• 0
Krzysiek 345

Inteligencja roślin

Question

Kiedyś w pewnej książce przeczytałem o tym, że świat roślin jest dużo bardziej niezwykły niż nam się to wydaje. Zauważono, że roślina potrafi reagować na wiele nieznanych dla nas bodźców, zapamiętywać je i przekazywać innym osobnikom. Można z tego wysnuć wniosek, że rośliny mogą posiadać swego rodzaju inteligencję, a nawet są zdolne do przekazywania emocji. Oczywiście nie w takim sensie, w jakim my to postrzegamy przez pryzmat naszego umysłu. Rośliny już od dawna panują na Ziemi, dlatego wydaje mi się, że nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby opanowały swój język porozumiewania się.

W książce tej była przytoczona pewna historia dwóch sióstr, które mieszkały w różnych rejonach świata, ale zachowały więź ze sobą i rodziną przez opiekowanie się dwoma sadzonkami pochodzącymi z jednej rośliny. Rośliny pięknie rosły, ale pewnego razu jednej z sióstr doniczka spadła, rozbiła się i roślina zmarniała, a może nawet całkiem zginęła. Gdy po jakimś czasie wspomniała o tym fakcie siostrze, okazało się, że jej roślina też nagle straciła poprzedni wigor. Nie wiem ile w tym prawdy a ile przypadku, ale jest to całkiem ciekawa historia. Tym bardziej, że eksperymenty potwierdzały, że zniszczenie jednej rośliny wywołuje reakcję u sąsiedniej. Znane są już nam częściowo niektóre relacje między roślinami w lasach, np. obrona przed szkodnikami. Tutaj jest trochę więcej na ten temat: http://www.focus.pl/przyroda/zobacz/publikacje/rosliny-takie-jak-my/

Co o tym sądzicie? Skoro domowe zwierzęta wykazują inteligencję i potrafią okazywać uczucia względem opiekuna, to czy nie byłyby do tego zdolne także organizmy niższego rzędu? W sumie to ważne pytanie, bo jeśli w kosmosie będziemy szukać istot podobnych do nas, to może się okazać, że ich nie znajdziemy pomimo deptania po nich ;-)

0

0 answers to this question

There have been no answers to this question yet

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz