30 posts in this topic

Chciałabym już zacząć kompletować książki. Od jakich zacząć? Czy są takie, o których wiadomo, że się nie zmienią? Chodzi o 1. rok lek-u  :3

0

Nie szkoda kasy? To co się da wypożycz/ściągnij.

0

Szczerze to takie jakie chcesz- na testach pojawia się angielski, na szpilkach też wymagana jest nazwa angielska. Ale atlas to kwestia bardzo indywidualna, i zależy jak lubisz się uczyć ;)

1

Co to jest ten cały imul? Mogę już te książki ze spisu zamówić, czy czekać na sylabus na stronie uczelni?

0

Sylabusy są rzadko aktualizowane i czasem są oderwane od rzeczywistości, więc bym się specjalnie nie sugerował. IMUL to taka strona Katedry Anatomii, w zamyśle ma łączyć bazę ogłoszeniową i dydaktyczną, narazie to raczkuje jeszcze, ale zawsze to krok w dobrym kierunku ;)

Taktyk na nabywanie książek jest dużo, ja bym się specjalnie do tego nie wyrywał. Zamówić można Bochenka z biblioteki i pierwsze tygodnie spokojnie można na nim przejechać ;) . Zresztą u części asystentów myślę że częściej będziecie korzystać z Bochenka niż z Moore'a :>

1

Co nie zmienia faktu że Bochenki są drogie, ponad 200 zł piechotą nie chodzi. Moim zdaniem warto mieć JAKĄŚ książkę do anatomii, ale najpierw zobaczyć jaka Ci odpowiada, bo wybór jest mega duży. A zobaczyć w czytelni/wypożyczyć z biblio nic nie kosztuje, i da się, bo wszyscy kupują książki bo się srają że książek w biblio nie starczy, a w rezultacie książek do anaty jest bardzo dużo :P.
Przy wypożyczeniu Bochna jest też ten plus, że można wypożyczyć stare wydania, które mają znak czasu, uczyły się z nich pokolenia lekarzy, no i mają zaznaczone wszystkie ważne rzeczy ;) . A to niełatwa sztuka, gdy jesteś świeżakiem i bierzesz pachnącego nowością Bochna, i nie wiesz za co i jak się zabrać ;) . Myślę że skoro wprowadzili Moore'a, to biblioteka też je będzie miała tyle że w październiku, po rozpoczęciu roku. Gdy ja byłem na I roku, wprowadzili Gray'a, i wszyscy dostali rozwolnienia i zaczęli kupować ten podręcznik, później wszyscy żałowali bo książka kiepska, a biblioteka kupiła trochę podręczników (ja np. wypożyczyłem wszystkie tomy). Potem i tak większość uczyła się z Bochenka :P

0

W 2012 gdy wprowadzono nowy program kształcenia na kierunku lekarskim, w standardach wpisano że obowiązujące jest mianownictwo angielskie. Część anatomów się upiera, że ów przepis ma jedynie rangę zalecenia, i dopuszcza łacińskie mianownictwo.

W Lublinie obowiązuje mianownictwo polskie i angielskie- potrzebne jest ono do zdania szpilek. Nie ma już za to raczej sytuacji że ktoś się pyta na odpowiedziach ustnych o dane miano anatomiczne (ja na I roku byłem odpytywany z łacińskich mian), przydaje się ono na szpilki właśnie, kartkówki, czasem kolokwia.

0

W Moorze, atlasach (nowe wydanie Nettera ma mianownictwo angielskie} i słowniku polsko-łacińsko-angielskim mian anatomicznych Aleksandrowicza, poza tym każdy anglojęzyczny atlas i książka.

1

Kolejne pytanie z cyklu „dylematy pierwszaka” – poza anatomią przewidujecie jakieś drastyczne zmiany? Mam możliwość kupić od starszej o rok koleżanki całą wyprawkę (XD) i nie wiem, czy mogę to zrobić, czy czekać na październik. Lubię mieć swoje własne książki (like a boss, hehe), więc nie odsyłajcie mnie do biblioteki ;*

0

Przecież nikt Ci nie odpowie na to pytanie. Prawdopodobnie nie, choć humory kierowników katedr zmieniają się czasem jak chorągiewka na wietrze. 
Nikt Cię nie wysyła do biblioteki, była to tylko sugestia- medycyna to 6 letni maraton, a nie roczny sprint.

1

A wypożyczyć książki można na cały rok/semestr? Jak to jest? :D I czy Sawicki np wgl się nie przydaje do histologii, lepszy Zabel? Większość uczelni, jak przeglądałam, miała właśnie Sawickiego i trochę mnie to zdziwiło ;)

0

Książki można wypożyczyć na 1 semestr, a po nim prolongujesz je sobie na cały rok ;)
Ja szedłem jeszcze Sawickim, ale moim zdaniem każda książka będąca krokiem w mniejszą objętość jest lepsza ;) . Poza tym Sawicki ma w kij błędów, jest nawet o tym całym strona na fb :P Ale ja się uczyłem z Sawickiego 2008+niektóre tematy z Cichockiego+Bartel i stykło w zupełności :) .

0

Czyli wkońcu z tej anatomii jakie książki polecacie? Mam narazie Bochenka, kupować Graya czy Moora czy oba? Atlas Netter wystarczy?

0

Netter wystarczy w zupełności. Jak masz już Bochna to super, jak chcesz jeszcze coś kupić to pewnie Moore skoro jest na liście literatury obowiązującej- to będą z niego kolokwia. Gray mimo iż był podręcznikiem obowiązującym nie zyskał chyba niczyjej sympatii wśród asystentów, a Moore już ich po części nie ma, choć sprawdzałem z niego tylko wyrywkowe fragmenty, całości nie czytałem.

0

Zastanawiam się, czy lepiej mieć Nettera z mianownictwem polskim czy angielskim ? Do tego pewnie bym wzięła słownik Aleksandrowicza  :) Co o tym myślicie?

Teraz widziałam Nettera po angielsku całkowicie i jest jeszcze nowy z polskim tytułem ale angielskim mianownictwem.Czy one się czymś różnią i który byłby lepszy?  :D

0

Cały angielski Netter to po prostu sprowadzone wydanie zza wielkiej wody. Polskie wydanie anglojęzyczne (brawurowo to brzmi :P ) zawiera angielskie mianownictwo przy opisie struktur, natomiast spis treści itd. drobniejsze informacje są po polsku- moim zdaniem to jest lepsze niż cały angielski Netter ale co kto lubi, ja bym wziął polskie wydanie anglojęzyczne.

Co do samego mianownictwa zobaczycie że po kilku miesiącach nauki będziecie to wchodzić do głowy automatycznie. ;)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez ErykMruk
      Witam,
      piszę do Was, Mądre Głowy, z niewielką prośbą. Otóż jestem początkującym pisarzem i pracuje obecnie nad książką z pogranicza literatury pięknej i popularnonaukowej. Tematyka kręci się wokół kotów, tych małych - domowych i dzikich - oraz panter, szczególnie tych mniej znanych jak pantera mglista. Do Was zwracam się z prośbą o fachową literaturę z tej dziedziny - coś z podstawa zoologi ogólnie oraz coś bardziej o kotach. Już zebrałem całkiem sporo informacji z internetu oraz przypadkowych książek, lecz jak sami pewnie wiecie, że często między literaturą ogólnodostępną a profesjonalną jest przepaść wielkości Wielkiego Kanionu. Liczę więc na poważna, akademicką literaturę, sam studiowałem kierunek ścisło-przyrodniczy, więc proszę mnie nie oszczędzać!
      Z górę bardzo dziękuję za odpowiedzi!
      serdecznie pozdrawiam,
      Eryk Mruk
    • Przez megi2601
      Cześć 

W najbliższym czasie mam w planach zakończenie przerabiania "Chemii ogólnej" Atkinsa oraz pozycji "Chemia organiczna - krótki kurs" Harolda Harta. Radzę sobie z nimi całkiem nieźle, aczkolwiek pomijam niektóre trudniejsze zagadnienia (głównie takie które wymagają skomplikowanego aparatu matematycznego jak np. postać całkowa równania kinetycznego). 
      Szukam kolejnych książek tego typu, poruszających różnorakie zagadnienia i działy, raczej opisowych i z ilustracjami, zdecydowanie nie chodzi tu o typowe podręczniki studenckie . Zależy mi na pozycjach osiągalnych w internecie/bibliotekach, mogą być w języku angielskim. Chemia organiczna interesuje mnie najmniej, ale jeżeli znacie jakieś interesujące pozycje to również chętnie się zapoznam.

Dzięki za odpowiedź! 
    • Przez jaga
      Jakie są kryteria przyznawania stypendiów? Szczególnie interesuje mnie naukowe. Co poza średnią jest brane pod uwagę? Jaka średnia jest minimalna, by zacząć o tym myśleć? Jestem po pierwszym roku. Na stronie uczelni nie znalazłam odpowiedzi. Jak ktoś ma informacje na temat socjalnego, to również chętnie przeczytam
    • Przez EmmaEdzia
      Witam...
      Czy jest tu ktoś na forum studiujący farmację w Lublinie? Jak wygląda 1 rok?
    • Przez pocusade
      Sprzedam książki przygotowujące do zdania matury z biologii, chemii oraz fizyki z wysokim wynikiem. Do Olimpiady Biologicznej polecam naukę z testów które oferuję. Książki są w bardzo dobrym stanie,bez podkreśleń - z nimi bez problemu dostaniesz się na wymarzone studia. Od października istnieje możliwość odbioru książek w Lublinie, a póki co mogę je wysłać w dowolne miejsce;)

Biologia:
      1. Twoja matura Biologia M. Mamiński poziom podstawowy i rozszerzony- 10zł
      2. Biologia matura na 100% Piotr Kawa, wyd. PWN- 10 zł
      3. Paszport maturzysty Biologia M. Sobolewska wyd. Eremis- 15 zł
      4. Biologia nowa matura zakres podstawowy i rozszerzony, wyd. Operon 2005-10zł
      5. Biologia testy dla maturzysty wyd. Operon 2006- 10 zł
      6. Projekt:matura biologia zakres podstawowy i rozszerzony, wyd. Zielona Sowa-8zł
      7. Biologia część 1 wyd. Omega Zadania z odpowiedziami- 8zł
      8. Biologia tom II wybór testów A.Persona, wyd. Medyk 2004-15zł
      9. Małe tablice biologia wyd. Adamantan- 2 zł
      10. Tablice biologiczne (małe) wyd. Adamantan- 8 zł
      11. Tablice biologiczne (duże) wyd. Adamantan- 12 zł
      12. Testy z biologii zoologia i ekologia K. Grykiel wyd. PWN- 10 zł
      13. Podstawy biologii zestawy pytań zamkniętych Tom II A. Persona wyd. Medyk2005-15zł
      14. Genetyka W. Lewiński wyd. Operon- 15 zł
      15. Tydzień po tygodniu do matury biologia wyd. Zielona Sowa 2013- 15 zł
      16. Biologia matura na 100% repetytorium wyd. PWN- 15 zł
      17. Nowa matura biologia zadania wyd. Park Edukacja- 15 zł
      18. Kompendium wiedzy o ekologii wyd. PWN- 20 zł
      19. Biologia podręcznik zakres rozszerzony wyd. Mac Edukacja- część 1- 18 zł
      20. Biologia podręcznik zakres rozszerzony wyd. Mac Edukacja- część 3- 18 zł
      21. Biologia zeszyt ćwiczeń zakres podstawowy wyd. Mac Edukacja – 4 zł
      22. Biologia zeszyt ćwiczeń dla ucznia zakres rozszerzony wyd. Operon część1- 5 zł
      23. Biologia zeszyt ćwiczeń dla ucznia zakres rozszerzony wyd. Operon część2-5 zł
      24. Biologia zeszyt ćwiczeń dla ucznia zakres rozszerzony wyd. Operon część3- 5zł
      25. Biologia podręcznik zakres rozszerzony wyd. Operon- 18 zł
      26. Biologia vademecum maturalne wyd. Operon- 22 zł
      27. Biologia tydzień po tygodniu do matury D. Kaczmarek wyd. Zielona Sowa 2012- 15zł
      28. Biologia wybór testów A. Persona wyd. Medyk 2013- 20 zł
      29. Dariusz Witowski- Biologia zbiór zadań część 1, 2011- 15 zł
      30. Dariusz Witowski- Biologia zbiór zadań część 2,2011- 15zł
      31. Dariusz Witowski- Biologia zbiór zadań część 1,2013- 20 zł
      32. Dariusz Witowski- Biologia zbiór zadań część 2,2013- 20 zł
      33. Podstawy biologii zestawy pytań zamkniętych A. Persona wyd. Medyk 2005 tom I- 15 zł

Chemia:
      1. Chemia tom II wybór testów A. Persona, wyd. Medyk 2003- 20 zł
      2. Projekt:matura chemia zakres podstawowy i rozszerzony wyd. Zielona Sowa- 8 zł
      3. Zbiór zadań z chemii zakres rozszerzony Pazdro (brązowy)- 15 zł
      4. Chemia zadania i zestawy maturalne Matura z Nową Erą- 6 zł
      5. Chemia vademecum maturalne S. Hejwowska, wyd. Operon- 10 zł
      6. Chemia podręcznik zakres rozszerzony Operon część 1- 10 zł
      7. Chemia zbiór zadań zakres podstawowy i rozszerzony wyd. Operon- 6 zł
      8. Chemia podręcznik zakres rozszerzony wyd. Operon część 2- 10 zł
      9. Chemia podręcznik zakres rozszerzony wyd. Operon część 3- 10 zł
      10. Chemia zbiór zadań część 3 zakres podstawowy i rozszerzony wyd. Operon- 6 zł
      11. Chemia tydzień po tygodniu do matury wyd. Zielona Sowa 2012- 12zł
      12. Chemia arkusze egzaminacyjne wyd. Omega- 8 zł
      13. Chemia tydzień po tygodniu do matury wyd. Zielona Sowa 2013- 15 zł
      14. Tablice biologia chemia wyd. WSiP- 20 zł
      15. Trener chemia M. Krzeczkowska A. Mizera wyd. PWN- 12 zł
      16. Zadania chemia M. Krzeczkowska A. Mizera J.Loch, wyd. PWN- 20 zł
      17. Nowa matura chemia zadania M. Krzeczkowska wyd. Park Edukacja- 15 zł
      18. Dariusz Witowski chemia zbiór zadań część 1. 2011- 15 zł
      19. Dariusz Witowski chemia zbiór zadań część 2, 2011- 15 zł
      20. Dariusz Witowski chemia zbiór zadań część 1, 2013- 20 zł
      21. Dariusz Witowski chemia zbiór zadań część 2, 2013- 20 zł
      22. Dariusz Witowski chemia zbiór zadań część 3, 2013- 20 zł
      23. Dariusz Witowski chemia zbiór zadań część 4, 2013- 6 zł
      24. Maturalne karty pracy Chemia część 1 zakres rozszerzony, wyd. Nowa Era- 10 zł
      25. Maturalne karty pracy Chemia część 2 zakres rozszerzony wyd. Nowa Era- 12 zł
      26. Chemia informator i arkusze przygotowane przez Komisje egzaminacyjne wyd. Zielona Sowa 2006- 4 zł
      27. Matura nowa chemia kompletne arkusze egzaminacyjne wyd. Greg- 6 zł
      28. Twoja matura chemia testy B. Ostrowska- 10 zł

Fizyka:
      1. Fizyka i astronomia podręcznik zakres rozszerzony WSIP część 1 - 15 zł
      2. Fizyka i astronomia podręcznik zakres rozszerzony WSIP część 2 - 15 zł
      3. Fizyka i astronomia podręcznik zakres rozszerzony WSIP część 3 - 15 zł
      4. Fizyka i astronomia zbiór zadań zakres rozszerzony Operon część 1- 10 zł
      5. Fizyka i astronomia zbiór zadań zakres rozszerzony Operon część 2- 10 zł
      6. Fizyka i astronomia zbiór zadań zakres rozszerzony Operon część 3- 7 zł
      7. Zbiór pytań i zadań testowych z fizyki Zamkor, J.S. Salach- 10 zł
      8. Fizyka testy z rozwiązaniami Materiały przygotowawcze dla kandydatów na akademie medyczne - 7 zł
      9. Fizyka i astronomia testy dla maturzysty Operon poziom podstawowy i rozszerzony + płyta CD- 15 zł
      10. Maturalnie że zdasz fizyka zakres podstawowy i rozszerzony WSiP- 15zł
      11. Paszport maturzysty Fizyka M. Galikowski, wyd. Eremis- 15 zł
      12. Repetytorium z fizyki mechanika i termodynamika J.B.Brojan- 3 zł
      13. Zbiór prostych zadań z fizyki dla uczniów szkół średnich K. Chyla – 3 zł
      14. Tablice fizyczne z astronomią wyd. Greg- 2zł