• 0
Krzysiek 345

Gaz łupkowy w Polsce

Question

Chciałbym poruszyć kwestię gazu łupkowego. Inicjatorem poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w Polsce jest prof. Mariusz Orion Jędrysek. Jako wiceminister środowiska w rządzie J. Kaczyńskiego i główny geolog kraju opracował strategię i rozpoczął wydawanie koncesji na jego wydobycie. Wiedział co robi, bo swoje studia poświęcił między innymi właśnie temu zagadnieniu, a zajmuje się także ochroną środowiska.

Planował ograniczyć się do wydania kilku koncesji i następnie śledzić postępy wydobycia oraz ceny wydobytego gazu na rynku wtórnym, by móc opracować najkorzystniejsze prawo i stawiać odpowiednie warunki, by wilk był syty i owca cała. Jednocześnie rozpoczął przygotowania do powołania rządowych instytucji i interdyscyplinarnych komisji, mających sprawować nadzór nad naszymi zasobami naturalnymi.

Następny rząd odwołał wszystkie te działania, nie wprowadził odpowiednich zmian w niedostosowanym prawie i mimo protestów naukowców zaczął rozdawać koncesje na prawo i lewo po tej samej, o wiele niższej od ceny rynkowej cenie. Dzięki takiej polityce tracimy kilka miliardów potencjalnych zysków i nie mamy kontroli nad tym, co i jak obce firmy robią z naszym gazem. Ale co będę się rozpisywał, najlepiej niech wypowie się sam prof. M. Jędrysek. Nieco amatorskie nagranie pochodzi z jego prelekcji wygłoszonej w namiocie Prawa i Sprawiedliwości na wrocławskim pl. Solnym podczas ostatniej kampanii wyborczej. Polecam obejrzeć wszystkie dostępne części, bo pomimo ważnego tematu wystąpienie było sympatyczne i nie brakowało w nim dobrego humoru:

,
.

Jednak jest jeszcze inny problem. Obecnie stosowane technologie okazują się być szkodliwe dla środowiska. W internecie można znaleźć więcej informacji, a chyba najsłynniejszym materiałem dokumentalnym na ten temat jest film GasLand (można znaleźć wersję z napisami PL). Ludzie mieszkający w rejonie wydobycia gazu chorują, zauważają zmianę jakości wody pitnej, a nawet płomienie buchające z kranów. Film utrzymany jest w konwencji sensacyjnej, moim zdaniem bardziej zastraszającej niż informującej. Szczerze mówiąc ja podchodzę sceptycznie do takich filmów, bo mogą pewne rzeczy przejaskrawiać, a nawet być narzędziem pewnej manipulacji.

dotyczący pewnej wsi w Polsce, który aż nazbyt dobitnie pokazuje, że gaz łupkowy jest zagrożeniem i to już na etapie prac poszukiwawczych, a urzędnicy na podstawie dociekliwych studiów zawartości internetu uspokajają mieszkańców, że cała lista chemikaliów tłoczonych pod ziemię jest niegroźna dla ludzi, bo zawiera substancje używane na co dzień w gospodarstwach domowych (np. w proszkach do prania...).

Co o tym sądzicie, czy są to rzeczywiście uzasadnione obawy przekreślające całkowicie gaz łupkowy; manipulacja Gazpromu czy może jednak da się tego uniknąć przy objęciu wydobycia gazu odpowiednią kontrolą państwa?

Wierzę, że Jędrysek wie, co robi i można mu zaufać, bo zajmuje się nie tylko wydobyciem gazu z łupków, ale też i nowymi, przyjaznymi środowisku technologiami pozyskiwania surowców kopalnych. Wybory wygrał i dostał się do sejmu, może uda się mu coś zdziałać dobrego.

Edytowane przez Towarzysz Damian
proszę bez błędów
0

4 answers to this question

• 0

A po co od razu ostrzeżenie? Dyskusja nawet jeśli zahacza o politykę powinna się toczyć, bo jest związana z komnatą, w której temat został założony. A że stoimy w przededniu rozpoczęcia wydobycia i być może swojej szansy jako kraju, to dyskusja powinna się toczyć nie tylko o przydatności gazu łupkowego do produkcji paliw, surowców ale także o korzyściach i negatywach dla społeczeństwa, przyrody itp. A to nierozłącznie wiąże się z polityką, czy się to komuś podoba czy nie. energia jądrowa to także polityka, więc może zamknijmy temat z energią jądrową? Informacja o panu Jędrysku jest dla mnie nieszkodliwa, chyba że zacznie się tu kampania wyborcza faktycznie.

0

• 0

Nie mam zamiaru prowadzić tutaj żadnej agitacji politycznej, zresztą już dawno po wyborach. Podałem po prostu fakty w celu określenia tła wydarzeń, ponieważ jak zauważył DMchemik kwestia gazu łupkowego, jak zresztą i wszystkich zasobów naturalnych ściśle zależy od polityki Państwa nimi dysponującego. Nazwa partii nie ma tu praktycznie znaczenia, zresztą i tak Jędrysek do wspomnianej partii nie należał. Jeżeli ktoś odebrał moją wypowiedź za formę agitacji to przepraszam. Chodziło mi po prostu o punkt widzenia przedstawiony przez specjalistę, a to, że krytykuje on obecną politykę państwa nie oznacza chyba, że jego zdanie się nie liczy?

"Najpierw jestem człowiekiem, potem profesorem, a dopiero na końcu politykiem". Myślę, że tym cytatem z listu prof. Jedryska do wyborców* odstawimy politykę na dalszy plan i powrócimy do dyskusji na temat wydobycia gazu łupkowego, jego opłacalności i związanych z nim potencjalnych problemów.

* źródło

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz