Chemonk06

Matura 2016 - pogaduszki, nauka.

282 posts in this topic

Jeśli masz wątpliwości co do tego czy 1 jest przed 7 to albo dorośniesz i się ogarniesz, albo faktycznie nie idź na studia :P

3

Zrozumiałam, że pytanie nie było najmądrzejsze, ale nie dawno dowiedziałam się, że szkoły, które mają ferie od 1 lutego, muszą złożyć deklarację ostateczną przed feriami, zatem wolałam się zapytać. Chodzi mi głównie o to, że wystarczyłoby napisać, że "wiadomo, że 1 luty jest przed 7, więc się wyrobisz", a nie od razu teksty w stylu, że nie nadaję się na studia albo jestem niedojrzała. Trochę więcej luzu. Zmykam do chemii :)

0

ale nie dawno dowiedziałam się, że szkoły, które mają ferie od 1 lutego, muszą złożyć deklarację ostateczną przed feriami,

Nie. To jest wygodnictwo szkol, ktore swoje 'wolelibysmy' przekuwaja na pseudoogolnoobowiazujace 'tak trzeba'. To nie szkoly ustalaja zasady.
2

A na studia i tak pójdę, bo to nie ty będziesz za mnie decydował.

No niestety nie ja decyduję i dlatego takie osoby jak ty się dostają, a nie powinny. To przez to dyplom teraz niewiele znaczy.

"wiadomo, że 1 luty jest przed 7, więc się wyrobisz"

Bo sama byś tego nie ogarnęła nie? 
0

Z matematyką słabo, nierówność 1<7 leży, więc nie ścisłowiec. Z polskim też nie za dobrze, więc nie humanista. Ciekawe, jakie studia? Pewnie medycyna xD

5

bo siedze. hehe.

i jestem przerażony ilością materiału jaką mam do przerobienia

0

Chemię skończymy w najbliższym tygodniu, biologii jeszcze trochę zostało :)

0

1. Co lepsze do zdania dobrze biologi rozszerzonej?: 

a) uczenie się z notatek i rozwiązywanie zadań maturalnych działami (mam taki zbiór zadań gdzie zadania z arkuszy sa przepisane prosto do zbioru)

b) uczenie się całego materiału i robienie wszystkich arkuszy

2. Jakie arkusze/zadania lepiej rozwiązywać?:

a) z zakresu podstawowego i rozszerzonego

b) tylko z rozszerzonego

3. Jak najlepiej nauczyć się pisać "pod klucz"? - wszelkie wskazówki mile widzane.

PS moim celem jest zdać na 90%

0

1. Co lepsze do zdania dobrze biologi rozszerzonej?: 

a) uczenie się z notatek i rozwiązywanie zadań maturalnych działami (mam taki zbiór zadań gdzie zadania z arkuszy są przepisane prosto do zbioru)

b) uczenie się całego materiału i robienie wszystkich arkuszy

2. Jakie arkusze/zadania lepiej rozwiązywać?:

a) z zakresu podstawowego i rozszerzonego

b) tylko z rozszerzonego

3. Jak najlepiej nauczyć się pisać "pod klucz"? - wszelkie wskazówki mile widzane.

PS moim celem jest zdać na 90%

Ad 1.

Musisz sam zdecydować, co będzie dla Ciebie lepsze. Ja nie uczyłem się całego materiału, tylko najważniejszych rzeczy. Matura nie jest skonstruowana tak, że trzeba znać każde szczególiki, np. ile było ATP w cyklu Krebsa. Warto skupić się na najważniejszych rzeczach, ale trzeba wykorzystywać je w praktyce, czyli - rozwiązując zadania z arkuszy maturalnych. I zamiast robić arkusze po kolei, lepiej rozwiązywać zadania z nich podzielone na działy. Zobaczysz, co lepiej Ci wychodzi, a nad czym musisz jeszcze popracować. Jeśli znasz swoje mocne i słabe strony, lepiej wtedy będziesz mógł zaplanować strategię zdania na 90%.

Ad 2.

Hmm... Nie robiłem zbyt wiele zadań, na maturze miałem szczęście, że zdobyłem 72%. Jednakże nie trzeba ograniczać się do zadań z zakresu rozszerzonego - w starym poziomie podstawowym jest wiele zadań na anatomię i fizjologię człowieka. Im więcej zastosowania teorii w praktyce (rozwiązywanie zadań na podstawie zdobytej wiedzy), tym lepsze przygotowanie do matury. Trzeba jednak znać umiar.

Ad 3.

Na ten temat niestety nie jestem w stanie się wypowiedzieć.

0

Przydałby się jakiś spis zagadnień co faktycznie muszę umieć i rozumieć na maturze  :D

0

No, przydałby się, ale z drugiej strony trzeba samemu zdecydować, co się może przydać na maturze, a co - nie.

Tak czy inaczej na studiach medycznych niewiele rzeczy z liceum się przydaje. Chociaż biorąc pod uwagę działy biologii przerabiane w liceum - na farmacji rusza się więcej działów niż na lekarskim (nie oznacza to jednak, że na I roku można nauczyć się czegoś, co pomoże na poprawie matury).

0

Wszystko co musisz umieć i rozumieć jest w podstawie programowej. ;) Jak masz czas to poszukaj, przejrzyj, wydrukuj i ucz się wg tego bo nie ma sensu uczyć się za dużo czy za mało do matury.

0

Ad 1.

Musisz sam zdecydować, co będzie dla Ciebie lepsze. Ja nie uczyłem się całego materiału, tylko najważniejszych rzeczy. Matura nie jest skonstruowana tak, że trzeba znać każde szczególiki, np. ile było ATP w cyklu Krebsa. Warto skupić się na najważniejszych rzeczach, ale trzeba wykorzystywać je w praktyce, czyli - rozwiązując zadania z arkuszy maturalnych. I zamiast robić arkusze po kolei, lepiej rozwiązywać zadania z nich podzielone na działy. Zobaczysz, co lepiej Ci wychodzi, a nad czym musisz jeszcze popracować. Jeśli znasz swoje mocne i słabe strony, lepiej wtedy będziesz mógł zaplanować strategię zdania na 90%.

Ad 2.

Hmm... Nie robiłem zbyt wiele zadań, na maturze miałem szczęście, że zdobyłem 72%. Jednakże nie trzeba ograniczać się do zadań z zakresu rozszerzonego - w starym poziomie podstawowym jest wiele zadań na anatomię i fizjologię człowieka. Im więcej zastosowania teorii w praktyce (rozwiązywanie zadań na podstawie zdobytej wiedzy), tym lepsze przygotowanie do matury. Trzeba jednak znać umiar.

Ad 3.

Na ten temat niestety nie jestem w stanie się wypowiedzieć.

Napisałem biologię na 88%. Polecam uczyć się zarówno z podręcznika, repetytorium i notatek. Wiedzę utrwalać poprzez robienie zadań ze zbiorów. Szczególnie polecam zbiór z wydawnictwa Omegi, gdyż posiada pełne omówienie zadań wraz z podpowiedziami jak pisać pod wspomniany przez Ciebie klucz. Wyszedł też niedawno zbiór z CKE, nie robiłem z niego zadań, opinie słyszałem różne, ale myślę, że jeśli chcesz się dobrze przygotować, to warto sprawdzić co tam CKE wymyśliło ciekawego. Co do arkuszy to do kwietnia polecam robić wszystkie poza tymi z CKE, tj. Operon, OKE Poznań, nawet tą nieszczęsną Nową Erę, a w kwietniu robić arkusze z CKE, gdyż są one najbardziej adekwatne. 

0

Na matury z wydawnictw szkoda tracić czas, bo są robione typowo pod dany podręcznik. Wystarczy dobrze przeanalizować odpowiedzi z kluczem po rozwiązaniu matur z cke - jak się przerobi kilkanaście to ten "legendarny klucz" przestaje być problemem.

0

Są, to prawda, ale to nie znaczy, że z robienia ich nic się nie wyniesie. Kwestia gustu, ja polecam. :D 

0

Dziękuje za rady. Mam jeszcze jedno pytanie: Sporo zadań w arkuszach maturalnych jest teraz opartych na podstawie zadań z Campbella, myślicie że to dobry pomysł zaopatrzyć się w te książkę w celu przejrzenia treści i przeanalizowania tych zadań?

0

Dziękuje za rady. Mam jeszcze jedno pytanie: Sporo zadań w arkuszach maturalnych jest teraz opartych na podstawie zadań z Campbella, myślicie że to dobry pomysł zaopatrzyć się w te książkę w celu przejrzenia treści i przeanalizowania tych zadań?

Zadania są skonstruowane raczej tak, żeby do udzielenia na nie odpowiedzi wystarczyły informacje źródłowe i przeciętna wiedza wyniesiona z liceum. Ale jeśli chcesz, możesz sobie czytać Campbella do poduszki czy z nudów. Ja mam Villeego, ale nie przydał mi się w liceum (dobra, raz przerobiłem z niego ekologię do OWE), ani na razie na farmacji. Obydwie książki traktują o biologii ogólnej i to jest praktycznie podłoże, na którym można zabierać się za jakieś ambitniejsze książki do poszczególnych dziedzin biologii.

Dobra rada: nie kupuj w ciemno, lecz wypożycz z jakiejś biblioteki, bo to droga książka. Jeśli uznasz, że jednak nie jest Ci potrzebna, zaoszczędzisz sporo kasy.

0

Czy tylko ja mam wrażenie, że im bliżej matury tym mniej umiem? :)

0

Nie, ja mam to samo. Jak czytam coś co teoretycznie przerobiłam to odkrywam że tu pominęłam, tu niedokończone a to w ogóle zapomniałam że było XD

Pisaliście próbne z OKE Poznań? Jak wrażenia i wyniki?

0

Z oke spoko zadania procz tego akademickiego z buforow, nigdy w zyciu nie dadza liczenia z buforow na majowej. Jeszcze 2 miechy, ja czuje glod w cholere, juz bym usiadl do tych arkuszy(zwlaszcza z chemii). Co ma byc to bedzie!

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez tom
      Co sądzicie o serii Barbary Bukały? Czy można te książki wykorzystać do przygotowań do matury rozszerzonej z biologii w 2023r.? Chodzi mi głównie o korzystanie z pytań, zadań i testów zawartych w tych książkach? Czy są one nadal aktualne pod względem merytorycznym? 
    • Przez natalka2021
      Witam,
      w ostatnim czasie zaczęłam oglądać się za kupnem mikroskopu. Moim obiektem zainteresowania jest Mikroskop PZO Biolar.
      Przeglądając olx natrafiłam na takie ogłoszenia:
      1. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-biolar-polskie-zaklady-optyczne-pzo-CID767-IDHOzPj.html#323eeb47a9
      2. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-pzo-warszawa-biolar-sprawny-CID99-IDJCi70.html#323eeb47a9
      3. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-pzo-biolar-CID751-IDIqTmG.html#323eeb47a9
      Czy ktoś umie rozpoznać faktyczny stan tych mikroskopów? Który lepiej wybrać? Dopiero rozpocznę przygodę z mikroskopami więc nawet nie wiem o co mogłabym spytać sprzedających. 
      Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i poradę! 

• Przez Tony
      Potrzebuje pomocy, jestem studentem biotechnologii I stopnia na pierwszym roku i muszę zrobić prezentację z Fizyki na temat "Statyka sił w biologii i medycynie (Stabilność i równowaga, równowaga ludzkiego ciała, dźwignie, łokieć, biodro etc.). Nie za bardzo umiem fizykę i nie wiem jak się za to zabrać. Dostałem informację od wykładowcy że mogę wspomóc się książką która jest w języku angielskim co niestety jest dla mnie lekkim problemem. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

• Przez SiemaJaTuNowy
      Witam!
      Za rok zamierzam pisać mature z fizyki(moim celem są studia informatyczne) , problem jest taki że jestem w tym absolutnie zielony i chciałbym zapytać się was:
      1.Jakie materiały: kanały na youtube lub książki itp, polecacie do nauki na fizyke od podstaw aż do matury ?
      2.Jaki mieliście sposób uczenia się na fizykę na maturę (przerabialiście najpierw podstawe a potem roz, czy uczyliście się od razu rozszerzenia), od czego najpierw się zabieraliście, mieliście jakieś strategie lub triki na naukę, uczyliście się najpierw książki X, a następnie Y ? 
      3.Chciałem uczyć się podstaw od "Podstawy fizyki Tom 1-5 David Halliday,Robert Resnick, Jearl Walker", Repetytorium maturzysty 2020,Vademecum maturzysty Fizyka i astronomia, Vademecum Matura 2020 fizyka, Co o nich sądzicie czy może są jakieś lepsze książki które przygotują mnie do matury ?
      Bardzo dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi 

• Przez xoxox
      1. Na żel krzemionkowym można nanieść jony miedzi stosując odpowiednie wodne roztwory soli miedzi lub jej kompleksów. W którym przypadku uzyska się większą dyspersję jonów miedzi ? Uzasadnij
      2. Za pomocą odpowiednich równań przedstaw syntezę katalizatora HRh(CO)2(PPh3)2