marysiaq

Jony obecne w roztworze

4 posts in this topic

Witam, mam pytanie, do zadania: Do próbówki z wodnym roztworem Ca(NO3)2 dodawano nadmiaru Na2CO3. Wypisz jony znajdujące się w tym roztworze.

Odpowiedź to: Na+, CO32-, NO3-

Wiadomo nastąpi wytrącenie osadu CaCO3. Jednak jonów CO32- użyto w nadmiarze. Czy w związku z tym zajdzie ich hydroliza i w roztworze oprócz podanych powyżej jonów obecne będą również jony HCO3?

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Z góry dziękuję ;)

0

Tak, w pewnej ilosci beda. Powstanie stan rownowagi pomiedzy jonami CO3(2-), a HCO3(-). Jak juz rozmawiamy o hydrolizie to wiadomo, ze powstana jeszcze jony OH(-)! (bo o nich nie wspomnialas). Autor po prostu pytal o sama reakcje (bez hydrolizy). Osad ulega za to dysocjacji (ale w malym stopniu), no i jony Ca(2+) tez beda w roztworze (pomiedzy osadem, a produktami jego dysocjacji powstanie rownowaga chemiczna przesunieta mocno w lewo).

0

Dziękuję za odpowiedź :) Czy w takim razie, gdy na maturze pojawi się tego typu zadanie, trzeba uwzględniać jony HCO3- i OH- ? Czy zrobić to tylko wtedy, gdy w treści będzie wyraźne zaznaczone, że zachodzi hydroliza ?

0

Hmmm... szczerze? Nie wiem. Na poziomie maturalnym jest to mocno uproszczone (osady nie dysocjuja i takie tam), wiec ja bym nie uwzglednial tych jonow, by punktow nie tracic.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz