Mustaine

nowe zadanka

5 posts in this topic

1. W podanych równaniach reakcji wskaż pierwiastki chemiczne, które zmieniają stopień utlenienia. W każdym z równań wskaż substancję, która jest utleniaczem i substancję, która jest reduktorem. 

a)CaH2 + 2 H2O = Ca(OH)2 + 2 H2

w tym przykladzie wydaje mi się, że wodór zmienia st. utl. z -I w wodorku wapnia zmienia st. utl. na I, a wodór z wody jest na st. I i zmienia st. utl. na 0 w H2   - czy tak mam to zapisać, w sensie, czy aż tak dokładnie? i czy to jest dobrze?

czyli utleniaczem byłaby - H2O, a reduktorem CaH2

b) 3 NaClO = NaClO3 + 2 NaCl    - r. dysproporcjonowania

2 KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2  - r. dysproporcjonowania

2. Czy w reakcjach utleniania - redukcji atomy metali mogą być wyłącznie reduktorami? wydaje mi się, że nie tylko :)

3. Czy utleniaczem może być każda substancja, w której jeden z atomów podwyższa swój stopień utlenienia? 

4. Dobierz współczynniki stechiometryczne w podanych równaniach rekacji chemicznych metodą bilansu elektronowego. Wskaż utleniacz i reduktor. Wskaż utleniacz i reduktor.  Nie wiem jakimi jonami mam uzupełniać braki wodoru i tlenu czy H+ czy OH

a) B + Na2O2 = NaBO2 + Na2O

b) F2 + NaOH = NaF + OF2 + H2O

5. Tlenek azotu (II) można otrzymać w warunkach laboratorynjych, przeprowadzając reakcję stężonego roztworu kwasu siarkowego (VI) z mieszaniną jodku potasu i azotanu (III) sodu. Napisz równanie zachodzącej reakcji chemicznej, wiedząc, że jednym z jej produkttów jest jod. Współczynniki stechiometryczne dobierz metodą bilansu elektronowego. Wskaż utleniacz i reduktor. 

H2SO4 + 2 KJ + NaNO2 = J2 + 4 NO + NaNO3 + K2SO4 + H2O

jak zrobiłam bilans elektronowy to wyszło mi:

2J- = J2 + 2 e     /* 1

H2O + NO2_ = NO3- + 2 e + 2 H+/ * 1

2H+ + e + NO2_ = NO + H2O / * 4

i nie wiem co jest utleniaczem, a co reduktorem, a może w ogóle wszystko jest źle? :D

6. Ustal wzór empiryczny krzemianu, wiedząc, że ten związek chemiczny zawiera 40% tlenku magnezu i 60% tlenku krzemu (IV). wychodzi MgSiO3

7. W trzech butalch, o takiej samej pojemności w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury, znajdują się gazy: azot, tlen i etan. Wskaż butlę o największej masie. odp uzasadnij :) wydaje mi się, że ta z tlenem jest najcięższa, ale postanowiłam zapytać, ze względu na to, że objętości mają takie same, więc jak mam to policzyć? :)

8. Oblicz objętość wodoru otrzymanego w reakcji potasu z wodą, wiedząc, że do zobojętnienia otrzymanego wodorotlenku potasu użyto 2,45 g kwasu siarkowego(VI). Załóż, że wydajność tej rekacji wynosi 100%. wyszło mi 0,56 dm3  a w odpowiedziach jest 0,02 dm3

0

1.

a) tak reduktorem jest CaH2 bo zwiększa stopień utleniania a utleniaczem jest H2O bo zmniejsza stopień utleniania.

b) utleniaczem i reduktorem jest jeden substrat.

2.Nie, a np jony Fe3+ redukujące się do Fe2+ są wtedy utleniaczami.

3.Nie, bo jest wtedy reduktorem, chyba że jest to reakcja dysproporcjonowania.

4. 

a) B + 4OH- => BO2- + 3e +2H2O /*2

H2O + Na2O2 + 2e =>Na2O + 2OH- /*3

2B + 3Na2O2 +2OH- => 3Na2O+ 2BO2- + H2O

(tutaj bez dodania tych jonów i wody nijak nie chciało mi się wyrównać)

b) F2 +2e =>2F- //*2

2OH- +> O2+ + 4e + H2O

2F2 + 2NaOH => 2NaF + OF2 + H2O

5.2H+ + e + NO2- = NO + H2O / * 2  a nie razy 4, dzięki temu w każdej reakcji wymiana jest 2 elektronów

H2SO4 + 2 KJ +3 NaNO2 = J2 + 2 NO +3 NaNO3 + K2SO4 + H2O

Utleniacz : NaNO2              Reduktor : NaNO2, KI 

6.MgO 40g/mol SiO2 60g/mol jeżeli w związku jest 40% MgO więc te 40g to jest 40 % i 60g to 60% masa związku 100g MgO+SiO2 = MgSiO3

7.Liczysz ile waży 1 mol każdego gazu azot 28g/mol tlen 32g/mol eten 26g/mol one objętości mają takie same, ale masę inną.

8. mi też wychodzi taki wynik, może błąd w odpowiedziach albo my robimy błąd :P

0

Marcella,

W tym zadaniu 5 podane przez Ciebie współczynniki nie zbilansują się elektronowo.

Proponuję:

H2SO4 + KJ + NaNO2  ---> J2 + NO + NaNO3 + K2SO4 + Na2SO4 + H2O

2J- ----> J2 + 2 e

N3+ ----> N5+ + 2 e

N3+ -----> N2+ - e /*4

3 H2SO4 + 2 KJ + 5 NaNO2 ----- J2 + 4 NO + NaNO3 + 2 Na2SO4 + K2SO4 + 3 H2O

a utleniacz i reduktor - tak jak napisałaś

Co do zad. 8 - robicie dobrze, mają błąd w odpowiedzi

0

a) B + 4OH- => BO2- + 3e +2H2O /*2 H2O + Na2O2 + 2e =>Na2O + 2OH- /*3 2B + 3Na2O2 +2OH- => 3Na2O+ 2BO2- + H2O (tutaj bez dodania tych jonów i wody nijak nie chciało mi się wyrównać)

Że niby Na2O2 może sobie występować w wodzie i z nią nie reagować? Ba w tej samej wodzie powstaje też Na2O :)

Ta reakcja musi biec w środowisku bezwodnym, więc bilans atomowo-elektronowy.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz