Chemonk06

Matura 2016 - pogaduszki, nauka.

282 posts in this topic

Kurczę zazdraszczam. Dla Ciebie sajgon, ale dla mnie, która w technikum miała podstawową biologię i jeszcze słabszą chemię, a teraz sama musi zmuszać się do nauki praktycznie od zera to byłby raj na ziemi :P

0

Wakacje masz. :D

Poza tym kto broni teraz - olewasz szkole przez tydzien, i masz odpoczynek. Konczysz z kilkoma gorszymi ocenami, od ktorych jeszcze niczyj swiat sie nie zawalil.

0

Co teraz przerabiacie z biologii i chemii?

U mnie biologia - metabolizm, chemia - skończyliśmy materiał przewidziany na klasę drugą i zaczęliśmy chemie organiczną.

0

Konczysz z kilkoma gorszymi ocenami, od ktorych jeszcze niczyj swiat sie nie zawalil.

Niektórym świat się zawali :v #kobiety

0

Z biologii skończyliśmy skórę, z chemii podręcznik cz 1.

Ciśnięci jesteśmy mocno, bo zostały nam dwa sprawdziany z chemii(jeden z klasy drugiej), sprawdzian z biologii i kilka z innych przedmiotów. :P

0

Niektórym świat się zawali :v #kobiety

świat się nie zawali, bo w sumie te oceny nie są do niczego potrzebne, ale z drugiej strony bez sensu zepsuć w jeden tydzień swoje oceny, jesli pracowało się cały rok ;-)
0

Randoś, bo w gimnazjum takie ładne były ;( 

;D

0

Pisał ktoś z was chemię tutora dla klas 2? :-D

Najwyraźniej już jestem za stara, bo nawet nie wiem o czym mówisz :P

(Właśnie wygooglowałam - wydawnictwo z mojego miasta ^^)

Ostatnio zaczęłam bardzo, bardzo rozmyślać na temat mojej matury. Podjęłam wstępnie taką decyzję, że w 2016 będę zdawała rozszerzoną biologię, a w następnym roku - rozszerzoną chemię. Na jakieś 80% jest to ostateczne, ale chciałabym poznać waszą opinię, zwłaszcza osób, które już maturę zdały lub poprawiają ją. Jak już gdzieś pisałam, będę się uczyła do matury od zera, więc wydaje mi się, że mając taką metodę mam większe szanse napisać obydwa egzaminy na dobrym poziomie, a nie co roku umiarkowanie.

0

Też się uczę od zera i nie ogarnęłabym obu przedmiotów :) biologie uwielbiałam i miałam zdawać na maturze, ale w licku zniechęciłam się przez nauczycielkę... a i tak wiedza jakakolwiek od czasów szkolnych wywietrzała. Z chemii kompletna czarna dziura ;b w tym roku podeszłam sobie do biologii tak próbnie, by wbić się w maturalny stres.. za rok podejdę bardziej poważnie i może uda mi się też z chemii podejść :)

Moim zdaniem jeśli ma się inne obowiązki a trzeba się uczyć od zera to podejście jeden przedmiot na rok jest dobre, chyba że masz na tyle czasu by spróbować zdawać na poważnie jeden, a do drugiego podejść "na luzie" wiedząc że się porządnie nie przygotowałaś. Ale wszystko zależy od Twojej sytuacji, ja mam studia i nie dałabym rady dwóch od zera w jeden rok :D

0

A co jak nie pojdzie w 2016 biologia? Biedziesz zdawac w 2017 chemie, a w 2018 biologie? A jak jeszcze nie pojdzie chemia? To jedziemy w 2019 chemie. Zaczniesz studia w 2019, gdzie moglas to zrobic w 2016. Troche slabo - lepiej wez sie za dwa przedmioty od razu. Matura to nie jest super wielki material, by tego w rok nie ogarnac. To raptem kilka ksiazek.

0

A na jaki kierunek chcesz iść?

Lekarski, tak jak mam w sygnaturze zapisane.

A co jak nie pojdzie w 2016 biologia? Biedziesz zdawac w 2017 chemie, a w 2018 biologie? A jak jeszcze nie pojdzie chemia? To jedziemy w 2019 chemie. Zaczniesz studia w 2019, gdzie moglas to zrobic w 2016. Troche slabo - lepiej wez sie za dwa przedmioty od razu. Matura to nie jest super wielki material, by tego w rok nie ogarnac. To raptem kilka ksiazek.

Raptem kilka książek jednocześnie pracując i ucząc się w szkole policealnej. Zresztą jeśli przez ten rok bym się uczyła biologii, ogarnęłabym materiał do rozszerzenia i powiedzmy, że poszłoby mi słabo, to przecież mogę zdawać jednocześnie w tym 2017 chemię i biologię, bo z tej drugiej tylko bym co nie co powtarzała, a nie uczyła się od zera.

0

@@milva1395, twoj pomysl z rozbiciem matury na dwa lata nie jest oryginalny. Jak dowodzi doswiadczenie z poprzednich lat jest za to poroniony. Jak dowodzi to samo doswiadczenie i tak nie posluchasz takich uwag, bo maturzysci przyjmuja za punkt honoru wymyslenie kola na nowo, wiec nie warto nawet wiecej pisac. :)

Serio, rok czasu to az za duzo czasu na dwa przedmioty. Jakies potkniecie moze byc zawsze, chocbys sie przygotowywala tylko do jednego.

0

Nie twierdzę, że jest oryginalny, nie pierwsza i nie ostatnia wpadłam na taki pomysł :P. Uwag chętnie posłucham, inaczej bym o moim wstępnym planie tutaj nie pisała. Z jednej strony może i rok to za dużo na jeden przedmiot, ale z drugiej trochę się boję, że przez pracę i policealną nie dam rady się nauczyć tak jak bym planowała. No nic, do września trochę czasu jeszcze jest, mam czas na przemyślenia.

0

Milva, to ucz sie na bledach poprzednikow, zeby uniknac wlasnych. Zobacz csego i jak ucza sie maturzysci co roku i czy ma to jakikolwiek sens (zwlaszcza komentarze po maturze i wszechobecne zaskoczenie).

0

Moim zdaniem rozdzielanie sobie jest bez sensu, nawet jak się do czegoś zamierzasz mniej dokładnie przygotować, to za podchodzenie do matury się nie płaci. A jak się przypadkiem (albo i nie przypadkiem) uda obie matury dobrze napisać, to masz +1 rok życia. 

0

o za podchodzenie do matury się nie płaci

To chyba nie slyszlas o ostatnich zmianach w tym zakresie. :D
0

To chyba nie slyszlas o ostatnich zmianach w tym zakresie. :D

Mam się zacząć stresować? O.O

0

Milva, chca wprowadzic (a moze juz wprowadzili) oplate m.in. za trzecie podejscie.

0

Wprowadzili. Trzecie podejscie lub podejscie po niestawieniu sie pomimo zapisania. Dotyczy tylko przedmiotow dodatkowych afair, gdzies to juz opisywalem.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez tom
      Co sądzicie o serii Barbary Bukały? Czy można te książki wykorzystać do przygotowań do matury rozszerzonej z biologii w 2023r.? Chodzi mi głównie o korzystanie z pytań, zadań i testów zawartych w tych książkach? Czy są one nadal aktualne pod względem merytorycznym? 
    • Przez natalka2021
      Witam,
      w ostatnim czasie zaczęłam oglądać się za kupnem mikroskopu. Moim obiektem zainteresowania jest Mikroskop PZO Biolar.
      Przeglądając olx natrafiłam na takie ogłoszenia:
      1. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-biolar-polskie-zaklady-optyczne-pzo-CID767-IDHOzPj.html#323eeb47a9
      2. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-pzo-warszawa-biolar-sprawny-CID99-IDJCi70.html#323eeb47a9
      3. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-pzo-biolar-CID751-IDIqTmG.html#323eeb47a9
      Czy ktoś umie rozpoznać faktyczny stan tych mikroskopów? Który lepiej wybrać? Dopiero rozpocznę przygodę z mikroskopami więc nawet nie wiem o co mogłabym spytać sprzedających. 
      Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i poradę! 

• Przez Tony
      Potrzebuje pomocy, jestem studentem biotechnologii I stopnia na pierwszym roku i muszę zrobić prezentację z Fizyki na temat "Statyka sił w biologii i medycynie (Stabilność i równowaga, równowaga ludzkiego ciała, dźwignie, łokieć, biodro etc.). Nie za bardzo umiem fizykę i nie wiem jak się za to zabrać. Dostałem informację od wykładowcy że mogę wspomóc się książką która jest w języku angielskim co niestety jest dla mnie lekkim problemem. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

• Przez SiemaJaTuNowy
      Witam!
      Za rok zamierzam pisać mature z fizyki(moim celem są studia informatyczne) , problem jest taki że jestem w tym absolutnie zielony i chciałbym zapytać się was:
      1.Jakie materiały: kanały na youtube lub książki itp, polecacie do nauki na fizyke od podstaw aż do matury ?
      2.Jaki mieliście sposób uczenia się na fizykę na maturę (przerabialiście najpierw podstawe a potem roz, czy uczyliście się od razu rozszerzenia), od czego najpierw się zabieraliście, mieliście jakieś strategie lub triki na naukę, uczyliście się najpierw książki X, a następnie Y ? 
      3.Chciałem uczyć się podstaw od "Podstawy fizyki Tom 1-5 David Halliday,Robert Resnick, Jearl Walker", Repetytorium maturzysty 2020,Vademecum maturzysty Fizyka i astronomia, Vademecum Matura 2020 fizyka, Co o nich sądzicie czy może są jakieś lepsze książki które przygotują mnie do matury ?
      Bardzo dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi 

• Przez xoxox
      1. Na żel krzemionkowym można nanieść jony miedzi stosując odpowiednie wodne roztwory soli miedzi lub jej kompleksów. W którym przypadku uzyska się większą dyspersję jonów miedzi ? Uzasadnij
      2. Za pomocą odpowiednich równań przedstaw syntezę katalizatora HRh(CO)2(PPh3)2