zupelnieodzera

Najczęstsze błędy na maturze z chemii

16 posts in this topic

Analogicznie do wątku z działu o maturze z biologii. Wypiszmy wszystko.

- brak warunków reakcji nad strzałką

- strzałka w jedną zamiast w dwie strony

0

-Bilansowanie reakcji redoks atomowo, choć w zadaniu podany jest bilans jonowo-elektronowy

-Złe współczynniki stechiometryczne (zdarza się podczas stresu)

-Błędne zapisywanie konfiguracji elektronowej chromu i miedzi (brak uwzględnienia promocji)

0

Analogicznie do wątku z działu o maturze z biologii. Wypiszmy wszystko.

Co to za błąd? W informatorze jest wyraźnie napisane, że danie przy reakcji odwracalnej strzałki w jedną stronę NIE POWODUJE UTRATY PUNKTÓW. Z kolei odwrotnie - danie strzałki w dwie strony, kiedy nie jest odwracalna powoduje utratę punktów. Z tego wynika, że jeśli wyraźnie nie poproszą o zaznaczenie odwracalności reakcji lepiej pisać zawsze strzałkę w jedną stronę.

1

Tak jak wspomniała już @paatixx3 bezpieczniej jest zawsze pisać strzałkę w jedną stronę :)

Co do błędów; należy dokładnie zwrócić uwagę czy chcą zapis jakieś reakcji jonowo czy cząsteczkowo oraz jak jest reakcja gdzie każą nam jako jeden z substratów zastosować np. KOH, a dość często ludzie piszą NaOH. 

0

W zadaniach obliczeniowych odpowiednia przybliżenia, ja już sobie zaczęłam podkreślać, do którego miejsca po przecinku, bo zawsze o tym zapominałam.

0

Podobnie do strzalek (temat walkowany tyle milionow razy, ze to boli), brak warunkow reakcji prowadzi do utraty punktow o ile w poleceniu proszono o ich uwzglednienie o ile dobrze pamietam, a nie zawsze.

0

Co to za błąd? W informatorze jest wyraźnie napisane, że danie przy reakcji odwracalnej strzałki w jedną stronę NIE POWODUJE UTRATY PUNKTÓW. Z kolei odwrotnie - danie strzałki w dwie strony, kiedy nie jest odwracalna powoduje utratę punktów. Z tego wynika, że jeśli wyraźnie nie poproszą o zaznaczenie odwracalności reakcji lepiej pisać zawsze strzałkę w jedną stronę.

No proszę. To WSPANIAŁA wiadomość. Nie wiedziałem i bardzo mi to pomoże. Jeden problem mniej.

0

Tak jak wspomniała już @paatixx3 bezpieczniej jest zawsze pisać strzałkę w jedną stronę :)

Co do błędów; należy dokładnie zwrócić uwagę czy chcą zapis jakieś reakcji jonowo czy cząsteczkowo oraz jak jest reakcja gdzie każą nam jako jeden z substratów zastosować np. KOH, a dość często ludzie piszą NaOH. 

A jeżeli podadzą zapis jonowy to pisać skrócony czy nie? Wydaje się logiczne żeby skrócić ale jak nie raz podają zadania gdzie jest napisane ''napisz zapis jonowo skrócony'' to co pisać jak napiszą tylko skrócony?

0

Gdy nie piszą skrócony to wydaje mi się, że trzeba pisać pełny jonowy. Prawda jest taka, że jak proszą o jonowy to zazwyczaj klucz uznaje również jonowy skrócony, natomiast gdy proszą o skrócony - wtedy nie uznają jonowego. Ale nie wiadomo jak będzie w tym roku, dla mnie jonowy to jonowy, a jonowy skrócony to jonowy skrócony.

0

Czyli jak jakąś pogiętą reakcję redoks z manganem i czymś organicznym zbilansuje dwoma prostymi równaniami, to źle?;d Musi być jonowo? 

0

Możesz zaryzykować, ale nie bez powodu jak chcą skróconą to piszą dokładnie w poleceniu. Ewentualnie zrób po swojemu w brudnopisie a potem dodaj te jony, które się skracają. Jak umiesz jonową skróconą, to przecież dodanie kilku jonów po prawej i po lewej nie jest już problemem, grunt się nie walnąć wcześniej :) Zresztą oni w tych redoksach zazwyczaj dają jonową skróconą. O jonową proszą np. przy związkach amfoterycznych albo jak podają przebieg jakiejś reakcji w treści zadania.

Ale to moja opinia, na podstawie tego jak mnie uczyli. Może jeszcze ktoś się wypowie na ten temat.

0

Czyli jak jakąś pogiętą reakcję redoks z manganem i czymś organicznym zbilansuje dwoma prostymi równaniami, to źle?;d Musi być jonowo? 

Zależy od polecenia, gdy tylko zbilansuj to nie, jest gut. Gorzej jak wyraźnie napiszą, że ma być bilans jonowo-elektronowy.

0

Błąd, że glin jest amfoteryczny, albo, że osady W OGÓLE nie dysocjują

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz