• Ogłoszenia

• rafcio

Nowa Wersja Forum   28.07.2016

Widzisz problemy skontaktuj się z Nami: redakcja@biomist.pl

KwasnyOsat

Użytkownicy
  • Zawartość

1
  • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Licznik lajków.

O KwasnyOsat

• Urodziny

Informacje profilowe

1. Witam, Chciałem zapytać, za pomocą jakiego równania mogę obliczyć wilgotność powietrza (może być względna lub bezwzględna, jak również np. prężność pary), powyżej której absorpcja pary wodnej przez stężony roztwór wybranej soli (dysocjującej w wodzie) przewyższa parowanie wody z tego roztworu. Próbowałem korzystać ze wzoru podanego na stronie naukowiec.org/wzory/chemia/preznosc-pary-nad-roztworem-ciala-stalego-w-cieczy_1451.html, na podstawie którego można wywnioskować, że wilgotność powietrza nad roztworem (stosunek panującej tam prężności pary do prężności pary nad czystą wodą) jest równa ułamkowi molowemu wody w roztworze. Jednak uzyskałem dziwne wyniki: 0,9001848429 dla NaCl oraz 0,9638634397 dla LiBr - a jak powszechnie wiadomo, bromek litu jest bardziej higroskopijny. Rozwiązanie tego problemu jest mi potrzebne do budowy klimatyzatora absorpcyjnego (wiem, że jest zima, ale chciałbym, żeby przed latem był gotowy ), o którym dowiedziałem się z Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Absorption_refrigerator#Water_spray_absorption_refrigeration. Powietrze można chłodzić poprzez odparowywanie w nim wody, ale w tym celu musi być dostatecznie suche, do czego wykorzystuje się zjawisko absorpcji. Dlatego muszę obliczyć, dla jakiej minimalnej wilgotności powietrza będzie ona zachodzić bardziej intensywnie niż parowanie (od tego jest parownik, a nie absorber), żeby zapobiec krystalizacji soli w obiegu absorbentu.