Giardia Lamblia

Nauka do matury 2015

589 posts in this topic

Hej wszystkim! Jak tam wam idą powtórki? Wie ktoś czy ten arkusz z OKE tegoroczny już jest gdzieś lub ma ktoś w posiadaniu? Przekopałam internety, ale ani śladu  :unsure: 
Już mi ta matura bokiem wychodzi, spać nie mogę, jem za troje, chyba jakaś przedmaturalna depresja :P  Chciałabym to już mieć za sobą...

0

kupilem jednak ten zbior z arkuszemami z nowej ery i kurde musze przyznac ze te arkusze to terror na bani a myslaem ze jestem niezly z chemii :[

Nie ryj sobie bani głupimi zbiorami.

Witowski z chemii jest bardzo dobrym zbiorem - zrobisz go, zrozumiesz i masz pewny dobry wynik. A jeśli chcesz do tego opanować szczegóły, to 3 tomy operonu (razem ok. 1000 zadań). 

A się jakimiś zbiorami z wypizdowia edukacyjnego nie martw, tak samo jak maturami z wydawnictw, one służą chyba tylko producentom leków na biegunkę, bo po otrzymaniu wyniku można niewątpliwie dostać problemów żołądkowych ze zdenerwowania.;d

0

hahah dziekuje Ci za ten komentarz chociaz musze Ci powiedziec ze nie tylko wydawnicze twory działają na mnie srakogennie np ta matura 2015cke próbna z biologii :D

0

Argentum- akurat sie nie zgodze. Zadania w Witowskim sa bardzo schematyczne i nie widze sensu w robieniu 20 takich samych zadan z innymi danymi.

Zbior z Nowej Ery jest przygotowany typowo pod mature 2015 i sa to zadania takiego typu, jaki bedzie na maturze. Dla mnie problemem w tym zbiorze byla stechiometria i roztwory, reszta jest w miare ok, jutro zabieram sie za arkusze z tego zbioru to zobaczymy.

Poza tym serio? Zrobisz wita i masz pewny dobry wynik na maturze? W takim razie spodziewam sie wyniku minimum 95% z chemii :)

Smieszy mnie to powiedzenie zrob ten i ten zbior i dobrze napiszesz mature. Kazdy ma inny umysl i jeden bez powtorek napisze mature na 90% a inny przerobi wszystkie mozliwe zbiory i napisze na 50%.

0

Co do zbiorów z Nowej Ery - zauważyliście błędy w odpowiedziach i treściach? Ja kilka wyłapałam, ciekawe czy jest ich więcej. Ogólnie zadania mi nie odpowiadają, ale warto je zrobić, żeby się oswoić z inną formą. Ciekawe czy tak będzie rzeczywiście wyglądała nasza majowa matura

0

W teraz matura 2015 chemia NE znalazłem 2 błędy (z tego jeden był w stechiometrii, a drugi już nie pamiętam w czym on był). :/

0

Tak, tez widzialam pare bledow w odpowiedziach, co do tresci to pamietam jedno z wodorotlenkiem zelaza, ze rzekomo jest zasadowy.

0

Też widziałam tam trochę błędów, ale ogólnie uważam, że zbiór jest bardzo dobry. Zadania pod nową maturę, dające do myślenia. Oczywiście innymi zbiorami też warto się posilać ;d

0

A robił ktoś może zbiorek z matematyki Nowej Ery? Bo dostałam go w gratisie z podręcznikiem, ale właściwie go nie otworzyłam. Warto robić te zadania? Jak w ogóle oceniacie maturę próbną z CKE z matematyki (podstawową)? Ja odniosłam wrażenie, że poziom trudności zdań jest wyższy. Przerabiając arkusze z ubiegłych lat nie miałam dużych problemów, ale ten grudniowy mnie negatywnie zaskoczył. 

0

Czy tylko mnie tak fatalnie idą arkusze z biologii? Nawet jak myślę że coś wiem to przy sprawdzaniu i tak okazuje się że w klinczu tego nie przewidziano i zeruję. Jeszcze trochę i popadne w jakąś depresję, miało być >85 a nie wiem czy 70 ustukam :( a wy co robicie w te ostatnie dni? Jak wszystko powtarzacie?

0

Ja robię arkusze głównie + powtarzam ekologie i ewolucjonizm, bo na lekcjach to praktycznie nic nie zrobiliśmy. Ja też nie jestem pewna co do biologii, arkusze z poprzednich lat idą mi nawet nieźle, ale tą próbną z grudnia słabo napisałam... Porażka  :unsure:

0

Szal na witka byl kiedys, jak sie on pojawil, ale to bylo kilka lat temu. Wtedy ludzie nie wierzyli, jak poprzednie roczniki zdaly bez niego mature xD teraz jest milion zbiorow i kazdy poleca inny.

0

A robił ktoś może zbiorek z matematyki Nowej Ery?

Jeśli chodzi o "Teraz matura" - robiłam w szkole na lekcjach. Moja nauczycielka bardzo się nim podniecała, że "taki uporządkowany", "wszystko na swoim miejscu", "pouczające zadania". Zadania pogrupowane, od bardzo łatwych do trudniejszych. Ogólnie ok.

a wy co robicie w te ostatnie dni? Jak wszystko powtarzacie?

W miarę możliwości odpoczywam ;) Czyli coś tam robię, ale tak, żeby się nie zmęczyć, bo prawie wszystkie moje błędy na chemii czy biologii to błędy z nieuwagi. Inaczej jest z fizyką, tutaj muszę trochę przysiąść. 

Streszczenia lektur zostawiam na dzień przed maturą, bo wcześniej nie ma sensu- i tak wszystko zapomnę, chociaż większość książek czytałam. Nie mam W OGÓLE pamięci do imion bohaterów, ze sprawdzianów z lektur całe życie dostawałam dwóje.

0

A ja się tak wkurzam..ale nie przez to, że boje się matury czy coś...bo nawet tego stresu nie czuję a niektórzy już wiem, że kilka razy do łazienki chodzą...chodzi o to, że np z roślin bardzo mało umiem...dziś z roślin przeczytałem cały dział w podręczniku dokładnie ale i tak czuje, że mi to się niezbyt dobrze przypomniało...jak robię zadania to takie normalne są ok ale jak już są jakieś doświadczenia, hipotezy to wysiadam.

0

jak już są jakieś doświadczenia, hipotezy to wysiadam

Też mam z tym problem, często nie mogę odróżnić hipotezy od wniosków... Ja nie lubię roślin i cieszę się, że przynajmniej nie dadzą nam załadunku i rozładunku łyka bo był na próbnej  :D 
Właśnie, macie jakieś typy co będzie na maturce? 
0

Też tak macie, że macie kilka działów w biologii i chemii , na których widok macie depresje? Ja tak mam , że pare tematów to moja pieta achillesa i jak widzę zadanie to od razu panikuje :/ Dlatego planuję w te ostatnie dni doszlifować to co sprawia mi kłopot

0

Też mam z tym problem, często nie mogę odróżnić hipotezy od wniosków... Ja nie lubię roślin i cieszę się, że przynajmniej nie dadzą nam załadunku i rozładunku łyka bo był na próbnej  :D 

Stara czy nowa podstawa?

Na starej z chemii wyczuwam elektrochemie/entalpie i wszystko to czego nie ma na nowej podstawie programowej :D

0

@@efektt, mówisz o zbiorach z Nowej Ery Teraz matura?

Ja ogólnie z chemii już tylko robię powtórki. W sensie zbiory zadań trzaskam, dzisiaj miałam dzień losowych zadań - polecam, zamknąć oczy, otworzyć gdzieś, palcem po zbiorze i robić :P  Bo tych matur co kiedys były to wg mnie nie ma sensu robić, bo one są nie miarodajne. Co z tego, że z matury maj 2008 zrobiłam i dostałam 96 % jak próbna z Wsipu czy z Tutoru mnie rozwaliła na łopatki... i dostałam niecałe 70....  :o

A z biologii maturki, maturki... i kurcze wkurzam się tylko bo nie wiem jak to sprawdzać, bo cały czas mam niepewność, że jak nie jest identycznie jak w kluczu to mi mogą nie uznać i nie wiem czy liczyć te ptk czy nie....  :wacko:

0

A robił ktoś może zbiorek z matematyki Nowej Ery?

Zrobiłam prawie cały z podstawy i mimo, że wszystko jest usystematyzowane to nie przepadam za nim :) Wydaje mi się, że czasem aż za proste są te zadania, a nasza matma będzie trudniejsza :) Najbardziej wartościowe są zadania z rozszerzoną odpowiedzią :)

Coś czuję, że dadzą nam zadanie o płazach, coś o łańcuchu oddechowym, a z fizjologii człowieka coś o układzie oddechowych i hormonalnym :) Ale dokładnie niczego nie obstawiam :)

0

Stara czy nowa podstawa?

Nowa niestety. 

Bo tych matur co kiedys były to wg mnie nie ma sensu robić, bo one są nie miarodajne.

Dokładnie. W tych arkuszach sporadycznie zdarzy się coś trudniejszego. Mimo tego zrobiłam wszystkie, żeby chociaż poćwiczyć. A co do arkuszy z innych wydawnictw, to wydaje mi się, że one są z kolei przekombinowane. 

Ja typuję biotechnologię i immunologię na biologię, a z chemii myślę, że dają w coś z tej pierwszej klasy, może wszelkie wapna i mydła. 

Z matematyki jedynie robiłam zbiór z Aksjomatu dla nowej podstawy i wydaje mi się, że te zadania są o wiele prostsze niż te z matury próbnej czy przykładowego arkusza...
0

Przejrzyjcie sobie albo nawet zróbcie zadania z informatora z mamtematyki bo warto, są takie rzeczy, które wcześniej na maturach się raczej nie zdarzały.

0

@@efektt, mówisz o zbiorach z Nowej Ery Teraz matura?

Ja ogólnie z chemii już tylko robię powtórki. W sensie zbiory zadań trzaskam, dzisiaj miałam dzień losowych zadań - polecam, zamknąć oczy, otworzyć gdzieś, palcem po zbiorze i robić :P  Bo tych matur co kiedys były to wg mnie nie ma sensu robić, bo one są nie miarodajne. Co z tego, że z matury maj 2008 zrobiłam i dostałam 96 % jak próbna z Wsipu czy z Tutoru mnie rozwaliła na łopatki... i dostałam niecałe 70....  :o

A z biologii maturki, maturki... i kurcze wkurzam się tylko bo nie wiem jak to sprawdzać, bo cały czas mam niepewność, że jak nie jest identycznie jak w kluczu to mi mogą nie uznać i nie wiem czy liczyć te ptk czy nie....  :wacko:

Zdecydowanie bardziej niemiarodajne są właśnie próbne WSIPu i Totoru

0

Gość
This topic is now closed to further replies.