• 0
Mateusz

Nago- i okrytonasienne, komórki plemnikowe

Question

Komórki plemnikowe wytwarzanie przez komórkę generatywną są pozbawione ruchu, a mimo to są w stanie dostać się z łagiewki pyłkowej do komórki jajowej*. W jaki więc sposób się to dzieje? Poprzez zwykłą grawitacje? Może ruchy łagiewki? Czy może komórki znajdują się na końcu łagiewki, a ta rosnąc transportuje je? Czy jeszcze inaczej?

*Wiem, że to nie do końca prawda, bo u nagozalążkowych jedna komórka plemnikowa zamiera, a u okrytonasiennych obie dostają się do ośrodka, lecz jedna zapładnia bielmo pierwotne, a druga komórkę jajową. Chciałem tylko skrócić pytanie.

0

1 answer to this question

• 0

Wiem, że to stary post, ale może autor nadal nie znalazł odpowiedzi ;)Ziarno pyłku po rozpoznaniu w znamieniu i hydratacji przechodzi w łagiewkę pyłkową- wydłużoną strukturę o specyficznej budowie, w której komórki plemnikowe znajdują się w wierzchołkowej części cytoplazmy. Szybki wzrost wydłużeniowy łagiewki w szyjce słupka "transportuje" komórki plemnikowe. Warto zaznaczyć, że łagiewka pyłkowa nie wrasta bezpośrednio do komórki jajowej. To zdegenerowana synergida staje się komórką docelową łagiewki. W przypadku braku synergid wierzchołek łagiewki otwiera się u podstawy komórki jajowej. Wylewa się zawartość łagiewki i uwolnione gamety wędrują w sąsiedztwo komórki jajowej i centralnej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj do książek z zakresu embriologii roślin.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz