• 0
Eryk-kun

Niewielkie organizmy wodne

Question

Witam. W szkole przeprowadzamy zajęcia na temat rozmnażania eurybiontycznych organizmów wodnych. Z założenia mają to być naprawdę niewielkie bezkręgowce, ale zauważalne gołym okiem.

Zwracam się z prośbą do Was, ponieważ nie potrafię znaleźć pasującego organizmu.

Myślałem nad rozwielitkami, ale podobno trudno je utrzymać przy życiu.

Następny "kandydat" to słonaczek (Artemia salina), ale nie mam pojęcia ile czasu potrzeba, aby nauplius osiągnął postać dorosłą (organizm powinien być jak najmniejszy, ale postać dorosła słonaczka jest dosyć duża, w takiej formie odpada).

Najbardziej obiecujące wydają się małżoraczki (Ostracoda), ale one osiągają naprawdę różne rozmiary (od milimetra do ponad dwóch centymetrów), więc musiałbym mieć wskazany pojedynczy gatunek (do tej pory nie znalazłem nic na temat jakiegokolwiek gatunku).

Najważniejszy warunek, jaki powinien spełniać ten bezkręgowiec to duża szybkość rozmnażania (naupliusy słonaczka odpadają), ponieważ zależy mi na szybkiej przemianie pokoleń. Nie mam pojęcia jak szybko rozmnażają się podane przeze mnie organizmy i czy w ogóle się nadają, dlatego proszę o pomoc. Byłoby naprawdę świetnie, gdyby ktoś z forumowiczów znalazł jakiegoś bezkręgowca odpowiadającego tym kryteriom.

Troszkę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że ktoś mi z tym pomoże :).

0

Share this post


Link to post

2 answers to this question

  • 0

A może wypławek biały? Długość ciała ok 2 cm, jest dość pospolity, znaleźć go można w zbiornikach wody stojącej, w terenach podmokłych, pod kamieniami. Z tego co pamiętam szybko i łatwo się rozmnaża, do tego stopnia że często musi być zwalczany jako szkodnik. Jest obojnakiem, ma raczej niewielkie wymagania życiowe.

0

Share this post


Link to post
  • 0

Cechy wypławka wydają się być odpowiednie, ale... jest zbyt duży. Poza tym organizm na jakim mi zależy powinien pływać w toni wodnej, wypławki poruszają się podobnie jak ślimaki.

Ciągle myślę nad małżoraczkami, ale nie mam pojęcia jak szybko się rozmnażają.

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz