• Ogłoszenia

• rafcio

Nowa Wersja Forum   28.07.2016

Widzisz problemy skontaktuj się z Nami: redakcja@biomist.pl

Mustaine

Matura
  • Zawartość

54
  • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Licznik lajków.

O Mustaine

• Tytuł

• Urodziny

Informacje profilowe

1. 1. Wiązanie cukrów i aminokwasów : w - N - glikoproteinach ( kor cukrowy) - O glikoproteinach jak to wygląda, czyli trzeba narysować schemat reakcji 2. wzór beta - D UAGlc (beta 1,4 - O) - beta-D-N-Ac Gal 3. fosforylaza glikogenowa katalizuje odcinanie : ....................................... (nARYSUJ ODSZCZEPIONĄ RESZTĘ MONOSACHARYDU)
  2. to ma sens, tylko duuużo tego dzięki a korzysta ktoś z kompendium wiedzy Bohdana Gworysa? słyszałam, że to popularne ze wrocławiu
  3. a coś innego, jeszcze jedno pytanie, czy są opracowania nazw łacińskich po polsku czy samemu wszystko trzeba ogarniać i później w sobottcie obrazki?
  4. Zastanawiam się które kupić, myślalam już nad Sobottą - 2 tomy w zielonym wydaniu, czy muszą być nowe? i atlas anatomiczny bochenka, co polecacie? 1 rok
  5. dzięki, tak zrobiłam
  6. może wybrałaś nie tą rejestrację, bo są 2 opcje jedna na studia jednolite magisterskie itd, a druga właśnie na studia doktoranckie ?
  7. Mam pytanie: co mam napisać gdy pytają o nazwę organu wydającego świadectwo dojrzałości? ( dostajemy je dopiero 30 czerwca?)
  8. ale wytłumaczcie mi to, bo jak tam pisało, że N - koniec ma być od lewej więc daję gly, która jest optycznie nieczynna i jak obcinam gly to zostają mi ala i ala i one obie są optycznie czynne, to co jest żle? z jak obcinam c - koniec czyli zostaje mi gly - ala no to jedna jest optycznie czynna druga nie, więc?
  9. mi się wydaje że Gly - Ala - Ala
  10. 1. W podanych równaniach reakcji wskaż pierwiastki chemiczne, które zmieniają stopień utlenienia. W każdym z równań wskaż substancję, która jest utleniaczem i substancję, która jest reduktorem. a)CaH2 + 2 H2O = Ca(OH)2 + 2 H2 w tym przykladzie wydaje mi się, że wodór zmienia st. utl. z -I w wodorku wapnia zmienia st. utl. na I, a wodór z wody jest na st. I i zmienia st. utl. na 0 w H2 - czy tak mam to zapisać, w sensie, czy aż tak dokładnie? i czy to jest dobrze? czyli utleniaczem byłaby - H2O, a reduktorem CaH2 b) 3 NaClO = NaClO3 + 2 NaCl - r. dysproporcjonowania 2 KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2 - r. dysproporcjonowania 2. Czy w reakcjach utleniania - redukcji atomy metali mogą być wyłącznie reduktorami? wydaje mi się, że nie tylko 3. Czy utleniaczem może być każda substancja, w której jeden z atomów podwyższa swój stopień utlenienia? 4. Dobierz współczynniki stechiometryczne w podanych równaniach rekacji chemicznych metodą bilansu elektronowego. Wskaż utleniacz i reduktor. Wskaż utleniacz i reduktor. Nie wiem jakimi jonami mam uzupełniać braki wodoru i tlenu czy H+ czy OH- a) B + Na2O2 = NaBO2 + Na2O b) F2 + NaOH = NaF + OF2 + H2O 5. Tlenek azotu (II) można otrzymać w warunkach laboratorynjych, przeprowadzając reakcję stężonego roztworu kwasu siarkowego (VI) z mieszaniną jodku potasu i azotanu (III) sodu. Napisz równanie zachodzącej reakcji chemicznej, wiedząc, że jednym z jej produkttów jest jod. Współczynniki stechiometryczne dobierz metodą bilansu elektronowego. Wskaż utleniacz i reduktor. H2SO4 + 2 KJ + NaNO2 = J2 + 4 NO + NaNO3 + K2SO4 + H2O jak zrobiłam bilans elektronowy to wyszło mi: 2J- = J2 + 2 e /* 1 H2O + NO2_ = NO3- + 2 e + 2 H+/ * 1 2H+ + e + NO2_ = NO + H2O / * 4 i nie wiem co jest utleniaczem, a co reduktorem, a może w ogóle wszystko jest źle? 6. Ustal wzór empiryczny krzemianu, wiedząc, że ten związek chemiczny zawiera 40% tlenku magnezu i 60% tlenku krzemu (IV). wychodzi MgSiO3 7. W trzech butalch, o takiej samej pojemności w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury, znajdują się gazy: azot, tlen i etan. Wskaż butlę o największej masie. odp uzasadnij wydaje mi się, że ta z tlenem jest najcięższa, ale postanowiłam zapytać, ze względu na to, że objętości mają takie same, więc jak mam to policzyć? 8. Oblicz objętość wodoru otrzymanego w reakcji potasu z wodą, wiedząc, że do zobojętnienia otrzymanego wodorotlenku potasu użyto 2,45 g kwasu siarkowego(VI). Załóż, że wydajność tej rekacji wynosi 100%. wyszło mi 0,56 dm3 a w odpowiedziach jest 0,02 dm3 .
  11. też mi się wydaje, że to będzie ta poprawna odpowiedź to zadanie było w całkiem nowym zbiorze na 2015 rok, więc mogą się zdarzać błędy w odpowiedziach
  12. ... ale od początku Mam takie zadanie : Oblicz w jakim stosunku objętościowym należy zmieszać 20% roztwór kwasu chlorowodorowego o gęstości d = 1,1 g/cm3 i 40% roztwór tego kwasu o gęstości 1,2 g/cm3, aby otrzymać roztwór o stężeniu 25 %. odp. 1 : 2,75 więc liczę sobie stosunek masowy i wychodzi m1/m2= 3/1 i tutaj zaczyna się sajgon ^^ lekko ujmując żeby wyszedł taki wynik jak jest w odpowiedziach należy: m1*d1 3 * 1,1 2,75 ------- = --------- = ------ ---> sposób nr 1 m2*d2 1 * 1,2 1 tylko, że ta metoda jest kompletnie nielogiczna jak dla mnie, na początku próbowałam to zrobić podstawiając do takiego wzoru: m1 --- d1 2,73 ------- = ---------- = 3,29 ---> sposób nr 2 m2 0,83 --- d2 Jednak przypomniałam sobie, że jakieś 1,5 roku temu rozwiązywałam bardzo podobne zadanie z Pazdry: 8.144(brązowy) W jakim stosunku objętościowym należy zmieszać 96% kwas siarkowy ( d=1,84 g/cm3) z wodą, aby otrzymać roztwór 10%? odp. 5,44 : 86 i tutaj mam kolejną metodę skoro m1/m2 = 10/86 to : d = m/v m = d*v v = m/d d1*V1 10 -------- = -------- ---> sposób nr 3 d2*V2 86 z tego wychodzi V2 = 15,82 V1 czyli V1 1 ----- = ------ = 0,063 ( czyli zgadza się z odp.) V2 15,82 ale jest jeszcze inny sposób: m1 ----- d1 5,44 ---------- = ---------- = 0,063 ( też dobrze) ----> sposób nr 2 m2 86 --- d2 trochę mnie to męczyło, żeby przekształcić wzór ze sposobu nr 3, więc zaczęłam ( mogłam nie zaczynać): m1 d1*V1 ----- = --------- m2 d2*V2 m1* d2* V2 = m2* d1 * V1 / : V2 m2*d1*V1 m1 * d2 = ----------------- / : ( m2*d1) V2 m1 * d2 V1 ----------- = ------ i tutaj mamy sposób nr 4 ^^ ( totalna bzdura, tylko nie wiem, gdzie popełniłam błąd, chyba wybierając chemię na maturę ) m2 * d1 V2 podsumowując zadanie z Pazdry : sposób 1 - źle, sposób 2 - dobrze, sposób 3 - dobrze, sposób 4 - źle moje zadanie : sposób 1 - dobrze, sposób 2 - źle, sposób 3 - źle, sposób 4 - źle także wiem tylko tyle, że 4 sposób jest na pewno zły, wydaje mi się, że zadanie z Pazdry jest dobrze rozwiązane, a w "moim" zadaniu jest po prostu błąd w odpowiedziach , ale jakby ktoś mógł to niech sprawdzi, może mu mózg nie eksploduje przy czytaniu tych herezji ^^
  13. dokładnie tak, dzięki za wytłumaczenie
  14. żartujesz ..... ? zaraz idę to sprawdzić
  15. Rozpuszczalność Na3PO4 w wodzie o temperaturze 20 C wynosi 12,1 g/100 g H2O. Do 200 cm3 wody o temp. 20 C wprowadzono 30 g czystego Na3PO4. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu. Wynik podaj z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. według mnie : 100 g H2O - 12,1 g s 200 g H2O - x x = 24,2 g s m(roztworu)=200 + 30 = 230 g ms= 24,2 g Cp = 10,5% w odpowiedziach jest 10,8% i przeliczyłam to gdyby masę roztworu wpisać 224,2 to rzeczywiście tak wychodzi, tylko, że mi się wydaje, że skoro do roztworu wrzucono 30 g substancji i nie pisze nigdzie, że usunięto tę część substancji która się nie rozpuściła to ona też stanowi masę roztworu, co Wy na to? jest błąd w zbiorze?