHS mają kształt kwadratu ustawionego na wierzchołku. Powinny zawierać czarny symbol na białym tle z czerwonym obramowaniem. Wzór poszczególnych piktogramów oraz ich znaczenie załączam w osobnym pliku (EU GHS pictograms), w Wordzie, można korzystać.

*niemal fachową - z akcentem na „fachową”. Sama się przekonałam, że dla bhp-owców ważniejsza jest wykonana własnoręcznie etykietka taka, jak w załączniku, niż oryginalna, zawierająca wszelkie informację, ale w języku obcym.

Etykieta mała i duża wzorzec.doc

Piktogramy substancji niebezpiecznych.doc

EU GHS pictograms.doc

Zwroty H, EUH, P.doc

Zwroty R, S.doc

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz