• 0
Kotu

Mutacje

Question

Jestem ciekaw czy jest taka możliwość aby gen zmutował się w taki sposób, że wpływa fenotypowo na posiadającego go osobnika ale nie jest w stanie wpływać na jego potomków, którzy go posiadają (bądź też czy jest możliwość, żeby ten konkretny gen nie mógł być przekazany potomstwu choć osobnik go posiadający jest płodny). Inaczej mówiąc, czy gen może zmodyfikować się tak aby cecha z nim związana występowała tylko u tego jednego osobnika, u którego wystąpiła mutacja ale nie mogła wystąpić już wśród jego rodzeństwa ani dzieci (wogóle, u żadnego) oraz nie wystąpiła w pokoleniu przed nim?

0

5 answers to this question

• 0

teoretycznie tak, chociaż aktualnie nie jestem w stanie podać żadnego przykładu.

wyobraźmy sobie, że na wczesnym etapie rozwoju zarodkowego w jednej z komórek zachodzi mutacja. jeśli ta komórka da początek tylko linii somatycznej a nie płciowej to mutacja nie będzie dalej przekazywana następnym pokoleniom.

0

• 0

A mogłbym prosić, żeby Pan rozwinął troszkę bardziej opisowo co to znaczy, że komórka dałaby początek tylko linii somatycznej? Bo chciałbym to dobrze zrozumieć :)

0

• 0

na pewnym etapie rozwoju można powiedzieć co z konkretnej komórki (lub grupy komórek) powstanie. jeśli komórka należy do konkretnego listka zarodkowego to jakby ma już ograniczony wybór swojej przyszłości i powiedzmy, że może zostać komórką układu nerwowego a nie układu rozrodczego. dlatego w przypadku mutacji w jej genomie nie będzie ona przekazywana dalej na następne pokolenia.

0

• 0

Może jeszcze trochę rozwinę moje pytanie. Nie chodzi mi o takie mutacje jak np. rak, kiedy komórki się po prostu psują. Chodzi mi o jakieś bardziej zaawansowane i korzystne mutacje. Np. gdyby hipotetycznie urodził się człowiek z zupełnie inaczej zbudowanymi mięśniami i byłaby to pozytywna mutacja, mięśnie byłyby silniejsze, wolniej się męczyły albo coś w tym stylu, to czy to możliwe żeby żadne z potencjalnych dzieci tego człowieka nie mogło już mieć po nim takich mięśni?

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz