• 0
Keti

Kawa jako nawóz

Question

Ostatnio zainteresowałam się tematem wykorzystania fusów kawy i herbaty w uprawie roślin. Okazuję się, że zwłaszcza kawa ma dużo zastosowań, można stosować w domu do szorowania mocno zabrudzonych naczyń, usuwania nieprzyjemnych zapachów, barwnika, a nawet usunąć rysy z ciemnych mebli. Przyda się też do poprawy urody pań ;) zwłaszcza podobno brązowowłosych. Kogo interesuje ten sobie poczyta :P

Gardenia bardzo piękna roślina, którą obecnie staram się utrzymać przy życiu wspomagając się kawą. Ma dużo zalet, ale jest niesamowicie kapryśna i trudna w naprawie. Gardenia jaśminowa posiada mocno zielone błyszczące liście, i dużą ilość pąków kwiatowych. Kupiłam roślinę oblepioną pąkami z dwoma rozwiniętymi, gardenia zakwita pięknymi białymi kwiatami przebarwiającymi się na kremowo z czasem, ma bardzo mocny zapach jaśminu. Niestety pąki zaczęły mi gnić u nasady, czernieć i odpadać. Obecnie nawożę glebę odrobiną fusów kawy zaparzonych w małej ilości wody, do której dodaje deszczówkę. Księżniczka nie lubi przeciągu, twardej wody, braku wilgoci, nadmiaru wilgoci..i wielu innych rzeczy. Jeśli ktoś wie coś więcej o zakwaszaniu gleby chętnie bym się dowiedziała.. Sytuacja uległa znacznej poprawie, kwiatek nie gubi już liści na potęgę.. ale czy nie przesadzę z zakwaszaniem robiąc to po trochu przy każdym podlewaniu (co 2-3 dni jak ziemia zaczyna tracić wilgotność). Ile roślina pobiera z gleby i jak szybko? Na pewno potrzebuje..

Kawa w ogrodnictwie

Fusy z kawy zawierają dużo pożytecznych składników, jest to: fosfor, potas,magnez,miedź,azot. Zakwaszają też lekko glebę,nadają do stosowania w ogrodzie i do roślin doniczkowych. Sporo roślin potrzebuję kwaśnej gleby ,np: gardenie, róże, azalie, wrzosy, borówki, hortensje..

Nawozić możemy w różny sposób, rozsypując fusy pod roślinami w ogrodzie przed deszczem lub podlewaniem. Dodając do wody w odpowiednich proporcjach, lub zakopując na dnie doniczki albo pod roślinami.

Fusy z kawy podobno fajnie sprawdzają się też jako dodatek do kompostu, zawarty w nich azot ma przyśpieszać jego tworzenie się.

Używanie kawy wspomaga też walkę z ogrodowymi szkodnikami, działa jako odstraszacz niektórych.

Zaledwie kilka lat temu miałam duży problem z kotami znaczącymi teren i psującymi grządkę. Szkoda że nie wiedziałam że na bazie kawy można zrobić roztwór odstraszający.

W ogrodzie marzy mi się dużo odmian hortensji, w tym ta zmieniająca kolor w zależności od ph ziemi..więc będę eksperymentować.

0

6 answers to this question

• 0

Kawy sam używam jako nawóz - rośliny doniczkowe podlane fusami po kawie z mlekiem rosną jakby sie wściekły. 

ODRADZAM FUSY Z HERBATY! Ze względu na gromadzenie glinu przez tę roślinę, nie przysłużą sie dobrze ani w kompoście, ani w doniczce. 

0

• 0

Dobrze wiedzieć :) i ciesze się że nie szkodzi im mleko..sporo czasu marnowałam na płukanie i podlewałam dopiero gdy odstana woda nie miała mlecznego koloru. O tych fusach herbacianych też nie wiedziałam.

Jak często podlewasz fusami? Zbyt częste może zaszkodzić czy jeśli lubią kwaśne ph jest wręcz wskazane? Ja na razie często po trochu cierpiący przez niewłaściwe podłoże kwiatek..i widzę tylko pozytywną poprawę...ale skubany jest taki kapryśny że i tak obawiam się że nie zakwitnie w tym roku.

0

• 0

Zasadniczo to zależy od tego, czy mam kawę rozpuszczalną czy fusiatą. I czy się mieszczą jeszcze w doniczce. Mleko samo w sobie jest nawozem dla roślin doniczkowych (i wszystkich innych) więc nie ma sensu płukać. Generalnie bardzo dobrze na kawę z mlekiem u mnie reagują: trzykrotki, jukki, skrzydłokwiaty, cibora (już jej nie mam, bo tęskniła za mną gdy wyjechałem w Bieszczady i  z żalu musiała zemrzeć... Ale była potężna).

PS zanim wyczaiłem, że liście herbaty zawierają sporo glinu, to sam [pewnej jesieni dałem dracenie trochę fusów z herbaty i teraz nie wiem, czy to one jej zaszkodziły czy nie, bo nigdzie nie chciała już dobrze rosnąć, aż w końcu taka paskudna się zrobiła i ledwo żywa, że ją musiałem usunąć metodą humanitarnej eutanazji, no nawet jak wypuściła coś, to po kilku tygodniach usychało. Ale chce zwrócić uwagę na coś innego: sypiąc te fusy ściągnąłem na mieszkanie stado takich ściekowych muszek (wielkości owocówek, ale chudsze i ciemniejsze), które się w tych fusach mnożyły. Ale to nie było najgorsze, bo najgorsze było to, że przyciągał je zapach herbaty i nawet jak piłem ją w drugim pokoju, to po kilku minutach się zlatywały i co chwila wpadały do szklanki.  Ciężko się ich było potem pozbyć, bo dopiero pod koniec zimy, więc miałem je dobre 4 miesiące w mieszkaniu.

0

• 0

Słyszałam o jakichś badaniach na temat oczyszczania z bakterii fusami z kawy skrzynek po owocach... Jednak nie wiem, co z tego wynikło.

0

• 0

PS zanim wyczaiłem, że liście herbaty zawierają sporo glinu, to sam [pewnej jesieni dałem dracenie trochę fusów z herbaty i teraz nie wiem, czy to one jej zaszkodziły czy nie, bo nigdzie nie chciała już dobrze rosnąć, aż w końcu taka paskudna się zrobiła i ledwo żywa, że ją musiałem usunąć metodą humanitarnej eutanazji, no nawet jak wypuściła coś, to po kilku tygodniach usychało. Ale chce zwrócić uwagę na coś innego: sypiąc te fusy ściągnąłem na mieszkanie stado takich ściekowych muszek (wielkości owocówek, ale chudsze i ciemniejsze), które się w tych fusach mnożyły. Ale to nie było najgorsze, bo najgorsze było to, że przyciągał je zapach herbaty i nawet jak piłem ją w drugim pokoju, to po kilku minutach się zlatywały i co chwila wpadały do szklanki.  Ciężko się ich było potem pozbyć, bo dopiero pod koniec zimy, więc miałem je dobre 4 miesiące w mieszkaniu.

jaka herbata? Czarna?

Dobrze wiedzieć, że na co dzień się podtruwamy glinem :P ...

0

• 0

Chemik wysmarował artykuł na biomiście o tym glinie. Wcale nie tak łatwo się nim podtruwać :)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz