medycznakasia

Fermentacja mlekowa a mleczanowa

8 posts in this topic

HEJ.Mam takie pytanie: czy fermentacja MLEKOWA to to samo co MLECZANOWA? Nie wiem,ktora odp uznają na maturze, a w ksiazkach tez pisza inaczej. Bardzo bardzo prosze Was o pomoc :(

0

wg. mnie jest to ten sam proces. tzn. nigdy nie spotkałem się z terminem fermentacja mleczanowa ale sądząc po tożsamym produkcie jest to ten sam szklak reakcji. z tego co pamiętam zarówno Stryer jak i Harper stosują termin fermentacja mlekowa.

0

Oki, dzięki. W sumie wolałam się upewnić, bo w jednej książce jest napisane że w miesniach i przy prod.kapusty zachodzi mleczanowa a w drugiej ksiazce ze mlekowa.

0

Raczej obie formy są ok, "mleczan" może się wywodzić od nazw związków tego kwasu, jak np. mleczan magnezu ;)

Ładny schemacik dla wszystkich:

500px-Cykl_cori.png

Cykl Corich

0

Na wykładzie miałem nazwę fermentacja mleczanowa.

W Harperze (wyd. VI) nie znalazłem zwrotu fermentacja mlekowa, ale nie szukałem aż tak dokładnie.

Mleczanowa wydaje się być poprawniejsza - w końcu powstaje mleczan, a nie kwas mlekowy.

Jest to mało istotne, medycyna ciągle używa przestarzałych pojęć, chociażby "wolne rodniki" :)

0

A to nie jest tak, że o fermentacji mlekowej mówimy wtedy, kiedy przeprowadzają ją bakterie?

0

Mleczan to potocznie kwas mlekowy, a ten powstaje przy oddychaniu beztlenowym. Fermentacja mlekowa to fermentowanie w mleku przez mikroorganizmy. W organizmie wielokomórkowym jak nasz oddychanie beztlenowe prowadzi do gromadzenia mleczanu i tym samym zakwaszenia mięśni oraz powstania długu tlenowego - tlen, który zostanie później dostarczony, po wysiłku, jest przeznaczony do odnowy pirogronianu.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz