adrian

Fizyka w życiu człowieka

9 posts in this topic

W jakich dziedzinach/ sytuacjach życia człowieka przydaje się nam fizyka i jaki dział fizyki zajmuje się daną sytuacją/ rzeczą.

Moim przykładem będą soczewki, okulary, lornetki, teleskopy - optyka.

0

Fizyka to wszystko podobnie jak chemia. Fizyka jest tym co wszystko co zbudowane z atomów trzyma w kupie.

No najbardziej banalne przykłady- gdyby nie tarcie, nie moglibyśmy chodzić, gdyby nie grawitacja, wywiało by nas w kosmos.

0

zgadza się - fizyka, podobnie jak i chemia, to nauka o wszystkim, co nas otacza, a także o nas samych. Fizyka przydaje mi się chociazby w tej chwili - korzystam z komputera; palce nie ślizgają się po klawiaturze, bo działa tarcie; słucham muzyki, bo fale dźwiękowe się rozchodza i trafiają do skomplikowanego układu, jakim jest ucho; patrzę na monitor i widzę kolory; w pokoju jest jasno, bo działa żarówka...

więcej przykładów?

0

Fizyka to nie chemia. Nauczycielki w mojej szkole są tego zdania i go bardzo bronią... fizyka mówi o tym, co dzieje się w naszym świecie, jednak chemia mówi o tym, co nas otacza - tj. cząsteczkach, etc. Ja tutaj widzę dużą różnicę, nie wiem jak Wy :P

0

Takie spory są całkowicie bez sensu.

Wszystko o czym tu mówimy to po prostu elementy natury/(wszech)świata , ponazywane i podzielone na działy przez człowieka.

Prosty przykład - czym zajmuje się chemia:

- zazwyczaj reakcjami chemicznymi, czyli między innymi sposobem łączenia się cząsteczek, atomów itp.

A badaniem atomów zajmuje się już głównie fizyka.

Takie spory są bez sensu, gdyż wiele rzeczy pasuje pod obydwie dziedziny. (np. termochemia: entalpia itp. w szkole jest omawiana zarówno na chemii jak i na fizyce)

0

To, że omawiana jest zarówno na chemii, jak i na fizyce to raczej znak tego, że jest to dosyć ważny materiał, jednocześnie pasujący do obydwu dziedzin :) A odnośnie tego, co napisał hauerdex sądzę, że fizyka nie zajmuje się tylko głównie badaniem atomów, bo jest coś takiego jak różne prawa, zasady, etc. opisujące nie tylko atomy! :)

0

Napisałem że badaniem atomów zajmuje się głównie fizyka (wszelkie cząstki elementarne - model standardowy itp.), a nie fizyka zajmuje się głównie badaniem atomów :)

Poza tym to był tylko przykład, fizyka jest bardzo szeroką dziedziną, a w miarę postępu nauki ciągle się powiększa(jak wszystkie dziedziny nauki).

0

Zgadzam się z jednym z mówców.

Te spory są bez sensu...

Teoretycznie można uznać że Fizyka jest WSZYSTKIM... prawda? Przecież np.: sama chemia to Fizyka Elektronów Walencyjnych więc nie widzę sensu tych sporów...

Pozdrawiam :D

Kuba

0

Mysle, ze autor mial na mysli, do czego w zyciu codziennym moze sie nam przydac znajomosc praw fizyki.

Ja lubie chodzic z mala kuzynka i kuzynem na plac zabaw, a znajac zasade dzialania dzwigni dwustronnej (hustawki "konika"), swoja mase i mase kuzyna/kuzynki, wiem mniej-wiecej, gdzie usiasc (nie na siedzeniu, tylko na belce, blizej srodka), zebysmy sie mogli hustac normalnie - gdy siedze na siedzeniu, na samym koncu, jest to bardzo trudne i szybko sie mecze.

Jesli kiedys utkniesz na bezludnej wyspie ;) albo zwyczajnie bedziesz chcial zbudowac lodeczke-zabawke dla mlodszego rodzenstwa, znajomosc wzorow na sile wyporu i sile ciezkosci pozwoli Ci obliczyc, jak duzo drewna potrzebujesz, zeby lodeczka uniosla olowianego zolniezyka (albo Ciebie, gdy bedziesz sie ewakuowal z bezludnej wyspy). Warunek? Znajomosc wzorow, gestosci wody, drewna, masy zolniezyka (lub wlasnej).

Jesli chcesz schlodzic wode mineralna lodem do okreslonej temperatury, mozesz obliczyc, ile lodu potrzebujesz.

Gdy Apokalipsa uwiezi Cie w starym warsztacie, przy odrobinie szczescia znajdziesz elementy potrzebne do budowy prostej pradnicy, ktora bedziesz mogl podlaczyc do komputera, zeby w ostatnich chwilach zycia miec jakas rozrywke ;P Albo dla odmiany dorobic sobie proste radio i wzywac pomoc.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz