• Ogłoszenia

  • rafcio

   Nowa Wersja Forum   28.07.2016

   Widzisz problemy skontaktuj się z Nami: redakcja@biomist.pl

JolaBiolog

Użytkownicy
 • Zawartość

  131
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Days Won

  3

Posts dodane przez JolaBiolog


 1. Jeśli w Twoje ciało wkłuje się kleszcz, to nie wyrzucaj go, ale po usunięciu prześlij wraz z ankietą do bezpłatnego zbadania na obecność bakterii boreliozy. W ten sposób już w ciągu kilku dni dowiesz się, czy kleszcz był nosicielem tej poważnej choroby. Udostępnij, proszę, tę informację wszędzie, gdzie tylko możesz- pomożesz tym, którzy są zagrożeni boreliozą.

  Dzięki podjętej współpracy Fundacji z Katedrą i Zakładem Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie istnieje możliwość nieodpłatnego przebadania kleszczy, usuniętych ze skóry, na obecność w nich bakterii, wywołujących boreliozę.

  Warunkiem jest dostarczenie kleszczy wraz z wypełnioną ankietą. Akcja trwa do odwołania i może ulegać czasowym zawieszeniom- informacje w tych sprawach będą się ukazywały na bieżąco na naszym profilu facebookowym, a także:

  - na forum chorych, działającym przy Fundacji:

  Fundacji BARTEK na rzecz chorych z boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi

  http://lymepoland.com/pliki/jak%20dostarczy%C4%87%20kleszcza-%20instrukcja.pdf

  http://lymepoland.com/pliki/ankieta-%20badanie%20kleszcza.pdf

  0

 2. Alderon proszę oto reakcje:

  CH3CH2OH + HCl--> CH3CH2Cl + H2O

  Bardzo się mylisz. Grupa OH w zasadach nie mają nic wspólnego z tą grupą w alkoholach (związkach organicznych). W zasadach są tam wiązania jonowe, w alkoholach- kowalencyjne.

  A alkoholom zdecydowanie bliżej do kwasów niż do zasad. Ale, żebym nie musiała za dużo pisać proponuję dokładnie przeanalizować sobie teorie kwasowo-zasadowe (w tym przeanalizować pojęcia akceptora i donora) które są nieco przekorne temu czego uczy się na chemii np. na poziomie gimnazjum (gdzie jest tak jak napisał Alderon "cośtam jest tlenkiem kwasowym bo reaguje z zasadą a nie reaguje z kwasem", albo, że coś jest kwasem dlatego, że barwi papierek lakmusowy na czerwono). Bo wg nich np. woda może być kwasem, zasadą, lub kwasem i zasadą w jednym (związkiem amfoterycznym) w zależności od tego jaka reakcja zachodzi.

  Z

  0

 3. DMchemiku, też zdażyło mi się pracować z ciekłym azotem. I owszem, jego krótkotrwały kontakt ze suchą skórą nie powoduje zamarznięcia tkanek. Ale jeśli byś skórę miał wilgotną, może być gorzej. Do dzisiaj mam po takim czymś bliznę, na ręce miałam kroplę wody i w tym miejscu odmroziło mi kawałek skóry.

  A rybka owszem, wytrzyma zmianę temperatury ale do temp. ~0st.C. W niższej temperaturze tkanki ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu.

  0

 4. CO+2H2-->CH3OH

  A tego raczej nie polecam próbować ani do silnika ani doustnie ale za to mam dobrą radę...

  Mój drogi... Z gazu syntezowego można otrzymać cokolwiek. Olbrzymią ilość substancji organicznych z tych samych produktów ale używając różnych warunków reakcji (katalizatorów, ciśnienia, temperatury). W tym też etanol i to dużo wyższej czystości niż z fermentacji. Swego czasu możnabyło kupić polską w sklepie wódkę ze spirytusu syntetycznego. Myślę, że na ten temat mógłby szerzej wypowiedzieć się DMchemik.

  ostatnio(2-3 miesiące) w biedronce(ten market z najwyższą jakością) mój wzrok przykuł spirytus w cenie 6zł za 1L

  Nie wierzę. Jak już to mogłeś widzieć denaturat w takiej cenie. Ale na pewno nie był to spirytus.

  0

 5. Chciałam przypomnieć, że taki proceder z punktu widzenia prawa jest nielegalny i gdybyś to naprawdę zrobił, dobierze Ci się do tyłka policja. I to wcale nie z powodu destylacji bimbru bo to mały pikuś. Chodzi o wszystkie pozwolenia, akcyzy, podatki które nachodzą na ten produkt w chwili w której wlewasz go do baku jako paliwo.

  Poza tym fermentacja jest bardzo nieekonomiczna bo ze wspominanymi tu drożdżami piekarskimi uzyskasz roztwór z 6% alkoholu więc jak już to trzeba użyć drożdży gorzelniczych które wytrzymują stężenie alkoholu do 24%. Drożdże piekarskie mają jeszcze ten minus, że oprócz etanolu produkują też szereg innych związków organicznych. No i oczywiście to, że koszt destylacji będzie jednak dosyć duży.

  A co do samego otrzymania etanolu z celulozy. Nie widzę większego problemu o ile ma sie dostęp do (nietanich) enzymów- celulaz. Jak je masz, wystarczy wrzucić je do gara z rozdrobnioną celulozą i przez odpowiedni czas utrzymywać odpowiednią temperaturę potem dodać drożdże, przefermentować i destylować.

  Koniec teoretycznych rozważań- jedyną słuszną metodą na tani etanol jaki widzę to synteza z gazu syntezowego….

  0

 6. A nasiona są kupowane albo zbierane przez babcie z ogórków zeszłorocznych?

  Czynników (jeśli oczywiście nasiona pochodzą ze sklepu) jest wiele, dwa opisał kolega wyżej ale ja dodałabym jeszcze różnicę w klimacie (wilgotność powietrza, temperatura) który może wpływać na to, że w chłodniejszej i bardziej suchej Warszawie powiedzmy 30-dniowy ogórek jest mniej rozwinięty niż 30-dniowy ogórek który rósł w nieco wyższej temperaturze i powietrzu bardziej wilgotnym i bardziej zasobnym w niektóre składniki mineralne.

  I gwoli ścisłości, mówiąc o temperaturze mam na myśli nie tylko temperaturę otoczenia ale i temperaturę która ma większe znaczenie dla roślin- temperaturę gleby- w Warszawie ziemia może być cięższa, gliniasta która wolniej się nagrzewa a w Krynicy dominować będzie raczej ziemia piaszczysta bardziej zasobna w składniki organiczne która jest szybciej nagrzewana.

  0

 7. Mając 46kg nie zostaniesz dopuszczona do oddania krwi. Wg. ustawy granicą wagi jest 50kg jednak lekarze często zawyżają tą wartość do jeszcze bezpieczniejszej ok. 55kg.

  Co do oddania, dzień przed pić dużo płynów, a rano przed wizytą w krwiodawstwie zjeść lekkie śniadanie i wypić sok owocowy, herbatę owocową, wodę niegazowaną (odpada kawa i herbata czarna i zielona).

  0

 8. No cóż, zależy z jakiej strony na to patrzeć. Z punktu widzenia roślin jest to bardzo pozytywne- mogą rosnąć w takiej wodzie lub będąc taką wodą podlewanymi. Mają świetne warunki do wzrostu. A np. dla rybek już jest mniej ciekawie bo przez to, że w wodzie rozwijają się nadmierne ilości roślin, rybki nie mają dostępu do tlenu i zdychają.

  1

 9. Jakto nie? Benzynę może nie bo sprzedaje się ją głównie na stacjach benzynowych i nikomu nie opłaca się jej kupować w butelkach.

  Ale benzynę ekstrakcyjną, inne rozpuszczalniki, kwasy (w tym głównie fosforowy, solny i siarkowy VI), amoniak, środki zawierające wodorotlenek sodu czy perhydrol przecież są w każdym większym markecie budowlanym.

  0