nancy

Mydła i detergenty

16 posts in this topic

Cześć wszystkim!

Zwracam się z uprzejmą prośbą o...

jakieś notatki szczegółowe, ale nie z Wikipedii czy z ściągi.pl wiadomości o mydłach i detergentach.

W nich chciałabym charakterystykę, otrzymywanie itp.

Mogę na coś takiego liczyć?

Serdecznie dzięki! :) B)

0

przede wszystkim musisz miec wodorotlenek sodu i oliwę, wszelkie inne dodatki możesz dodac ale nie musisz, a zabawa jest super :), polecam

0

a znasz angielski? bo mam kilka anglojęzycznych książek o kosmetykach, moze tam bys coś ciekawego znalazła

0

Ach, zabrałam się sama za to i znalazłam kilka informacji.

Wstawiam je na forum, ponieważ może akurat ktoś by szukał tych informacji?

Notatki z lekcji:

Mydła – sole sodowe, potasowe, lub amonowe wyższych kwasów karboksylowych: steryn, olein, palmityn.

Otrzymywanie mydeł:

C17H35COOH + NaOH -> C17H35COONa (stearynian sodu)+ H2O

C15H31COOH + KOH -> C15H31COOK (palmitynian potasu+ H2O

C17H33COOH + NaOH -> C17H33COONa(oleinian sodu) + H2O

Mydła otrzymuje się z tłuszczy zwierzęcych z których w drodze zmydlania traktuje się tłuszcz wodą pod zwiększonych ciśnieniem z udziałem katalizatora i wysokiej temperatury. W ten sposób zostaje wyizolowany wolny kwas tłuszczowy, ten z kolei traktuje się wodorotlenkiem sodu lub potasu.

Budowa mydeł i detergentów:

składają się z dwóch części: hydrofobowa (nie rozpuszcza w wodzie), hydrofilowa (rozpuszcza się w wodzie)

Sterynian sodu:

C17H35 | COONa

(część hydrofobowa) (część hydrofilowa)

Ustawienie cząsteczek mydła lub detergentu w zależności od powierzchni z którą się zetkną:

a.na powierzchni wody

b.na powierzchni substancji hydrofobowej (benzyna, tłuszcz, rozpuszczalniki)

Mechanizm mycia i prania

Co to jest brud? – Jest hydrofobowy, są to cząsteczki różnego typu sklejone tłuszczem, potem

Hydrobowe ogonki wnikają do wnętrza brudu. Hydrofilowe główki na zewnątrz i zwilżają go odrywając od tkaniny.

Dodatki do mydeł:

- środki zapachowe

- barwniki (pastelowe)

- kremy nawilżające

- gliceryna

- wyciągi z roślin -> aloesowe, różane

- leki

- środki antybakteryjne

Detergenty – syntetyczne środki piorące lub myjące, nie zawierają mydeł, np. proszek do prania, płyn do mycia naczyń, niektóre szampony do włosów, proszki, płyny do mycia podłóg, żele pod prysznic.

Syntetyczne – wyłącznie wyprodukowano je w sposób sztuczny, chemicznie

Wybielacze – środki chemiczne (on nie pierze)

Składniki typowego proszku do prania:

a) Wypełniacze (napełniacze) nie spełniają funkcji piorącej, zwiększają masę produktu, rozpuszczają się w wodzie. Nie są fajne, bo dużo fosforanów zawierają (eutrofizacja – masowe zarastanie rzek NPK – azot, fosfor, potas) lepiej kupować eurocompakt – mniejsze opakowanie itp.

B) Enzymy – biokatalizatory = fermenty = inteligentne molekuły

- lipazy – usuwają plamy tłuste

- proteazy – usuwają plamy białkowe

- amylazy – usuwają plamy pochodzenia skrobiowego

c) wybielacze: do białych rzeczy tak, do kolorowych nie

d) system TAED (tetraacetyloetylenodiamina) dzięki niemu lepszy jest efekt prania w niższych temperaturach

e) środki zmiękczające wodę

f) środki zapachowe

g) środki przeciw elektryzowaniu się

h) środki zapobiegające zbrylaniu się (wilgoć)

Twarda woda – duża zawartość soli wapniowych i magnezowych

Tabelka porównawcza:

03317871337592901807.png

A oto notatki z płyty, którą przypadkowo znalazłam:

63202825671018002500.jpg

40921870024124302706.jpg

75795196846246137489.jpg

90771046106854112787.jpg

Pozdrawiam, Nancy :lol:

0

powinnaś napisać artykuł dla naszego Portalu o mydłach i detergentach, z pewnością cieszyłby sie zainteresowaniem :)

0

To może akurat następny artykuł byłby o tym, ale zapewne te same informacje, ponieważ nie mam nic więcej.

A sprawdzian zaliczyłam na pozytywną ocenę, także jest ok :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

0

To może akurat następny artykuł byłby o tym, ale zapewne te same informacje, ponieważ nie mam nic więcej.

Mogła byś powiedzieć co miałaś na sprawdzianie? Jakies pytania z zakresu mydeł i detergentów ?

A sprawdzian zaliczyłam na pozytywną ocenę, także jest ok :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Pozytywną co masz na myśli ;)

0

Mogła byś powiedzieć co miałaś na sprawdzianie? Jakies pytania z zakresu mydeł i detergentów ? - Skład proszku i porównać mydła i detergenty, uzupełniać reakcje. :)

Pozytywną co masz na myśli ;) - 4 ! :P

0

Mydła i detergenty no to bardzo ważna w sumie lekcja do matury:) Ale głównie to sole i te inne zadania są

0

Poniżej przesyłam przepis jak zrobić mydło w warunkach domowych. Mydło jest bardzo odżywcze dla skóry bo zawiera sporo oliwy z oliwek. Oprócz tego fajnie się pieni bo zawiera w sobie olej kokosowy. Olej kokosowy wysusza skórę więc idealnie się nadaje do osób mających problemy z trądzikiem.

Co będzie potrzebne?

350g oliwa z oliwek

150g Olej Kokosowy

190ml wody

NaOH 71g

Wykonanie:

Zmieszaj oliwę z oliwek i olej kokosowy. Podgrzej np. w kuchence mikrofalowej tak zęby olej kokosowy się rozpuścił i utworzył jednolity roztwór. Następnie w osobnym naczyniu rozpuść w wodzie o temp. 0oC wodorotlenek sodu. W kolejnym kroku wprowadź ług  do rozpuszczonego tłuszczu (roztwór wodorotlenku). I dobrze wymieszaj. Odłóż układ na 2-3 dni aż mieszanina stwardnieje. Mydło jest gotowe :) Oczywiście mydło można wykonać z dowolnego tłuszczu roślinnego czy zwierzęcego. Jedne nadają się lepiej drugie gorzej. Jedne np. można wykorzystywać do skóry suchej inne do suchy przetłuszczonej. Tutaj znajdziesz sporo na ten temat: https://fizyka-kursy.pl/blog/koronawirus-jak-samemu-zrobic-mydlo

Jeśli natomiast chodzi o mechanizmy i reakcje chemiczną to bardzo fajnie opisała to wyżej Nancy

Trzeba uważać żeby nie dać zbyt dużo wodorotlenku bo takim mydłem możesz się poparzyć. Proporcja, którą zaproponowałem da mydło o pH w okolicach 9. Będzie ono przyjazne do skóry i będzie świetnie myło.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz