Chemonk06

Matura 2016 - pogaduszki, nauka.

282 posts in this topic

Ale ceny nie sa zaporowe ;) Tylko sama wizja zaplaty ma odstraszac.

0

A sa juz? Ceny mialy byc dopiero w rozporzadzeniu, ktorego jeszcze przez jakis czas po wejsciu w zycie ustawy nie bylo. Przestalem sledzic od tego czasu, wiec jesli ktos ma namiary na paragraf to bede dzwieczny.

0

Rozporzadzenia nie widzialam, wiec moze naklamalam, ale cos mi sie z internetow o uszy obily jakies ceny dwucyfrowe.

0

Tak, nieoficjalnie tez slyszalem taka kwote, ale nadal nie widze rozporzadzenia, w ktorym byloby to czarno na bialym napisane. A poki nie jest, to plany 'bedzie to 50zl' moga ulec sporym zmianom. :D

0

Trzecie podejście do tego samego przedmiotu czy trzecie podejście ogólnie do matury? Jak znajdziecie jakieś linki do rozporządzenia czy cuś to wrzućcie, sama też poszukam.

Dobra, szybko poszło znalezienie :P http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/prawie-50-zl-za-trzecie-podejscie-do-matury

Według artykułu opłata to dokładnie 49,74 zł.

0

W tej nowej ustawie jest napisane, że 1,6% zasadniczego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego z przygotowaniem pedagogicznym czyli wyliczyłam że jakieś 50 zł, może trochę ponad, 50-60 zł. Wynagrodzenie może się zmienić od września. Brałam brutto wynagrodzenie.

0

Trzecie podejście do tego samego przedmiotu czy trzecie podejście ogólnie do matury?

Trzecie podejscie z danego przedmiotu dodatkowego/obowiazkowego, albo po niestawieniu sie na przedmiot dodatkowy.

W tej nowej ustawie jest napisane, że 1,6% zasadniczego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego z przygotowaniem pedagogicznym

Gdzie?

0

Art. 44zzq. 1. Egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, jest odpłatny dla:

1) absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego;

2) absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, o której mowa w art. 44zzi, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.

2. Opłata za egzamin maturalny, o której mowa w ust. 1, stanowi dochód budżetu państwa.

3. Opłatę za egzamin maturalny, o której mowa w ust. 1, wnosi się w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 7 lutego roku kalendarzowego, w którym absolwent zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

4. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może zwolnić z opłaty, o której mowa w ust. 1, osobę o niskim dochodzie, na jej wniosek, jeżeli ten dochód nie jest większy niż kwota, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Art. 44zzza. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego, w tym:

(...)

13) wysokość opłat pobieranych za egzamin maturalny w przypadkach określonych w art. 44zzq ust. 1 oraz tryb i termin złożenia wniosku o zwolnienie z opłaty za egzamin maturalny

Tyle na ten moment znalazłam. Z samej ustawy wynika, że wysokość opłat dopiero będzie podana (lub jest) w osobnym rozporządzeniu. W takim razie albo jestem ślepa, albo w artykule, do którego link wcześniej wrzuciłam wzięli sobie te 1,6% z czapy :P

0

No tak, to co jest zacytowane to ja wiem, bo to jest z tej nowelizacji z lutego. Do zzza dodalbym jeszcze ze:

...wysokość opłaty za dany egzamin maturalny nie może być wyższa niż średni koszt przeprowadzania egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej.

A jesli jest jakis projekt, ktory mowi o 1,6%, to tez powinno sie dac go wskazac.

EDIT:

Na RCL jedyny projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oswiaty jaki byl modyfikowany w ostatnim czasie (w ogole w tym roku) dotyczy zupelnie czego innego. Wiec nadal bardzo prosze o zrodlo tych 1,6%. Bo ja nie mowie, ze nie - ale dlaczego tak?

0

Nie wiem gdzie to było, ale wygrzebałam, że 1,6%. To chyba jakoś w lutym wprowadzili i na razie tylko projekt.

0

W lutym byla przyjeta ustawa, ktora dawno jest juz ogloszona, z niej pochodza cytaty jak wyzej. Zadnego wiszacego 'projektu' zmiany tej ustawy w tym roku w ogole nie ma (pzoa tym wspomnianym powyzej, ktory czego innego dotyczy).

0

Matko kochana, co to się dzieje w Polsze naszej przepięknej, za maturę trzeba będzie wybulić hajsy. A tak serio, to sami już nie wiedzą skąd kasę ciągnąć -,- 

No to w takim razie wciąż się nie opłaca nie pisać jednocześnie, bo jak za rok się ma znowu liczyć jako kolejne podejście, to tym bardziej dwa na raz trzeba cisnąć.

0

No to w takim razie wciąż się nie opłaca nie pisać jednocześnie, bo jak za rok się ma znowu liczyć jako kolejne podejście, to tym bardziej dwa na raz trzeba cisnąć.

Tyle tylko, ze podejscia sie liczy 'na przedmiot', a nie w ogole, wiec akurat tutaj bylby to argument przeciwko - choc slaby. :)
0

Skisnąć można od tej "nowej nowszej" matury. 

0

Nawet 50 zł mnie by nie swędziało XD ale za rok spróbuję sobie może oba przedmioty..bo jak mi przywalą egzaminy za dwa w maju to będę płakusiać (jako iż wtedy magister i nic się już nie ugadasz z psorstwem), u nas to jakaś ta sesja nieregularna jest ;b tak wszystko płynie...w tej Polskiej krainie..

0

A tak na marginesie to czym się różni stara i nowa matura z chemii i biologii? Ja jeszcze będę pisała starą, ale nie wiem czy mogę używać jakichś podręczników czy zbiorów dla nowych. Niby jak się dowiadywałam u mojej dyrektorki to ona stwierdziła, że jest ten sam zakres.

0

Wiecie co, no jak zakres materiału może być inny - nową mitozę wymyślą?

0

Moim zdaniem stara formuła (biologia) wykazuje już jakieś tendencje nowszej formuły. Dlatego, że nowa podstawa programowa bardziej na doświadczenia stawia, w  starszej formule już można to też było zauważyć w tym roku. Zapewne starali się jakoś stworzyć coś porównywalnego z bioli, tylko zapomnieli wydłużyć czasu trwania egzaminu :).

0

Moim zdaniem stara formuła (biologia) wykazuje już jakieś tendencje nowszej formuły. Dlatego, że nowa podstawa programowa bardziej na doświadczenia stawia, w  starszej formule już można to też było zauważyć w tym roku. Zapewne starali się jakoś stworzyć coś porównywalnego z bioli, tylko zapomnieli wydłużyć czasu trwania egzaminu :).

Ooo dokładnie tak;/ I ciekawa jestem ile będzie zadań za rok na "starej" chemii, może 50, albo od razu 100?! <_< Cóż z tego, że matura ze "starej" chemii w tym roku nie była jakoś trudna (oczywiście moim zdaniem), jak dowalili tyle zadań, że człowiek mógł zrobić z pośpiechu głupie błędy, do tego wiadomo- dochodzi stres. No ale cóż, teraz pozostaje czekać na wyniki (a te już niedłuuuugo).

A tak na poważnie, jest tu może ktoś z rocznika '94, kto będzie za rok pisać maturę z biol i chem? :)

milva1395- dla pocieszenia- nauczyłam się biologii i chemii na rozszerzeniu w zasadzie od zera (chodziłam w LO na profil humanistyczny) w nieco ponad pół roku i jakoś dałam radę, więc i Ty sobie poradzisz:)

0

Ooo dokładnie tak;/ I ciekawa jestem ile będzie zadań za rok na "starej" chemii, może 50, albo od razu 100?! <_< Cóż z tego, że matura ze "starej" chemii w tym roku nie była jakoś trudna (oczywiście moim zdaniem), jak dowalili tyle zadań, że człowiek mógł zrobić z pośpiechu głupie błędy, do tego wiadomo- dochodzi stres. No ale cóż, teraz pozostaje czekać na wyniki (a te już niedłuuuugo).

A tak na poważnie, jest tu może ktoś z rocznika '94, kto będzie za rok pisać maturę z biol i chem? :)

milva1395- dla pocieszenia- nauczyłam się biologii i chemii na rozszerzeniu w zasadzie od zera (chodziłam w LO na profil humanistyczny) w nieco ponad pół roku i jakoś dałam radę, więc i Ty sobie poradzisz:)

Pocieszyłaś, dziękuję ^^ Ja piszę za rok, ale rocznik '95.

A w tym roku ta chemia rzeczywiście taka straszna była? Bo szczerze nie interesowałam się jakoś.

0

A w tym roku ta chemia rzeczywiście taka straszna była? Bo szczerze nie interesowałam się jakoś.

Nie, straszna nie była (powiedziałbym, że nawet łatwiejsza od tej co była rok temu) :P Tylko ta ilość zadań była po prostu przytłaczająca :)

0

Pocieszyłaś, dziękuję ^^ Ja piszę za rok, ale rocznik '95.

Nie ma sprawy:)

Nie, straszna nie była (powiedziałbym, że nawet łatwiejsza od tej co była rok temu) :P Tylko ta ilość zadań była po prostu przytłaczająca :)

Dokładnie tak, zgadzam się:)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez tom
      Co sądzicie o serii Barbary Bukały? Czy można te książki wykorzystać do przygotowań do matury rozszerzonej z biologii w 2023r.? Chodzi mi głównie o korzystanie z pytań, zadań i testów zawartych w tych książkach? Czy są one nadal aktualne pod względem merytorycznym? 
    • Przez natalka2021
      Witam,
      w ostatnim czasie zaczęłam oglądać się za kupnem mikroskopu. Moim obiektem zainteresowania jest Mikroskop PZO Biolar.
      Przeglądając olx natrafiłam na takie ogłoszenia:
      1. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-biolar-polskie-zaklady-optyczne-pzo-CID767-IDHOzPj.html#323eeb47a9
      2. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-pzo-warszawa-biolar-sprawny-CID99-IDJCi70.html#323eeb47a9
      3. https://www.olx.pl/d/oferta/mikroskop-pzo-biolar-CID751-IDIqTmG.html#323eeb47a9
      Czy ktoś umie rozpoznać faktyczny stan tych mikroskopów? Który lepiej wybrać? Dopiero rozpocznę przygodę z mikroskopami więc nawet nie wiem o co mogłabym spytać sprzedających. 
      Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i poradę! 

• Przez Tony
      Potrzebuje pomocy, jestem studentem biotechnologii I stopnia na pierwszym roku i muszę zrobić prezentację z Fizyki na temat "Statyka sił w biologii i medycynie (Stabilność i równowaga, równowaga ludzkiego ciała, dźwignie, łokieć, biodro etc.). Nie za bardzo umiem fizykę i nie wiem jak się za to zabrać. Dostałem informację od wykładowcy że mogę wspomóc się książką która jest w języku angielskim co niestety jest dla mnie lekkim problemem. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

• Przez SiemaJaTuNowy
      Witam!
      Za rok zamierzam pisać mature z fizyki(moim celem są studia informatyczne) , problem jest taki że jestem w tym absolutnie zielony i chciałbym zapytać się was:
      1.Jakie materiały: kanały na youtube lub książki itp, polecacie do nauki na fizyke od podstaw aż do matury ?
      2.Jaki mieliście sposób uczenia się na fizykę na maturę (przerabialiście najpierw podstawe a potem roz, czy uczyliście się od razu rozszerzenia), od czego najpierw się zabieraliście, mieliście jakieś strategie lub triki na naukę, uczyliście się najpierw książki X, a następnie Y ? 
      3.Chciałem uczyć się podstaw od "Podstawy fizyki Tom 1-5 David Halliday,Robert Resnick, Jearl Walker", Repetytorium maturzysty 2020,Vademecum maturzysty Fizyka i astronomia, Vademecum Matura 2020 fizyka, Co o nich sądzicie czy może są jakieś lepsze książki które przygotują mnie do matury ?
      Bardzo dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi 

• Przez xoxox
      1. Na żel krzemionkowym można nanieść jony miedzi stosując odpowiednie wodne roztwory soli miedzi lub jej kompleksów. W którym przypadku uzyska się większą dyspersję jonów miedzi ? Uzasadnij
      2. Za pomocą odpowiednich równań przedstaw syntezę katalizatora HRh(CO)2(PPh3)2